אורי יוגב, מנהל רשות החברות הממשלתיות לשעבר, חדשות עשר

"הסתערו עליי בכל הכוח": כך נראה המאבק בתרבות הג'ובים בישראל

אורי יוגב, מנהל רשות החברות הממשלתיות לשעבר, נזכר בקרב המתיש בינו לבין השרים על רקע החלטתו ליטול מהם את היכולת למנות מקורבים לתפקידים ממשלתיים. "מלחמת השמצות"

אורי יוגב כיהן כמנהל רשות החברות הממשלתיות עד לפני כשנה. לדבריו, במהלך התקופה הזו החלו מאבקי כוח מהגדולים שנראו במערכת הפוליטית בינו לבין שורה של פוליטיקאים. הרקע לעימות היה החלטתו ליטול משרי הממשלה את הכוח לחלק לאנשים שלהם ג'ובים בחברות הממשלתיות.

תחילתם של האירועים בשנת 2013 אז מינה שר האוצר דאז, יאיר לפיד, את יוגב למנהל רשות החברות הממשלתיות, ונתן לו אור ירוק לתכנית מרחיקת לכת: מעתה, במקום שיטת מינוי המקורבים, על השרים למנות דירקטורים בחברות ממשלתיות מתוך מאגר מועמדים שעברו סינון מקצועי על פי כישוריהם.

  אורי יוגב, מנהל רשות החברות הממשלתיות לשעבר
 

אורי יוגב, מנהל רשות החברות הממשלתיות לשעבר (חדשות עשר)

 

לשיטתו, שרי הממשלה שזעמו על לקיחת הסמכויות מהם, הביאו לשיתוק תפקוד החברות בכך שהפסיקו לבצע מינויים חדשים. מהר מאוד התדרדרה המלחמה הזאת לאין ספור השמצות, תלונות למשטרה ולמבקר המדינה, מניפולציות תקשורתיות ורפורמות ממשלתיות שנתקעו בגלל מלחמות אישיות על מינויים. "באותה העת הסתערו עליי פוליטקאים בכל הכוח", סיפר. "חיים כץ עשה כל דבר על מנת לפגוע בי, בתלונות למשטרה, למבקר המדינה, בתקשורת - הכול על דברים שלא היו ולא נבראו", הוסיף. 

דוגמה נוספת למאבק נמצאת בפרשת הפרטת תע"ש, אז הורה שר הביטחון, אביגדור ליברמן, לעצור ולבחון מחדש את הפרטת החברה בשל מעורבותו של יוגב בפרויקט. "ברגע שמגיע ליברמן עוברים להתעסק בלריב על ג'ובים. הפרויקט הזה מוקפא לגמרי", אמר יוגב. 

יוגב משוכנע כי למרות הכול מלחמות העולם שניהל השיגו תוצאות: שרים החלו לבחור במינויים מקצועיים, דבר ששיפר את התנהלות החברות ואת הרווחיות שלהן.

השר חיים כץ מסר בתגובה: "יוגב ממחזר סיפור שבו הוא הגיבור שנלחם בשחיתות".

שר הביטחון אביגדור ליברמן מסר בתגובה: "צר לנו על ניסיון הטלת הרפש של מי שנכשל בתפקידו ושמבקר המדינה מצא 'חשש למעשים פליליים' במעשיו".

השר משה כחלון סירב להגיב לדברים.