משרד החינוך קבע: הקרבות בין הורים גרושים – בפיקוח בית הספר

משנת הלימודים הקרובה מנהלים יאכפו צווי הרחקה נגד הורים; קובץ ההנחיות החדש מכיל גם התייחסות למעמד בני הזוג של הורים גרושים. "אין לנו האמצעים לבצע את ההוראות"

משרד החינוך יציג בימים הקרובים הנחיות חדשות למנהלי בתי ספר, בכל הנוגע להתנהלות מול תלמידים שהוריהם גרושים. מדובר בצעד שנוי במחלוקת, שבמסגרתו ידרשו בתי הספר למנוע מהורים לאסוף את ילדיהם מבית הספר במהלך יום הלימודים למעט במקרים מיוחדים, לוודא כי רק הורה מורשה יאסוף את ילדיו בסוף היום, לא להעביר מידע להורה על ילדו ללא אישור, ואף לאכוף צווי הרחקה נגד הורים ולהזמין את המשטרה נגד הורים שמפרים צו.

הנחייה חדשה נוספת תסדיר את זכויות בני ובנות הזוג של ההורים הגרושים, שיוכלו ללוות טיול שנתי, להשתתף במסיבת כיתה ולהגיע לאסיפות הורים, רק באישור של שני ההורים הביולוגיים. מדובר בסוגייה שמשרד החינוך החל לעסוק בה כבר לפני ארבע וחצי שנים, אז הוכנסו תקנות חדשות לחוזר המנכ"ל. נראה שבעקבות התגלותם של חורים רבים בהנחיות, כעת מטיל המשרד אחריות גבוהה הרבה יותר על מנהלי בתי הספר.

 הורים ותלמידים - אילוסטרציה
 

הורים ותלמידים - אילוסטרציה (חדשות עשר)

 
 
 
 

מנשה לוי, יו"ר התאגדות המנהלים העל יסודיים, אמר בתגובה להנחיות הנרקמות: "יש גבול למה שאפשר להפיל על מנהלי בתי הספר", והסביר: "זאת לא אוטונומיה, אין לנו את האפשרות והאמצעים לבצע את ההוראות האלה". אסנת הראל, מנכ"לית מכון אדלר, טענה לעומתו כי "טובת הילד עומדת בפני כל דבר אחר, גם בפני הנוחות של ההורים המתגרשים, וגם לפני הנוחות של המערכות שהילד נמצא תחת חסותן".

גם עו"ד אייל באום, יו"ר פורום ועדי ההורים הארציים, הביע תמיהה על ההחלטה: "יש היום לעיתים כמה הורים שונים לאותו ילד, בהחלט משרד החינוך צריך להוציא נהלים ברורים, אבל מפה ועד להיכנס אל תחום דיני המשפחה ברמה כזו שהמנהל הוא זה שצריך להיות הפוסק או הבורר, אני חושב שזה צעד מרחיק לכת וזה לא תפקידו של המנהל".