מיי, רוחאני, מרקל ומקרון , רויטרס, getty images

רוחאני למקרון: "מצפה שהשותפות להסכם הגרעין יפעלו כדי לשמרו"

הנשיא האיראני אמר למקבילו הצרפתי כי "איראן פעלה בהתאם להבטחות למרות נסיגת ארה"ב, ולכן מצפה לפעילות מהירה מצד המדינות האירופיות", כך דווח בסוכנות הידיעות "איסנא"

נשיא איראן חסן רוחאני אמר היום (שני) כי מדינתו "מצפה כי השותפות להסכם הגרעין יפעלו בצורה מהירה יותר כדי לשמר אותו". רוחאני אמר את הדברים בשיחה עם מקבילו הצרפתי, עמנואל מקרון, כך דווח בסוכנות הידיעות האיראנית "איסנא". עוד הוסיף רוחאני כי "איראן פעלה בהתאם להבטחות שהוגדרו בהסכם למרות הנסיגה החד-צדדית של ארה"ב ולכן מצפה משותפותיה לנקוט עמדה".

במהלך הלילה פנתה איראן לבית הדין הבין-לאומי לצדק בהאג במטרה להסיר את הסנקציות האמריקניות שהוטלו על איראן ביוזמתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. על פי הודעת התביעה, הסנקציות פוגעות בצורה משמעותית בכלכלה האיראנית ומפרות את האמנה בין המדינות שנחתמה ב-1955.

 
 
 
  נשיא איראן חסן רוחאני
 

נשיא איראן חסן רוחאני (רויטרס)

 

האמריקנים עדיין לא פרסמו תגובה רשמית לטענות האיראניות, אך הם צפויים לטעון כי לאו"ם לא צריכה להיות סמכות שיפוטית בנושא. כמו כן, בנוגע ליחסים בין המדינות, ארה"ב צפויה לומר כי האמנה אינה תקפה עוד וכי הסנקציות שהוטלו על טהראן אינן מפרות אותה בכל מקרה. הדיונים בנוגע לתביעה צפויים להימשך כארבע ימים וההחלטה תתקבל תוך חודש. בשלב זה טען משרד החוץ האמריקני כי התביעה האיראנית היא "ניסיון להתערב בזכות הריבונות של ארה"ב".

אתמול התייחס שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, לסוגיית היחסים בין שתי המדינות, ואמר כי "ארה"ב מנהלת מלחמה פסיכולוגית נגד איראן ושותפותיה העסקיות". זריף אמר את הדברים בטלוויזיה האיראנית, והדגיש כי "האמריקנים רגילים להישאר בעסקה רק בגלל האינטרסים שלהם וכך גם קרה בהסכם הגרעין". עוד הוסיף כי בכל מקרה "חוסר האמון שלנו בארה"ב נותר ללא שינוי".

זריף ציין כי "בהשוואה למדינות אחרות באזור התלויות בגורמים אחרים, איראן עצמאית ויכולה להבטיח את ביטחונה בהתבסס על האומה האיראנית". עם זאת, "האמריקנים מנסים לכפות לוחמה פסיכולוגית ומנסים לשנות את המצב".

 נשיא צרפת עמנואל מקרון
 

נשיא צרפת עמנואל מקרון (רויטרס)

 

ביום שבת אמר זריף כי "איראן מחכה לערבויות אירופיות לטובת מכירת הנפט המקומי ושמירת ערוצי הבנקאות", כך דווח בסוכנות הידיעות האיראנית "איסנא". התמיכה האירופית מגיעה ברקע פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין וחידוש הסנקציות על טהראן, במה שגרם לצניחת ערך הריאל ופגיעה בכלכלה המקומית.

ביום חמישי הודיעו חברת התעופה הלאומית של צרפת, "אייר פראנס" וענקית התעופה הגדולה ביותר בבריטניה, "בריטיש אירוויז", כי יפסיקו בעוד כחודש את הטיסות הישירות לטהראן. גם חברת התעופה הממלכתית של הולנדת, "KLM", הודיעה כי תפעל באופן דומה. זאת, בצל הסנקציות שהטיל הנשיא טראמפ על איראן אשר נכנסו לתוקף לפני כשבועיים.

"הפעלת הקו אינה מעשית מבחינה כלכלית", מסרה "בריטיש אירוויז", "הטיסה האחרונה לטהראן תתרחש ב-22 בספטמבר". ענקית הטיסה הבריטית חידשה את הטיסות לאיראן לפני כשנתיים, וכעת כאמור, היא מפסיקה אותן פעם נוספת. חמיד ביידינג'ד, שגריר איראן בבריטניה, טען שהחלטת בריטיש אירוויז "מצערת". בחשבון הטוויטר שלו כתב ביידיניג'ד: "בהתחשב בביקוש הגבוה, החלטת חברת התעופה מצערת".

מטוס של חברת בריטיש איירוויס
 

מטוס של חברת בריטיש איירוויס (getty images)