הותקף בחוף הים בקריית חיים, מתוך דף הפייסבוק של איסקנדבר דיאב, סגן ראש העיר טמרה

"הם שאלו אם אנחנו ערבים – והיכו. חשבתי שחבריי לא בחיים"

שני חשודים נעצרו בעקבות תקיפת שלושה תושבי שפרעם. החשוד הראשי שוחרר - בניגוד לעמדת המשטרה; אחד המותקפים סיפר: "הם הכו בכל הגוף, היו להם סכינים ושרשראות"

  • פורסם ב:
  • 25/08/2018 16:39
  • |
  • עודכן ב:
  • 26/08/2018 06:20
  • |
  • כתבים:
  • אלי לוי

האלימות החמורה בקריית חיים: המשטרה עצרה אמש (שבת) אדם החשוד במעורבות בתקיפתם של שלושה ערבים ישראלים תושבי שפרעם, זאת לאחר שאתמול בלילה נעצר צעיר בן 23 שעל פי החשד לקח אף הוא חלק באירוע. אחד המותקפים, רופא, סיפר לחדשות עשר על השתלשלות האירועים – וטען כי מדובר באירוע על רקע לאומני. לטענתו, לפני שהוכו, נשאלו פעמיים האם הם ערבים. 

"היינו בחוף", סיפר, "אני ועוד שני חבר'ה. אחד מהם עובד כאח מוסמך, והשני עובד במפעל. זהו חוף שאנחנו הולכים אליו כל שבוע כמעט. ניגש אלינו מישהו צעיר עם מוט ברזל, ושאל אותנו 'מי אתם'". לטענתו, הם אמרו לצעיר שניגש אליהם כי שאלתו לא ברורה, ואמרו לו שיחזור על דבריו.

 טלפון סוללרי מהתקיפה
 

"היו להם סכינים ושרשראות". טלפון סלולרי של אחד המותקפים ( חדשות עשר)

 

"הוא שאל אותנו שוב 'אתם ערבים?' אמרנו לו כן, אז הוא הלך מהמקום, וחזר אחרי כמה דקות עם חבריו", המשיך לספר, "הם היו כשבעה שמונה אנשים, ושאלו אותנו שוב אם אנחנו ערבים. אמרנו שכן והם התחילו להרביץ לנו בכל חלקי הגוף. לרגע חשבתי שחברים שלי לא בחיים מרוב המכות שקיבלנו. הם איבדו הכרה שניהם. היו להם חבלות בראש ובגוף. היו להם גם סכינים ושרשראות מברזל, כל מה שצריך היה לרצח". עוד סיפר, כי שני עוברי אורח יהודים הם אלו שקראו למשטרה והחלו לטפל בפצועים. 

המשטרה ממשיכה לחקור את האירוע ולחפש אחר חשודים נוספים. הצעיר בן ה-23 שנעצר שוחרר למעצר בית בן שלושה ימים, זאת על אף שהמשטרה ביקשה להאריך את מעצרו. המשטרה ערערה על ההחלטה, אך בית המשפט דחה את הערעור. מחר צפויה המשטרה לבקש את מעצרו של החשוד השני; בנוסף, היום צפויה המשטרה לערוך מסדרי זיהוי לאיתור חשודים נוספים במעמד שלושת המותקפים. 

במהלך הדיון אמר שופט בית המשפט השלום בחיפה, גיל קרבאום, כי מאז נעצר לא נעשה מסדר זיהוי. החשוד אף טוען כי כלל לא היה בזירה. במהלך הדיון הורה סנגורו של החשוד לחשוד לקום, וטען כי בגלל גובהו הנמוך, 1.60 ס"מ, "הוא לא יכול לתקוף את המתלוננים החסונים". גורם במשטרה הגיב להחלטת בית המשפט לשחרר את החשוד בניגוד לדעתם, וטען: "ההחלטה אינה סוף פסוק, יש גם בתי משפט מחוזי ועליון". 

 הותקף בחוף הים בקריית חיים
 

הפציעה של אחד המותקפים (מתוך דף הפייסבוק של איסקנדר דיאב, סגן ראש העיר טמרה )

 

גורם בכיר משטרה אמר הערב לחדשות עשר, כי בידי המשטרה הזהות של כל החשודים, ממצלמות האבטחה המותקנות בחוף. "אנחנו מתכוונים להביא למעצרם עוד הלילה", אמר הגורם, "מקסימום עד מחר בבוקר". בנוסף אמר הגורם המשטרתי, כי דרך אמצעי התקשורת הוא קורא לאותם צעירים להסגיר את עצמם. "אנחנו יודעים מי הם, שיסגירו עצמם כמה שיותר מהר".

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, אמר בעקבות האירוע"אזרחים טובים שקמים בכל בוקר ומצילים חיים, הולכים לבלות בים ועוברים תקיפה מזעזעת וכואבת, רק משום שהם ערבים. צפיתי בכאב בעדות שלהם. מאחל לגזענים שתקפו אותם הרבה מאוד זמן בכלא".

ח''כ איל בן-ראובן מהמחנה הציוני, יו''ר שדולת קיום חיים משותפים בין יהודים לערבים אמר: "הפגיעה בשלושת הערבים משפרעם על ידי חבורת בריונים נאלחים בשל היותם ערבים מעוררת בחילה וכעס. ראויה לגינוי מצד לצד, וטיפול משטרתי נחוש ומהירתארו לכם ידיעה מקבילה על תקיפת יהודים באירופה רק בשל דתם".