תקיפת פעילי תעאיוש בדרום הר חברון, נסר נוואג'עה (בצלם)

פעילי שמאל: "הותקפנו ע"י מתנחלים"; צה"ל: "עוררו פרובוקציה"

מלחמת גרסאות בעקבות האירוע בו נפצעו ארבעה חברי ארגון תעאיוש, שטוענים כי הותקפו בעת ששהו באזור מצפה יאיר. על פי הצבא הם יזמו את החיכוך, וסרבו להתפנות מהיישוב

  • פורסם ב:
  • 25/08/2018 15:28
  • |
  • עודכן ב:
  • 26/08/2018 00:22
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

משטרת ש"י פתחה אתמול (שבת) בחקירה לאחר שפעילי ארגון השמאל תעאיוש טענו כי מתנחלים רעולי פנים תקפו אותם וברחו, בעת שהיו באזור היישוב מצפה יאיר שבדרום הר חברון. ארבעה פעילים שהגיעו לאזור כדי לצלם, כך לטענתם, נפצעו קל באירוע, ופונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים. 

אחיה שץ, פעיל "שוברים שתיקה", כתב בטוויטר: "מתנחלים תקפו קשה פעילים שליוו חקלאים בעיבוד אדמותיהם. יש פצועים, ד"ר ורדי מובהל לבית חולים. זו המציאות באחת המועצות האלימות בשטחים שמחסלת אט אט את קהילות האיזור".

  תקיפת פעילי תעאיוש בדרום הר חברון
 

תקיפת פעילי תעאיוש בדרום הר חברון (נסר נוואג'עה (בצלם))

 

תגובת דובר צה"ל לאירוע: "הבוקר הגיעו מספר פעילי ארגון תעאיוש לאזור בו מתקיימת בניה בלתי חוקית פלסטינית, סמוך למצפה יאיר, שבמרחב החטיבה המרחבית יהודה. לאחר שהוחרמו הכלים המשמשים לבניה, עלו הפעילים לכיוון היישוב במטרה לעורר פרובוקציה, ובמקום התפתח חיכוך בינם לבין המתיישבים המתגוררים באזור. לוחמי צה"ל שהיו במקום הכריזו שטח צבאי סגור על מנת למנוע המשך חיכוך, אך חלק מפעילי הארגון סרבו להתפנות והפרו את הצו שהוטל במרחב. בהמשך הפעילים התפנו והחיכוך הסתיים".

ראש המועצה האזורית הר חברון, יוחאי דמרי מסר כי "פעילי 'תעיוש' חדרו לבתים פרטיים תוך הפרת צו שטח צבאי סגור, כדי לייצר פרובוקציה. כל אדם שהיו מתפרצים לביתו היה מגן על ביתו ובני משפחתו. מבדיקה שערכנו בביה"ח פציעתם היא הצגה. אנו קוראים לצה"ל להוציא נגד החבורה צווי הרחקה מהאזור".

חברת הכנסת מיכל רוזין מסיעת מרצ: "הוכחה נוספת שפרדיגמת ה'קיצונים משני הצדדים' אינה קיימת. אלימות כלפי פעילי שמאל הפכה לעניין שבשגרה והיא מוזנת וצומחת מקריאות הסתה בלתי פוסקות. לרוב כוחות הביטחון מעלימים עין והממשלה שותקת וממשיכה בהסתה. התוצאה היא תקיפה אלימה של פעילי שמאל בדרום הר חברון שמצטרפת לתקיפה אלימה של שלושה אזרחים בחוף קריית חיים, רק כי הם ערבים. זה כבר לא מדרון חלקלק אלא מציאות מסוכנת. בכוונתי לפנות בדחיפות לשר הביטחון בדרישה להורות בבדיקה דחופה ומקיפה בנושא".

ביום חמישי דיווחה סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" כי מתנחלים מהיישוב יצהר תקפו מספר בתים וניפצו שמשות רכבים השייכים לתושבי עוריף מדרום לשכם.

לפני כשלושה שבועות הותקף חייל שובר שתיקה במהלך סיור של הארגון מול מערת המכפלה בחברון. אבנר גבריהו, מנכ"ל שוברים שתיקה, אמר אז: "התקיפה היום היא הוכחה נוספת שכניעה לאלימות מתנחלים רק גוררת עוד אלימות. במקום להתרפס אל מול האיומים של הכהניסטים בחברון אנחנו נמשיך להיאבק נגד המשטר הצבאי על מיליוני פלסטינים".