זריף: "ארה"ב מנהלת מלחמה פסיכולוגית נגד איראן ושותפותיה"

שר החוץ טען כי "איראן עצמאית ויכולה להבטיח את ביטחונה לבדה, בניגוד למדינות אחרות". עם זאת, לדבריו, "האמריקנים פועלים לפי אינטרסים ומנסים לשנות את המצב"

שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, אמר הבוקר (ראשון) כי "ארה"ב מנהלת מלחמה פסיכולוגית נגד איראן ושותפותיה העסקיות". זריף אמר את הדברים בטלוויזיה האיראנית, והדגיש כי "האמריקנים רגילים להישאר בעסקה רק בגלל האינטרסים שלהם וכך גם קרה בהסכם הגרעין". עוד הוסיף כי בכל מקרה "חוסר האמון שלנו בארה"ב נותר ללא שינוי".

זריף ציין כי "בהשוואה למדינות אחרות באזור התלויות בגורמים אחרים, איראן עצמאית ויכולה להבטיח את ביטחונה בהתבסס על האומה האיראנית". עם זאת, "האמריקנים מנסים לכפות לוחמה פסיכולוגית ומנסים לשנות את המצב".

 
 
 
שרת החוץ של האיחוד האירופי עם מקבילה האיראני
 

פדריקה מוגריני ומוחמד ג'וואד זריף (רויטרס)

 

בנוסף, בירך זריף על ההחלטה של האיחוד האירופי להעביר 18 מיליון אירו לאיראן כדי לסייע לכלכלה המקומית, וכינה אותה "חבילת תמיכה שתסייע לשני הצדדים". מנגד, בריאן הוק, יועץ בכיר במשרד החוץ האמריקני, מתח ביקורת על ההחלטה ואמר כי "הסיוע שלח את המסר הלא נכון בזמן הלא נכון".

אתמול אמר זריף כי "איראן מחכה לערבויות אירופיות לטובת מכירת הנפט המקומי ושמירת ערוצי הבנקאות", כך דווח בסוכנות הידיעות האיראנית "איסנא". התמיכה האירופית מגיעה ברקע פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין וחידוש הסנקציות על טהראן, במה שגרם לצניחת ערך הריאל ופגיעה בכלכלה המקומית.

רה"מ נתניהו: הסיוע האירופי - "כדור רעל לעם האיראני"

ראש הממשלה בנימין נתניהו טען ביום שישי כי מענק הפיתוח בסך 18 מיליון אירו שאישר האיחוד האירופי להעביר לאיראן הוא "כמו כדור רעל לעם האיראני ולניסיון לבלום את התוקפנות האיראנית". נתניהו אמר את הדברים במסיבת עיתונאים עם ראשי הממשלות של המדינות הבלטיות וקרא להן "לעזור בתיקון עמדה מעוותת על ישראל באיחוד האירופי".

"ההחלטה של האיחוד האירופי להעביר 18 מיליון אירו היא טעות גדולה", טען נתניהו, "הרי לאן ילך הכסף? לטילים ולמשמרות המהפכה. על כל המדינות לפעול יחד כדי לחדש את הסנקציות על איראן". לטענתו, " מתן כספים למשטר הזה, בזמן הזה, זו טעות גדולה ויש לעצור זאת. הם לא ינצלו אותו לטובת פתרון בעיית המים של איראן, הוא לא יסייע לנהגי המשאיות האיראניים".

 ראש הממשלה נתניהו עם ראשי הממשלות של ליטא, אסטוניה ולטביה
 

ראש הממשלה נתניהו עם ראשי הממשלות של ליטא, אסטוניה ולטביה (עמוס בן גרשום/לע"מ)

 

מענק הפיתוח שאישר האיחוד האירופי, נועד לסייע לכלכלה האיראנית להתמודד עם ההשלכות של הסנקציות המחודשות שהטיל הממשל האמריקני על טהראן, בעקבות הפרישה מהסכם הגרעין. נתניהו טען כי "על כל המדינות לפעול יחד כדי לחדש את הסנקציות על איראן, כדי להפעיל עליהם לחץ על מנת שיפסיקו את התוקפנות ויחדלו מפעילות הטרור שלה".

"הסכם הגרעין עם איראן איים גם על אירופה, משום שהיא לא ממש בלמה את המרוץ להשיג נשק גרעיני", הוסיף ראש הממשלה. "למעשה, היא אפשרה לאיראן לעסוק בהעשרת אורניום בצורה בלתי מוגבלת. בתוך מספר שנים זה היה מוביל אותם לא לפצצה גרעינית אחת אלא לארסנל גרעיני שלם. באותו הזמן, הוא הכניס לאיראן מיליארדים של דולרים שאותם ניצל המשטר כדי לדכא את עמו בתוך איראן, שסובל תחת משטר העריצות, וכמובן כדי להרחיב את ההשתלטות האיראנית במזרח התיכון - בעיראק, בסוריה, בתימן, בלבנון ובמקומות רבים אחרים".

חברות התעופה האירופיות מפסיקות את הטיסות לאיראן

ביום חמישי הודיעו חברת התעופה הלאומית של צרפת, "אייר פראנס" וענקית התעופה הגדולה ביותר בבריטניה, "בריטיש אירוויז", כי יפסיקו בעוד כחודש את הטיסות הישירות לטהראן. גם חברת התעופה הממלכתית של הולנדת, "KLM", הודיעה כי תפעל באופן דומה. זאת, בצל הסנקציות שהטיל הנשיא טראמפ על איראן אשר נכנסו לתוקף לפני כשבועיים.

"הפעלת הקו אינה מעשית מבחינה כלכלית", מסרה "בריטיש אירוויז", "הטיסה האחרונה לטהראן תתרחש ב-22 בספטמבר". ענקית הטיסה הבריטית חידשה את הטיסות לאיראן לפני כשנתיים, וכעת כאמור, היא מפסיקה אותן פעם נוספת. חמיד ביידינג'ד, שגריר איראן בבריטניה, טען שהחלטת בריטיש אירוויז "מצערת". בחשבון הטוויטר שלו כתב ביידיניג'ד: "בהתחשב בביקוש הגבוה, החלטת חברת התעופה מצערת".

מטוס של חברת בריטיש איירוויס
 

מטוס של חברת בריטיש איירוויס (getty images)

 

ביום חמישי טען נתניהו כי החלטת חברות התעופה היא דבר "טוב". "היום שמענו ששלוש חברות תעופה גדולות הפסיקו את הפעילות שלהן באיראן. זה טוב. עוד רבות צריכות ללכת בעקבותיהן, עוד רבות ילכו בעקבותיהן. זאת כיוון שאיראן לא צריכה לקבל פרס על התוקפנות שלה באזור, על הניסיונות שלה לזרוע טרור ברחבי המזרח התיכון, באירופה ובמקומות רבים אחרים בעולם כפי שהם עשו לפני מספר שבועות".