מעבר ארז, רויטרס

ליברמן הורה לפתוח מחדש את מעבר ארז: "השקט הביטחוני נשמר"

שר הביטחון הנחה על חידוש התנועה במעבר שבצפון רצועת עזה "לאור הירידה המשמעותית באירועים". זאת, שבוע לאחר שנסגר בעקבות האלימות בהפגנות על גדר הגבול

שר הביטחון אביגדור ליברמן הודיע היום (ראשון) כי הורה לפתוח מחדש את מעבר ארז החל ממחר. זאת, "לאור השקט הביטחוני שנשמר לאורך השבוע האחרון והירידה המשמעותית באירועים, ולאחר התייעצות עם צה"ל, שב"כ, המועצה לביטחון לאומי ומתאם פעולות הממשלה בשטחים", לשון הודעת לשכת שר הביטחון.

המעבר, המשמש הולכי רגל, נסגר לפני שבוע בדיוק, ובדיווחים פלסטיניים עלה כי הדבר אירע "באופן מפתיע", וכי הסיבה שסיפקה ישראל היא המשך צעדות השיבה, כמו גם המשט הימי שיצא מהרצועה ונבלם על ידי כוחות צה"ל. לאחר הדיווחים, נמסר מטעמו של ליברמן כי הוחלט על סגירת המעבר לאחר הערכת מצב, ובשל האירועים האלימים על הגדר ביום שישי.

ליברמן בתרגיל בצפון
 

החליט לפתוח מחדש את המעבר. ליברמן (חדשות עשר)

 

בתוך כך, נמשכים המגעים להסכם בין ישראל לחמאס. בכיר פתח, עזאם אל-אחמד, אמר הערב בריאיון לטלוויזיה הפלסטינית כי משלחת בראשותו הגיעה לקהיר אתמול והחלה בסדרת דיונים עם ההנהגה המצרית בנוגע להסכם הפסקת האש בין ישראל לחמאס, ולהסכם הפיוס הפנים פלסטיני. אל-אחמד ציין כי משלחתו הבטיחה שבתוך פחות מ-24 שעות תוצג עמדת התנועה במלואה בנוגע לסוגיית הפיוס - דבר שלטענתו יאפשר לדיונים להתקדם.

שלשום התייחס ליברמן למגעים, ואמר כי "אין לי כל קשר לסיפורי ההסדרה, אני לא מעורב, לא מאמין בה. ההסדרה היחידה היא המציאות בשטח". לדבריו, "חמאס הוא ארגון טרור שמטרתו השמדת מדינת ישראל, לכן לא חושב שיש על מה לדבר איתו". הוא הסביר כי בתיווך המצרים, מובהר לחמאס כי "לא תהיה התקדמות או הסדרים חדשים עד לפתרון בסוגיית השבויים והנעדרים. אם חמאס רוצים להתקדם לאיזשהו מקום - קודם כל זה השבויים והנעדרים". עוד הוסיף כי "אנחנו רוצים קודם כל שקט ביטחוני. אם נחליט שאין ברירה וצריך מהלך צבאי, אנחנו נקבע את העיתוי והתנאים".

מקורבי נתניהו מסרו אז בתגובה לדברים: "אנו פועלים בצורה מתואמת. לא מכירים משהו שלא היה מתואם עם ליברמן בנוגע לעזה". גורם צבאי בכיר הביע תמיהה בעקבות דברי ליברמן ואמר לחדשות עשר כי "שר הביטחון היה נוכח בכל הדיונים, קיבל את כל העדכונים והיה שותף לכל תהליך קבלת ההחלטות ולמגעים עם מצרים ויודע על המגעים עם קטאר ועם איחוד האמירויות".