אמבולנס (אילוסטרציה), תיעוד מבצעי מד"א

גבר טבע למוות בנהר הירדן; בן 30 נמשה בחוף בצפון במצב אנוש

גופתו של הגבר אותרה בתום חיפושים, לאחר שדווח כי שחה בסמוך לגשר החמישה ביסוד המעלה • גבר טבע בחוף אכזיב, בוצעו בו פעולות החייאה והוא פונה למרכז הרפואי לגליל

  • פורסם ב:
  • 25/08/2018 09:43
  • |
  • עודכן ב:
  • 25/08/2018 11:15
  • |
  • כתבים:
  • אלי לוי

גופת גבר בן 30 אותרה הלילה (שבת) בשעה 02:00 בנהר הירדן, לאחר שדווח אמש כי נעדר לאחר ששחה בסמוך לגשר החמישה ביסוד המעלה. בתום חיפושים, איתרה המשטרה את גופתו, שזוהתה על ידי בן משפחה. בשעות הבוקר נמצא גבר כבן 30 במצב אנוש לאחר שטבע בחלקו הלא מוכרז של חוף אכזיב ליד האנדרטה באזור ראש הנקרה. פרמדיקים של מגן דוד אדום ביצעו בו פעולות החייאה, וכאשר חזר הדופק פינו אותו למרכז הרפואי לגליל כשהוא מונשם.

פראמדיק מד"א אדריאן אוקמפו סיפר: "כשהגענו לחלקו הלא מוכרז של החוף ראינו על הסלעים גבר כבן 30 מחוסר הכרה, ללא דופק וללא נשימה. אזרחים שהיו במקום ומשו אותו מהים סיפרו לנו שהוא היה מתחת למים מספר דקות. הענקנו לו טיפול רפואי ראשוני על הסלעים וחיברו אותו למכשיר מיוחד שמבצע עיסויים וככה חילצנו אותו לניידת טיפול נמרץ. המשכנו ברכב את הטיפול הרפואי מציל החיים שכלל תרופות, עיסויים והנשמות וכעבור דקות ארוכות חזר הדופק והוא פונה במצב אנוש לבי"ח כשהוא מונשם".

 ראפטינג בנהר הירדן
 

נהר הירדן (אילוסטרציה)

 

ביום חמישי טבע למוות צעיר בן 20, תושב מזרח ירושלים, בגן השלושה שבגלבוע. הוא וחבריו הגיעו לאתר בשעות הבוקר לצורך בילוי, אך בשעה 15:00 דיווחו למשטרה כי חברם נעדר. לאחר סריקות שנמשכו כשעה, נמשה הצעיר מהמים ללא רוח חיים. צוות מד"א שהגיע למקום קבע את מותו. זהו האדם ה-45 שמת הקיץ כתוצאה מאירועי טביעה שונים.

 
 

ביום ראשון, טבע למוות יוחאי אלקיים, לאחר שניסה להציל אישה אחרת מטביעה. הפרטי האירוע עולה כי אלקיים שיחק מטקות עם אדם נוסף על חוף הים. בשלב מסוים הבחינו השניים בצעירה שנכנסה למים, סימנה לעברם כי היא במצוקה. השניים נכנסו לים כדי להצילה. 

הצעירה ואחד הגברים שנקראו לעזרתה הצליחו לחלץ את עצמם אל החוף, אך אלקיים נסחף. אופנוע ים של מצילי החוף הסמוך שהוזעק למקום יחד עם גולש ששהה בקרבת מקום החלו בפעולות לחילוצו. הבחורה והגבר הנוסף במצב קל, השניים קיבלו טיפול רפואי, אך רק הבחור פונה לביה"ח.

בסוף השבוע שעבר, צעיר בן 23 מת לאחר שטבע בחוף הדרומי במעיין צבי, הסמוך לזכרון יעקב. צוות מגן דוד אדום העניק לו טיפול רפואי במקום וביצע בו פעולות החייאה, שבסופן נקבע מותו. מעט לאחר מכן טבע גבר כבן 50 דרומית לחוף השרון בהרצליה, באזור המוכרז כאסור לרחצה. חובשים ופרמדיקים של מגן דוד אדום העניקו לו טיפול רפואי ופינו אותו לביה"ח מאיר במצב אנוש תוך ביצוע פעולות החייאה. מותו נקבע בחדר המיון.

פרמדיקית מד"א, קטי שוסמן, וחובש במד"א רוני דרורי, שהיו בזירת הטביעה במעיין צבי, סיפרו: "כשהגענו עם הניידת טיפול נמרץ לקו המים ראינו גבר כבן 24 שוכב מחוסר הכרה ללא דופק וללא נשימה כשאזרחים שראו אותו בים וחילצו אותו לחוף מבצעים בו פעולות החייאה בסיסיות. המשכנו את הטיפול הרפואי וביצענו בו פעולות החייאה מתקדמות אבל לצערנו בסופן נאלצנו לקבוע את מותו."