נתניהו וטראמפ במהלך ביקורו בישראל, רויטרס

נתניהו על תוכנית השלום של טראמפ: "לא רואה דחיפות בעניין הזה"

רה"מ הסתייג מהיוזמה האמריקנית בתדרוך בליטא. "זה עניין של טראמפ אם הוא רוצה לקדם את זה". גרינבלט לתלמידי תיכון פלס': "הביקורת על התוכנית לפני שהוצגה - מזיקה"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר הערב (שישי) כי הוא אינו רואה "דחיפות" בהצגת תוכנית השלום של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בעיתוי הנוכחי. דבריו נאמרו בתדרוך לכתבים בליטא.

"זה עניין שלו אם הוא רוצה לקדם את זה. מעת לעת הוא אומר דברים בעניין הזה וזה יכול לבוא, למרות שאני לא רואה דחיפות בעניין הזה. האמריקאים חושבים על זה, הם לא עיוורים, אבל אני לא יודע - כשיציעו נראה", אמר נתניהו.

 
 

בתוך כך, השליח האמריקני לתהליך השלום ג'ייסון גרינבלט אמר במפגש עם תלמידי תיכון פלסטינים ביום חמישי בבית הלבן כי גורמים רבים ברשות הפלסטינית פוסלים על הסף את תוכנית השלום של הנשיא טראמפ לפני שזו בכלל הוצגה, כך אמרו לחדשות עשר גורמים בבית הלבן שהשתתפו במפגש.

"כשנציג את תוכנית השלום שלנו אני מבקש שתקראו אותה עם ראש פתוח מההתחלה עד הסוף לפני שתחליטו מה דעתכם לגביה", אמר גרינבלט לצעירים הפלסטינים שהגיעו לארה"ב כחלק מתוכנית חילופי תלמידים אותה מממן הממשל האמריקני. "גורמים פלסטינים רבים מותחים ביקורת על תכנית השלום שלנו לפני שבכלל ראו אותה. הם מבססים את הביקורת שלהם על שמועות ועל דיווחים ממקורות מפוקפקים. זה מזיק ולא משרת את הפלסטינים והישראלים".

גרינבלט הוסיף כי השאלה שהפלסטינים והישראלים צריכים לשאול עצמם כאשר תוכנית השלום של טראמפ תוצג הינה היא האם התוכנית תשפר את מצבם או לחילופין האם הם מעדיפים להמשיך את המצב כמו שהוא עכשיו. "יש סעיפים בתוכנית ששני הצדדים יאהבו ויש סעיפים ששני הצדדים לא יאהבו", אמר גרינבלט. "אבל אנחנו חושבים ששני הצדדים יקבלו מהתוכנית הרבה יותר ממה שיצטרכו לתת".

 ג'ייסון גרינבלט
 

ג'ייסון גרינבלט (רויטרס)

 

מוקדם יותר השבוע, ניסו בכירים בממשל האמריקני להוריד את גובה הלהבות בעקבות דבריו של הנשיא טראמפ כי ישראל תשלם "מחיר גבוה יותר" במו"מ עם הפלסטינים, בעקבות העברת השגרירות האמריקנית לירושלים. בממשל האמריקני עקבו אחרי התגובות בישראל לדבריו של טראמפ, גם בתקשורת וגם במערכת הפוליטית, והעבירו מסרי הרגעה ללשכת ראש הממשלה בירושלים, נוסף על מסר פומבי שפרסמו.

"שיהיה ברור - ארה"ב לא תכפה על ישראל תנאים בלתי מקובלים במסגרת תוכנית השלום", אמר לחדשות עשר בכיר בממשל האמריקני. "תקשיבו טוב למה שהנשיא אמר. הוא לא אמר שישראל תצטרך לשלם 'מחיר כבד' - מונח בעל משמעויות שליליות במזרח התיכון. הנשיא אמר שישראל תצטרך לשלם 'מחיר גבוה יותר'. כוונתו של הנשיא הייתה להבהיר את השאיפה שלו, שישראל תגמול לארה"ב על היוזמות החיוביות שלה".