"טבח, אונס וכוונה לרצח עם": דוח האו"ם על תקיפת בני הרוהינגיה

חוקרי הארגון פרסמו את ממצאיהם על התנהלות צבא מיאנמר, תחת הנהגת כלת פרס נובל לשלום, כלפי המיעוט, ומבקשים להעמיד לדין את בכירי הצבא: "פעילות מחרידה ולא מידתית"

צבא מיאנמר ביצע טבח המוני ומעשי אונס קבוצתיים בבני הרוהינגיה, המיעוט האתני המוסלמי במדינה, עם "כוונה לביצוע רצח עם", כך טענו היום (שני), חוקרים מטעם האו"ם. לדבריהם, יש להעמיד לדין את המפקד העליון של הצבא וחמישה גנרלים על תכנון וביצוע של הפשעים החמורים ביותר בספר החוקים.
 

"הממשלה האזרחית במיאנמר, בהנהגת אונג סן סו צ'י, איפשרה לשיח השנאה לשגשג, השמידה מסמכים וכשלה בהגנה על מיעוטים מפני פשעים נגד האנושות ופשעי מלחמה שבוצעו על ידי הצבא במדינות ראקין, קאצ'ין ושאן שבמיאנמר", כתבו החוקרים בדוח שהגישו. "בכך תרמה להתרחשות פשעי הזוועה".
 

לפני כשנה, חיילי השלטון הובילו מתקפה ברוטאלית במדינת המחוז ראקין בתגובה למתקפות של ה-ARSA, צבא המורדים הרוהינגיאנים, נגד 30 תחנות משטרה ובסיסים צבאיים. כרבע מיליון רוהינגיאנים ברחו מהאזור וכיום רובם חיים במחנות פליטים בבנגלדש השכנה. הדוח של האו"ם מציין כי פעולות צבאיות, כולל פשיטה על כפרים בוצעו באופן "לא מידתי להחריד, ביחס לאיומים הביטחוניים".

 
 
 
 
חברי הוועדה שחיברה דוח על מיאנמר
 

חברי הוועדה שחיברה את הדוח (רויטרס)

 


האו"ם מגדיר רצח עם כמעשה שנועד להשמיד קבוצות לאומיות, אתניות, גזעיות או דתיות בשלמותן או באופן חלקי. בבוסניה, סודאן ובקמפיין דאעש נגד היזידים בסוריה ועיראק הוגדרו הפעולות הצבאיות כרצח עם גם כן, אולם הגדרת לחימה כ"רצח עם" אינה שכיחה בשנים האחרונות תחת החוק הבינלאומי.
 

"הפשעים במדינת ראקין והאופן שבו הם בוצעו, דומים בטבעם, משקלם והיקפם להתרחשויות שאיפשרו הוצאה לפועל של רצח עם בהקשרים אחרים", נמסר מהמשלחת הבינלאומית והבלתי תלויה של האו"ם במיאנמר. "יש מספיק מידע כדי לבסס את חקירתם ואת העמדתם לדין של גורמים בכירים בשרשרת הפיקוד הצבאי. בית דין יוכל לקבוע את אחריותם לרצח העם המתבצע במדינת ראקין".
 

הממשלה במיאנמר, דוברות הצבא והדמויות שעומדות במרכז הדוח כאחראיות למעשים, נמנעו מלהגיב לנטען נגדם, או שלא ניתן היה להשיגם.
 

חשיפת הטבח נחשפה על ידי שני כתבי סוכנות הידיעות רויטרס שנעצרו בעקבות החשיפה בחודש דצמבר האחרון. השניים עומדים בפני משפט באשמת חשיפת סודות מדינה. בית המשפט אמור היה לפסוק היום את החלטתו בעניינם, אולם בדיון מקדים הוחלט לדחות את ההחלטה ל-3 בספטמבר. בחודש אפריל האחרון שבעה חיילים נשפטו לעשר שנות מאסר ועבודות פרך על חלקם בביצוע הטבח.

 מחנה פליטים של בני הרוהינגיה בבנגלדש

מחנה פליטים של בני הרוהינגיה בבנגלדש (רויטרס)

 

עוד צוין בדוח כי כלת פרס נובל לשלום, אונג סן סו צ'י, המכהנת כראש ממשלת מיאנמר, "לא ניצלה את מעמדה, או את הסמכות המוסרית שלה, כדי לעצור את או למנוע את האירועים, או כדי למצוא דרכים חלופיות להגן על האוכלוסיה". נציב האו"ם לזכויות אדם, זיד ראאד אל-חוסיין, כינה את פעולות הדיכוי האלימות נגד בני הרוהינגיה "מדריך לטיהור אתני".
 

ממשלתה של סו צ'י דחתה את רוב ההאשמות שעלו נגד כוחות הביטחון על ידי בני המיעוט, והקימה תחנות מעבר לקליטת פליטים רוהינגיאנים ששבו למערב ראקין. עם זאת, סוכנויות הסיוע של האו"ם אמרו כי עדיין לא בטוח עבורם לשובע לאזור.

בתוך כך, עשרות אלפי בני רוהינגיה, הפגינו שלשום בבנגלדש, וציינו שנה לטבח הנורא שביצע הצבא המיאנמרי, ובו נהרגו כמעט 24 אלף מבני המיעוט, ולמעלה מרבע מיליון מהם נאלצו להימלט לבנגלדש. על פי ארגוני זכויות אדם, במהלך הטבח שציינו המפגינים, נשרפו למוות משפחות בתוך ביתם הפרטי ונאנסו באכזריות נשים רבות.
 

המפגינים, שנמצאים במחנה הפליטים הגדול ביותר בעולם לאחר שנמלטו ממינאמר, דרשו מהאו"ם ומבית הדין הבינלאומי לפשעים בהאג להטיל את האחריות לטבח על ממשלת מיאנמר. הנוכחים נשאו שלטים וקראו "לעולם לא עוד", "אנחנו רוצים צדק, אנחנו רוצים את הזכויות שלנו בחזרה" ו"די להרג הרוהינגיה".
 

בני הרוהינגיה במחנה פליטים בבנגלדש

בני הרוהינגיה במחנה פליטים בבנגלדש ( רויטרס)

 

ה-ARSA, צבא המורדים הרוהינגיאני, הוכרז בעבר כארגון טרור, ובמיאנמר מיתגו אותו כטרור אסלאמי העולמי, במטרה לקבל לגיטימציה בלחימה בו מצד המערב. הארגון נתמך בידי לא מעט מדינות מוסלמיות ברחבי היבשת, בהן מלזיה, פקיסטן, ואפגניסטן, וכן מצד האוכלוסייה המוסלמית עצמה.
 

במיאנמר, בורמה לשעבר, חיו יותר ממיליון בני שבט הרוהינגיה. חלק גדול נוסף חי בבנגלדש השכנה, ומעטים אף במזרחה של הודו. הרוב הבודהיסטי דובר הבורמזית טען מאז ומתמיד כי בני השבט הם פולשים שבאו לגזול את אדמתם. בפועל, אבותיהם ברובם הגיעו למיאנמר עוד בתקופת האימפריאליזם הבריטי, שראו בהם כוח עבודה זול כפי שעשו בלא מעט קולוניות אחרות.
 

מזה עשרות שנים מבצעים הבורמזים טבח עם שיטתי בבני הרוהינגיה, שהוגדר כ"מיעוט הנרדף ביותר בעולם". בעשור הקודם אף הוחלט לשלול מהם את אזרחותם, ולפטרם מכל משרה ציבורית בה נשאו. דוחות של האו"ם לאורך השנים ניסו להעלות על סדר היום את מעשי הרצח, האונס והביזה, אך ללא הצלחה יתרה.