סוריה חתמה על הסכם שת"פ צבאי עם איראן: "עוברים לשלב השיקום"

במסגרת ביקורו במדינה השסועה, שר ההגנה האיראני חתאמי נועד עם אסד ובכירים נוספים: "נוכל לסייע בשיקום סוריה ובחימוש הצבא, לא נאפשר לגורמים אחרים לפגוע ביחסינו"

איראן וסוריה חתמו על הסכם להרחבת שיתוף הפעולה הצבאי והביטחוני בין שתי המדינות, כך דווח היום (שני) בסוכנות הידיעות האיראנית "תסנים". זאת, במסגרת ביקורו בן היומיים של שר ההגנה האיראני אמיר חתאמי לדמשק, במהלכו נועד עם נשיא סוריה בשאר אסד, עם מקבילו עלי עבדאללה איוב ועם בכירי הצבא הסורי.
 

על פי הדיווח, ההסכם מפרט את התחומים שבהם יורחב שיתוף הפעולה הביטחוני בין דמשק לטהראן. "סוריה עוברת משלב המשבר לשלב השיקום", אמר חתאמי בעת החתימה על ההסכם. מקבילו הסורי איוב הודה לאיראן על חלקה במאבק בטרור, להגדרתו, והבהיר כי דמשק לא תאפשר לגורמים אחרים לפגוע ביחסים הקרובים עם איראן.


השר האיראני התחייב בפני הסורים כי מדינתו תספק תמיכה צבאית וסיוע בבנייתה מחדש של סוריה. "לא רק תושבי האזור כי אם בני אדם בכל העולם חבים את תודתם ללחימה נגד הטרוריסטים בסוריה", אמר חתאמי לאסד בפגישתם, כך לפי "תסנים". עוד אמר לנשיא הסורי כי הוא מלא תקווה שכל סוריה "תשוחרר" בקרוב וכך יוכלו הפליטים הסוריים לשוב לביתם. "היחסים בין המדינות חזקים מתמיד", השיב אסד בפגישתם.
 

אמיר חתאמי, שר הביטחון האיראני

אמיר חתאמי, שר ההגנה האיראני (רויטרס )


כאמור, חתאמי נפגש גם עם שר ההגנה הסורי, עלי עבדאללה איוב, והשניים שוחחו על ההתמודדות עם "קבוצות הכופרים" – סונים קיצוניים מתנגדי המשטר, כפי שדיווחה סוכנות הידיעות האיראנית איסנ"א.
 

"איראן יכולה לעזור לסוריה על ידי הרחבת הארסנל הצבאי שלה", הדגיש חתאמי בכנס תקשורתי בדמשק, לפי דיווחי התקשורת. "לרפובליקה האיסלאמית של איראן יש יכולות גבוהות בתחום ההגנה והיא יכולה לעזור לסוריה להרחיב את הצטיידות כוחותיה הצבאיים", אמר השר האיראני.
 

בשבוע שעבר אמר יועץ ממשל טראמפ לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, כי איראן צריכה להסיר את נוכחות כוחותיה הצבאיים מסוריה. בכירים איראניים השיבו לדברים ואמרו כי נוכחותם הצבאית באזור מתרחשת בהזמנת משטר אסד, והוסיפו כי אין בכוונתם לסגת כעת.
 

חתאמי אף הוסיף, כאמור, כי ביכולת איראן לסייע בבנייתה מחדש של המדינה למודת הקרבות. "אנחנו מקווים שיהיה לנו תפקיד פרודקטיבי בשיקומה של סוריה", אמר בהגעתו לפי דיווחי התקשורת האיראנית.
 

יותר מאלף אזרחים איראניים נהרגו במהלך הלחימה בסוריה מאז שנת 2012, בהם גם בכירים במשמרות המהפכה שפעלו כגיבוי לצבא אסד במלחמת האזרחים במדינה. הגוף הביטחוני האיראני שמר תחילה על עמימות בנוגע לחלקו בעימות הסורי, אולם בחלוף השנים ועם העלייה במספר הנפגעים מבין שורותיו, הערפל סביב תפקידו בלחימה החל להתפזר. ככל שמידע רב יותר נחשף, כך ניסו האיראנים למסגר את תמיכתם בצבא אסד כחלק מהמאבק הקיומי נגד לוחמיו הסוניים של דאעש, שרואים בשיעים המהווים רוב באיראן, ככופרים ובוגדים".
 

 שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף

שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף ( רויטרס)

 


בתוך כך, שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, אמר אתמול כי "ארה"ב מנהלת מלחמה פסיכולוגית נגד איראן ושותפותיה העסקיות". זריף אמר את הדברים בטלוויזיה האיראנית, והדגיש כי "האמריקנים רגילים להישאר בעסקה רק בגלל האינטרסים שלהם וכך גם קרה בהסכם הגרעין". עוד הוסיף כי בכל מקרה "חוסר האמון שלנו בארה"ב נותר ללא שינוי".

זריף ציין כי "בהשוואה למדינות אחרות באזור התלויות בגורמים אחרים, איראן עצמאית ויכולה להבטיח את ביטחונה בהתבסס על האומה האיראנית". עם זאת, "האמריקנים מנסים לכפות לוחמה פסיכולוגית ומנסים לשנות את המצב".

בנוסף, בירך זריף על ההחלטה של האיחוד האירופי להעביר 18 מיליון אירו לאיראן כדי לסייע לכלכלה המקומית, וכינה אותה "חבילת תמיכה שתסייע לשני הצדדים". מנגד, בריאן הוק, יועץ בכיר במשרד החוץ האמריקני, מתח ביקורת על ההחלטה ואמר כי "הסיוע שלח את המסר הלא נכון בזמן הלא נכון".

ראש הממשלה בנימין נתניהו טען ביום שישי כי מענק הפיתוח בסך 18 מיליון אירו שאישר האיחוד האירופי להעביר לאיראן הוא "כמו כדור רעל לעם האיראני ולניסיון לבלום את התוקפנות האיראנית". נתניהו אמר את הדברים במסיבת עיתונאים עם ראשי הממשלות של המדינות הבלטיות וקרא להן "לעזור בתיקון עמדה מעוותת על ישראל באיחוד האירופי".