האדם שהיה לכאב הראש של טראמפ בחייו - ובמותו • פרשנות

מותו של אחד הענקים בפוליטיקה האמריקנית, שהיה לקונצנזוס בגלל סיפורו האישי והעמדת מדינתו לפני כל אינטרס אישי, מעלה על נס את ההשוואה בין האמריקניות הישנה לזו החדשה

הסנאטור ג'ון מקיין היה מענקי הפוליטיקה האמריקנית. בעשור האחרון הוא היה קונצנזוס בגלל הסיפור האישי שקשור לנפילה בשבי במלחמת וייטנאם וסירובו להשתחרר מהשבי ובגלל הדרך שבה העמיד את מדינתו לפני כל אינטרס אישי.

מקיין הוא האריה הזקן של הפוליטיקה האמריקנית אבל גם לו - היו טעויות. בין היתר תמך במלחמת עיראק ובשלב מוקדם בקריירה גם הצביע נגד יום זיכרון למרטין לות'ר קינג.

מותו של מקיין, שהיה שליח של אימפריה אמריקנית - לטוב ולרע - מעלה על נס את ההשוואה בין האמריקניות הישנה והאחראית שיש לה חובה בעולם, שיש לה משמעות לבין האמריקניות החדשה שמייצג דונלד טראמפ.

כשטראמפ אומר שמקיין לא היה גיבור מלחמה אלא רק נפל בשבי הוא משקר. הסיבה שמקיין הוא גיבור מלחמה טמונה בהחלטתו בוויטנאם. אז, כששיניו שבורות והוא יושב בבידוד במשך שנתיים, הוצע לו לחזור הביתה והוא סירב. את החלטתו נימק בכך שלא יחזור הביתה משום ששוביו יפנו לכל השבויים ויאמרו להם שבניגוד אליהם, בנו של האדמירל המפורסם משוחרר.

 ג'ון מקיין בצעירותו
 

ג'ון מקיין בצעירותו ( רויטרס)

 

מקיין הלך לעולמו הלילה בגיל 81, לאחר מאבק במחלת הסרטן. בסוף השבוע האחרון הודיעו בני משפחתו של מקיין כי הסנאטור בחר להפסיק את הטיפולים הרפואיים. סינדי, אשתו של מקיין, כתבה בחשבון הטוויטר שלה כי "הלב שלי שבור. הוא הלך לעולמו בדרך שבה הוא חי, בתנאים שלו, מוקף באנשים שהוא אוהב, במקום האהוב עליו ביותר".

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "תנחומיי הכנים ביותר והערכתי למשפחות של הסנאטור ג'ון מקיין. ליבנו ותפילותינו איתכם". ברק אובמה, שניצח את מקיין בבחירות לנשיאות ארה"ב בשנת 2008: "מעטים מאיתנו נבחנו כמו ג'ון, או נדרשו להפגין אומץ כשם שהוא עשה. אולם, כולנו יכולים לשאוף לאומץ לשים את טובת הכלל מעל טובתנו האישית. ג'ון הראה לכולנו מה פירוש הערכים הללו, ועל זה כולנו חייבים לו".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס למותו של מקיין בעת ביקורו בליטא. "אני מבקש לשלוח את תנחומיי למשפחתו של הסנאטור ג'ון מקיין, פטריוט אמריקני גדול וידיד גדול של ישראל. אני מכיר את ג'ון מקיין שנים רבות מאוד. ביקרתי אותו בקונגרס האמריקני פעמים רבות והוא ביקר אצלי בירושלים פעמים רבות מאוד, כולל בשנים האחרונות. לישראל מעולם לא היה מגן גדול יותר. מדינת ישראל מצדיעה לסנאטור ג'ון מקיין".

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, שלח איגרת ניחומים למשפחתו של מקיין שבה נכתב: "סינדי ומשפחת מקיין כולה, התבשרנו בעצב על פטירתו של ג'ון, אדם ראוי, מנהיג אמריקני דגול וידיד אמת של ישראל. בימים עצובים אלה הפוקדים אתכם, העם בישראל ואני שולחים את תנחומינו הכנים. ארצות הברית איבדה מנהיג נפלא, ואנו בישראל איבדנו חבר טוב שהאמין בחשיבות הקשרים האיתנים בין שתי האומות. חבר אשר הצהרותיו ומעשיו תרמו תרומה חשובה ביותר לחיזוק וטיפוח הקשרים בין העמים. האובדן גדול, ואנו שולחים את תנחומינו הכנים למשפחת מקיין כולה".