הכינרת, רויטרס

רשות המים: גם עם חורף גשום - הכינרת תישאר מתחת לקו האדום

לאחר 5 שנות בצורת, אפילו אם החורף הקרוב יהיה ממוצע או גשום יותר, כמות המשקעים לא תספיק כדי להפוך את המגמה המדאיגה במקורות המים. עד החורף: הכינרת תגיע לקו השחור

הבצורת במקורות המים בישראל צפויה להימשך, גם אם החורף הקרוב יהיה ממוצע לעונה ואף מעט יותר גשום, כך הודיעה הבוקר (ראשון) רשות המים. זאת, בעקבות חמש שנים רצופות של בצורת. גם הפסקת השאיבה מהכינרת למערכת הארצית ושימוש במתקני התפלה, על פי התחזיות, ישאירו את האגם הארצי מתחת לקו האדום התחתון בסיומו של חורף 2019.

לפי המדידות בסיום העונה החמה, הגירעון במאגרי המים הטבעיים, בהם הכינרת, הנחלים, המעיינות ומאגרי המים התת-קרקעיים (אקוויפרים), משוערך ב-2.5 מיליארד קוב וצפוי לשבור שיאים שלילים היסטוריים של זרימה בחלק מהמקורות. מפלס הכינרת, לדוגמה, נמצא כעת 214.2 מטרים מתחת לפני הים, ועד תחילת עונת הגשמים צפוי להמשיך ולרדת כסנטימטר בודד בכל יום, ובכך להגיע לקו השחור – וכך "האי" שנחשף מול קיבוץ מעגן יתחבר לקו החוף.

ברשות המים הבהיר כי על פי התחזיות לסתיו הקרוב, צפויה הפוגה בבצורת. עם זאת, הבצורת ההידרולוגית, המשפיעה על מצב מקורות המים, מתרחשת כשרזרבות המים הזמינות מהמקורות השונים נמצאים מתחת לממוצע, ותנאים של בצורת זו יכולים להתפתח גם בעונה בה כמות המשקעים אינה נמוכה.

"נמשכת ההיערכות במתן מענה להתגברות מגמת ההתייבשות במרחב כולו", הבהירו ברשות המים. "הרשות פועלת להתייעלות ועידוד החיסכון ומניעת בזבוז מים כאורח חיים קבוע. כמו כן, כעת נמצאים בהליכי תכנון ומכרוז הקמת עוד שני מתקני התפלה גדולים ופעולות נוספות שנועדו לתגבר את מקורות המים לכל השימושים".