אוסטרליה: חשש לחיי 29 בני אדם שסירתם נתקעה באזור שורץ תנינים

סירת דיג לא חוקית שעלתה על שרטון נמצאה נטושה בסביבה המסוכנת. 11 אנשים אותרו, אך רבים עוד נעדרים. ייתכן כי מדובר במבקשי מקלט, אך גם אם יימצאו בכוונת המדינה לגרשם

סירת דיג לא חוקית שעלתה על שרטון לחופיה הצפון מזרחיים של אוסטרליה נמצאה השבוע נטושה בסביבה הידועה כאזור מחייתם של תנינים רבים. הרשויות במדינה איתרו 11 בני אדם בחיים, אולם גורלם של 29 אנשים נוספים שעל פי הדיווחים היו על הסיפון, אינו ידוע ויש חשש לחייהם.
 

הנחת היסוד של רשויות החוק במדינה היא ששאר הנעדרים מסתתרים בסבך הטרופי המאפיין את אזור דיינטרי שבצפון קיירנס. טרם התברר אם אלו ששהו בסירה היו דייגים לא חוקיים מאזור ויאטנם או פליטים, אך שוטרי משמר הגבול האוסטרלי סורקים כעת את האזור.
 

משרד הפנים האוסטרלי הודיע כי המטרה הראשונית היא לוודא שכל הנעדרים בטוחים. חבר הפרלמנט של מדינת המחוז קווינסלנד, מייקל הילי, מסר לחדשות ABC שהמצב אינו ברור, אולם השוטרים נמצאים בזירת האירוע. "אנחנו לא יודעים אם מדובר בפליטים לא חוקיים או שאלו דייגים שדגו באופן בלתי חוקי ונסחפו למים הטריטוריאליים של אוסטרליה כי כלי השיט שלהם התקלקל והם נלכדו", מסר הילי.

 

 סירה טבעה בחופי קווינסלנד שבאוסטרליה
 

סירה טבעה בחופי קווינסלנד שבאוסטרליה (רויטרס)

 


 

למרות מאמצי הרשויות לאתר את הנעדרים, אחד החששות העיקריים לחייהם נובע מהמקום בו נמצאה סירתם. ג'וליה לו, ראשת העיר, מסרה כי "הנעדרים מסכנים את עצמם באזור הידוע כמקום מושבם של תנינים".
 

כלי התקשורת במדינה דיווחו כי גם הנעדרים וגם אלו שנמצאו הם אזרחי ויאטנם, אולם אינם בטוחים לגבי היותם דייגים או פליטים. אם אכן מדובר במבקשי מקלט, יהיה זה המקרה הראשון באוסטרליה זה שנים שכלי שיט שכזה מצליח להגיע לחופי המדינה.
 

בשנת 2016 הגתה אוסטרליה תוכנית שנויה במחלוקת לחסום כל מבקש מקלט שמגיע דרך הים מלהכנס למדינה. גם אם יימצא כי אכן מדובר בפליטים, הם לא יוכלו להשתקע באוסטרליה, מאחר והשלטונות שולחים מבקשי מקלט שמגיעים מהים למרכזי קליטה במדינת האי נאורו השייכת למיקרונזיה או לאיי מאנוס בפפואה גיניאה החדשה. הפליטים יכולים לבחור אם ברצונם לשוב לביתם או להתיישב במאנוס, נאורו או מדינה שלישית אחרת.