נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפגישתם בוושינגטון, רויטרס

"ההחלטה לקצץ בסיוע נועדה לאלץ הפלס' לזנוח הטענות בנוגע לי-ם"

דוברו של אבו מאזן התייחס להחלטה האמריקנית לגרוע 200 מיליון דולר מהתמיכה הכלכלית לרש"פ. "על ארה"ב להיות מודעת לכך שלא יהיה שלום ללא מזרח העיר כבירת פלסטין"

  • פורסם ב:
  • 25/08/2018 14:55
  • |
  • עודכן ב:
  • 26/08/2018 00:17
  • |
  • כתבים:
  • גיא גונטר

נביל אבו-רודיינה, דוברו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, אמר אתמל (שבת) כי ההחלטה של ארה"ב לקצץ יותר מ-200 מיליון דולר נועדה לאלץ את הפלסטינים לזנוח את טענותיהם בנוגע לירושלים. כך אמר לסוכנות הידיעות AP.

אבו-רודיינה ציין כי "הצעד האמריקני ממשיך את הלחץ הפוליטי והכלכלי על ההנהגה הפלסטינית וכי על האמריקנים להיות מודעים לכך שלא יהיה שלום ללא מזרח ירושלים בתור העיר הבירה של המדינה הפלסטינית".

 אבו מאזן ודוברו אבו רודיינה
 

אבו מאזן ודוברו אבו רודיינה (רויטרס )

 
 

כאמור, הממשל האמריקני החליט לקצץ את מרבית הסיוע האזרחי שהוא מעניק לפלסטינים. למעלה מ-200 מיליון דולר מכספי הסיוע שהיו אמורים להיות מועברים לגדה המערבית ולרצועת עזה יופנו למקומות אחרים, זאת בהמשך לבחינה מחדש של היקף הסיוע עליה הורה נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ. בהודעה שנמסרה ביום שישי לחברי הקונגרס נכתב כי התקציב יועבר לנושאים בעלי עדיפות גבוהה יותר בהתאם לאינטרסים הלאומיים של ארה"ב ומשלם המסים האמריקני.

"בתום בחינת הפרויקטים, הוחלט להפנות את התקציבים למקומות אחרים. החלטה זו מתחשבת באתגרים שעומדים בפני הקהילה הבינלאומית מבחינת סיוע בעזה, מקום שבו שליטת חמאס מסכנת את חיי האזרחים ומדרדרת מצב הומניטרי וכלכלי שגרועים גם כך", נמסר בהצהרה הרשמית של מחלקת המדינה.

הנשיא, דונלד טראמפ
 

הנשיא, דונלד טראמפ ( רויטרס)

 

ארה"ב תכננה להעניק השנה לפלסטינים סיוע הומניטרי בסך של כ-250 מיליון דולר. נכון לעת זו, נעשה שימוש בפחות מחצי מהסכום שהוקצה עד ה-30 בספטמבר.

בתגובה להחלטה האמריקנית, אמר השגריר הפלסטיני במדינה, חוסאם זומלוט כי "השימוש בסיוע ההומניטרי ובכספי הפיתוח ככלי לסחיטה פוליטית לא יעבוד. אם ממשל טראמפ יפסיק את הסיוע, זו תהיה פעולה שנוגדת את השלום". המדינאית הפלסטינית חנאן עשראווי הוסיפה: "העם הפלסטיני והנהגתו לא ייכנעו לכפייה. זו סחטנות זולה".

בתוך כך, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר שלשום כי הוא אינו רואה "דחיפות" בהצגת תוכנית השלום של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בעיתוי הנוכחי. דבריו נאמרו בתדרוך לכתבים בליטא. "זה עניין שלו אם הוא רוצה לקדם את זה. מעת לעת הוא אומר דברים בעניין הזה וזה יכול לבוא, למרות שאני לא רואה דחיפות בעניין הזה. האמריקאים חושבים על זה, הם לא עיוורים, אבל אני לא יודע - כשיציעו נראה", אמר נתניהו.

בד בבד, השליח האמריקני לתהליך השלום ג'ייסון גרינבלט אמר במפגש עם תלמידי תיכון פלסטינים ביום חמישי בבית הלבן כי גורמים רבים ברשות הפלסטינית פוסלים על הסף את תוכנית השלום של הנשיא טראמפ לפני שזו בכלל הוצגה, כך אמרו לחדשות עשר גורמים בבית הלבן שהשתתפו במפגש.

"כשנציג את תוכנית השלום שלנו אני מבקש שתקראו אותה עם ראש פתוח מההתחלה עד הסוף לפני שתחליטו מה דעתכם לגביה", אמר גרינבלט לצעירים הפלסטינים שהגיעו לארה"ב כחלק מתוכנית חילופי תלמידים אותה מממן הממשל האמריקני. "גורמים פלסטינים רבים מותחים ביקורת על תכנית השלום שלנו לפני שבכלל ראו אותה. הם מבססים את הביקורת שלהם על שמועות ועל דיווחים ממקורות מפוקפקים. זה מזיק ולא משרת את הפלסטינים והישראלים".

גרינבלט הוסיף כי השאלה שהפלסטינים והישראלים צריכים לשאול עצמם כאשר תוכנית השלום של טראמפ תוצג הינה היא האם התוכנית תשפר את מצבם או לחילופין האם הם מעדיפים להמשיך את המצב כמו שהוא עכשיו. "יש סעיפים בתוכנית ששני הצדדים יאהבו ויש סעיפים ששני הצדדים לא יאהבו", אמר גרינבלט. "אבל אנחנו חושבים ששני הצדדים יקבלו מהתוכנית הרבה יותר ממה שיצטרכו לתת".