נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, רויטרס

ארדואן על המשבר הכלכלי: איש לא ימנע מטורקיה להשיג את מטרותיה

הנשיא הטורקי אמר כי על עמו להילחם במתקפה על כלכלת המדינה, זאת ברקע המכסים שהטילה ארה"ב על מוצרים מקומיים. "המחויבות של העם לשמור על עצמאותו היא החשובה ביותר"

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, אמר היום (שבת) כי על כל הטורקים להילחם במתקפה על כלכלתם, וכי איש לא ימנע מהמדינה להשיג את מטרותיה. זאת ברקע המכסים שהטילה ארה"ב על מוצרים מתוצרת טורקיה.

"ההבטחה הגדולה ביותר עבורנו היא המחויבות וההתמדה של העם הטורקי בכדי לשמור על עצמאותו, עמו ועתידו", אמר הנשיא בנאום ביום השנה לקרב במאנזיקרט. עוד אמר ארדואן כי טורקיה תשיג את המטרות שהציבה לשנים 2023, 2053 ו-2071.

 נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא טורקיה ארדואן בפסגת נאט"ו
 

נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא טורקיה ארדואן בפסגת נאט"ו ( רויטרס)

 
 
 
 

ביום חמישי תקף איברהים קאלין, דוברו של נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, את הממשל האמריקני על כך שהוא מתעלם מההליך המשפטי בטורקיה וכינה זאת "בלתי מתקבל על הדעת". קאלין אמר את הדברים בריאיון לסוכנות הידיעות "רויטרס". עוד הוסיף קאלין כי מלבד ההתעלמות "ארה"ב מוסיפה דרישות שרירותיות לשחרור של הכומר ברונסון המוחזק בטורקיה".

קאלין קרא לכל מדינות ברית נאט"ו "לכבד את ריבונותה ועצמאותה השיפוטית של טורקיה" ודחה כל "התערבות בהליך המשפטי המתנהל נגד הכומר". לנוכח ההתערבות האמריקנית לדבריו, אמר קאלין כי לטורקיה "אין כוונה להיגרר למלחמה כלכלית, אך היא לא יכולה להישאר אדישה לצעדים האמריקניים". 

דבריו התקיפים של קאלין הגיעו בעקבות האמירה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי "טורקיה עושה טעות חמורה" כשהיא לא משחרר את הכומר האמריקני אנדרו ברונסון המוחזק במדינה מזה שנתיים. טראמפ הוסיף כי "לא אהיה מוכן לעשות שום ויתורים לטורקיה על מנת להבטיח את שחרורו" והבהיר כי הוא "לא חושש מפני השפעות שעשויות להיות על אירופה לאור לצעדים הכלכליים נגד טורקיה".

 הכומר האמריקני אנדרו ברונסון מובל למעצר בית
 

הכומר האמריקני אנדרו ברונסון מובל למעצר בית ( getty images)

 

בריאיון לסוכנות הידיעות "רויטרס" שנערך בבית הלבן, אמר טראמפ ביום שני כי הוא "חשב שהיה הסכם" עם מקבילו הטורקי ארדואן, במסגרתו, לדבריו, שכנע את ישראל לשחרר אזרחית טורקיה שהוחזקה במעצר בישראל בגין עבירות טרור. הוא הבהיר כי ארדואן היה אמור לדאוג לשחרורו של הכומר אנדרו ברנסון, המוחזק במעצר בגין מעורבות בניסיון ההפיכה נגדו.  

"אני חושב שמה שטורקיה עושה מאוד עצוב", אמר, "אני חושב שהם עושים טעות גדולה. לא יהיו שום ויתורים". בהתייחסות לצעדים הכלכליים, הכוללים הטלת מכסים על פלדה ואלומיניום מתוצרת טורקיה, עליהם הכריז טראמפ בעקבות סירובה של אנקרה לשחרור ברנסון, אמר כי "אני לא מודאג כלל. זה הדבר הנכון לעשות". 

לדברי גורם בכיר בבית הלבן, טראמפ וארדואן נפגשו בשולי ועידת נאט"ו בבריסל בחודש יולי האחרון, ושם דנו במקרה של ברנסון. טראמפ טען: "אני הוצאתי את האישה הזאת בשבילו, אני מצפה ממנו לאפשר לאדם הנפלא והחף מפשע הזה, האב האדיר והנוצרי הטוב הזה, לצאת מטורקיה".

טראמפ התייחס בריאיון גם לדבריו בנוגע לפגישה אפשרית עם נשיא איראן חסן רוחאני, ואמר כי "אם רוחאני רוצה להיפגש, בסדר, אבל אם לא - ממש לא אכפת לי". ההנהגה האיראנית הבהירה בעבר כי לא תרצה להיפגש עמו. הנשיא התייחס בדבריו גם למלחמת הסחר עם סין, ואמר כי "אין מסגרת זמנים" לפתרון המחלוקת עם בייג'ינג. נוסף לכך, הנשיא האמריקני התייחס לפירוק קוריאה הצפונית מגרעין, וטען כי "ככל הנראה אקיים פגישה שנייה עם מנהיג קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און".