יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ודונלד טראמפ, רויטרס

עריקאת לאחר הקיצוץ בסיוע: "ארה"ב מחוץ למשחק - לא נשוב למו"מ"

בכיר הרשות הפלסטינית הבהיר בריאיון ל"אל-מיאדין" כי "לא יהיה שלום ללא מדינה פלסטינית". הוא הוסיף: "הפלסטינים החליטו להגדיר מחדש את הקשר עם ישראל בכל המישורים"

בכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת אמר היום כי ארצות הברית נמצאת "מחוץ למשחק" וכי הפלסטינים לא ישובו לשולחן המשא ומתן. בריאיון לרשת "אל-מיאדין" הלבנונית, הבהיר עריקאת כי לא יהיה שלום אם לא תקום מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים, וכי הפלסטינים "החליטו לאחרונה להגדיר מחדש את הקשר עם ישראל בכל המישורים".

בסוף השבוע פורסם כי ארה"ב החליטה לקצץ יותר מ-200 מיליון דולרים מכספי הסיוע שמעניק הבית הלבן לפלסטינים. בהודעה שנמסרה לחברי הקונגרס נכתב כי התקציב יועבר לנושאים בעלי עדיפות גבוהה יותר בהתאם לאינטרסים הלאומיים של ארה"ב ומשלם המסים האמריקני.

סאיב עריקאת, ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני
 

סאיב עריקאת, ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני (רויטרס)

 

נביל אבו רודיינה, דוברו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, אמר אתמול כי ההחלטה נועדה לאלץ את הפלסטינים לזנוח את טענותיהם בנוגע לירושלים. כך אמר לסוכנות הידיעות AP. אבו רודיינה ציין כי "הצעד האמריקני ממשיך את הלחץ הפוליטי והכלכלי על ההנהגה הפלסטינית וכי על האמריקנים להיות מודעים לכך שלא יהיה שלום ללא מזרח ירושלים בתור העיר הבירה של המדינה הפלסטינית".

כאמור, הממשל האמריקני החליט לקצץ את מרבית הסיוע האזרחי שהוא מעניק לפלסטינים. למעלה מ-200 מיליון דולר מכספי הסיוע שהיו אמורים להיות מועברים לגדה המערבית ולרצועת עזה יופנו למקומות אחרים, זאת בהמשך לבחינה מחדש של היקף הסיוע עליה הורה נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ.

"בתום בחינת הפרויקטים, הוחלט להפנות את התקציבים למקומות אחרים. החלטה זו מתחשבת באתגרים שעומדים בפני הקהילה הבינלאומית מבחינת סיוע בעזה, מקום שבו שליטת חמאס מסכנת את חיי האזרחים ומדרדרת מצב הומניטרי וכלכלי שגרועים גם כך", נמסר בהצהרה הרשמית של מחלקת המדינה.

ארה"ב תכננה להעניק השנה לפלסטינים סיוע הומניטרי בסך של כ-250 מיליון דולר. נכון לעת זו, נעשה שימוש בפחות מחצי מהסכום שהוקצה עד ה-30 בספטמבר.

 ג'ייסון גרינבלט
 

ג'ייסון גרינבלט (רויטרס)

 


בתגובה להחלטה האמריקנית, אמר השגריר הפלסטיני במדינה, חוסאם זומלוט כי "השימוש בסיוע ההומניטרי ובכספי הפיתוח ככלי לסחיטה פוליטית לא יעבוד. אם ממשל טראמפ יפסיק את הסיוע, זו תהיה פעולה שנוגדת את השלום". המדינאית הפלסטינית חנאן עשראווי הוסיפה: "העם הפלסטיני והנהגתו לא ייכנעו לכפייה. זו סחטנות זולה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בשבוע שעבר כי הוא אינו רואה "דחיפות" בהצגת תוכנית השלום של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בעיתוי הנוכחי. דבריו נאמרו בתדרוך לכתבים בליטא. "זה עניין שלו אם הוא רוצה לקדם את זה. מעת לעת הוא אומר דברים בעניין הזה וזה יכול לבוא, למרות שאני לא רואה דחיפות בעניין הזה. האמריקאים חושבים על זה, הם לא עיוורים, אבל אני לא יודע - כשיציעו נראה", אמר נתניהו.

בד בבד, השליח האמריקני לתהליך השלום ג'ייסון גרינבלט אמר במפגש עם תלמידי תיכון פלסטינים ביום חמישי בבית הלבן כי גורמים רבים ברשות הפלסטינית פוסלים על הסף את תוכנית השלום של הנשיא טראמפ לפני שזו בכלל הוצגה, כך אמרו לחדשות עשר גורמים בבית הלבן שהשתתפו במפגש.

"כשנציג את תוכנית השלום שלנו אני מבקש שתקראו אותה עם ראש פתוח מההתחלה עד הסוף לפני שתחליטו מה דעתכם לגביה", אמר גרינבלט לצעירים הפלסטינים שהגיעו לארה"ב כחלק מתוכנית חילופי תלמידים אותה מממן הממשל האמריקני. "גורמים פלסטינים רבים מותחים ביקורת על תכנית השלום שלנו לפני שבכלל ראו אותה. הם מבססים את הביקורת שלהם על שמועות ועל דיווחים ממקורות מפוקפקים. זה מזיק ולא משרת את הפלסטינים והישראלים".

גרינבלט הוסיף כי השאלה שהפלסטינים והישראלים צריכים לשאול עצמם כאשר תוכנית השלום של טראמפ תוצג הינה היא האם התוכנית תשפר את מצבם או לחילופין האם הם מעדיפים להמשיך את המצב כמו שהוא עכשיו. "יש סעיפים בתוכנית ששני הצדדים יאהבו ויש סעיפים ששני הצדדים לא יאהבו", אמר גרינבלט. "אבל אנחנו חושבים ששני הצדדים יקבלו מהתוכנית הרבה יותר ממה שיצטרכו לתת".