גשר יהודית, חדשות עשר

ההודעה, הלחץ החרדי והביטול: הגשר שהצית את הקרב על השבת

עיריית ת"א ונתיבי איילון החליטו על עבודות בגשר יהודית בשבת כדי למנוע עומסי תנועה באמצע השבוע, החרדים מחו, כץ התקפל ורה"מ תקף • גשר גדול - מלחמה גדולה עוד יותר

הכנסת נמצאת אמנם בפגרה וחלק ניכר מחבריה מנצלים את ימי הקיץ האחרונים לפני החזרה למשכן, אך השבוע המערכת הפוליטית סערה בעקבות הסאגה סביב ביטול עבודות הקמת גשר יהודית בתל אביב. מצד אחד עמדו עיריית ת"א וחברת "נתיבי איילון" שרצו לבצע את הפרויקט בשבתות כדי למנוע עומס תנועה במהלך אמצע השבוע. מנגד ניצבו החרדים שזעקו נוכח חילול השבת ובתווך שר התחבורה ישראל כץ שבעקבות הלחץ החליט בתחילה לעצור את העבודות ובהמשך דחה אותן בחצי שנה, חרף הביקורת החריפה מהאופוזיציה, ואפילו מרה"מ נתניהו שכינה את ההחלטה "אומללה".

כשההליכה לבחירות נראית קרובה מתמיד נוכח משבר חוק הגיוס, נראה שכל אחד מהפוליטיקאים מנסה לגזור קופון סביב סוגיית יחסי הדת והמדינה. נתניהו לא פספס הזדמנות לנקום בשר כץ נוכח משבר השבת הקודם בעניין עבודות הרכבת, אז נאלץ להתייצב לצד החרדים כדי לשמור על ממשלתו. כעת הוא השאיר את כץ בעמדה בעייתית, בעוד הוא עושה שריר לחרדים. "אני לא חושב שזה סביר לסגור את הכביש בשיא התנועה באמצע איילון. אני חושב שהדבר הזה מובן ויילקח בחשבון", אמר נתניהו רגע לפני יציאתו לביקור המדיני בליטא.

 
 
 
 גשר יהודית שיוקם בנתיבי איילון
 

גשר יהודית שיוקם בנתיבי איילון (הדמיה: חן אדריכלים)

 

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, שהתנגד להחלטתו של כץ, אמר במהלך השבוע כי "שר התחבורה עושה כאן תרגיל פוליטי שחבל על הזמן. אנחנו לא בעד עבודה בשבת אלא בעד יום מנוחה, אבל לפעמים צריך לבצע עבודה בתנאים האלה, ולא יכול להיות שכל שר יהפוך להיות מהנדס ויחליט אם אפשר לעבוד בלילה או אפשר לעבוד ביום, כשהם לא מבינים על מה הם מדברים".

במקביל, הוגשה עתירה לבג"ץ נגד החלטתו של כץ. "זו חוצפה מטעם שר התחבורה שהוא בכלל מתערב בעניין כזה", אמר עו"ד שחר בן מאיר, מגיש העתירה. עוד הוסיף כי "בוודאי שהוא מתערב בנושא הזה משיקולים פוליטיים קואליציוניים שלו ואין לו שום סמכות בעניין הזה. זו הסיבה שהגשנו את העתירה". מנגד, ח"כ משה גפני (יהדות תורה) הודה לכץ על ההחלטה: "לא חייבים להפוך את העולם כדי שיעשו את העבודה בשבת, אני משבח את כץ על כך".

ביום חמישי הציבה עיריית תל אביב-יפו אולטימטום בפני חברת נתיבי איילון. "העירייה לא תשלים עם עיכובים בלתי ענייניים בהשלמת הגשר והעמדתו לרשות הציבור", נכתב במכתב. עם זאת, נכון לעכשיו השר כץ דבק בעמדתו, לפיה העבודות יידחו בחצי שנה לטובת מתן עדיפות לפרויקט הרכבת המהירה לירושלים. עם זאת, גם הפרויקט הזה יחל לפעול רק באופן חלקי ובאיחור רב אחרי החגים. הגשר מעל נתיבי איילון יחכה ככל הנראה עד אחרי הבחירות הכלליות, הסיבה לפרוץ המשבר הנוכחי מלכתחילה.

משברי הדת והמדינה מגיחים לחיים הפוליטיים והציבוריים בכל תקופה קצרה, החל מהמשבר שנוצר סביב סגירת מרכולים בשבת, כלה בחוק הגיוס שמאיים להפיל את הקואליציה היציבה ובנוסף נוכח היוזמה להעביר את האירוויזיון מירושלים לתל אביב, בגלל חילול השבת ההמוני הכרוך בקיום התחרות. נתניהו קיווה לפגרת קיץ רגועה יחסית, אך המשברים הפוליטיים לא מפסיקים להידפק על דלתו.

 ישראל כץ
 

שר התחבורה ישראל כץ (חדשות עשר)

 

פרשנות:

רה"מ נתניהו לא מתכוון להיכנע לחרדים בסאגה סביב העבודות בגשר "יהודית", כיוון שהוא מבין שהמערכת הפוליטית בדרך לבחירות, ככל הנראה כבר בתחילת שנת 2019. נתניהו, למוד משברים הסובבים סביב סוגיית דת ומדינה, כבר התייצב לא פעם לצד החרדים, כדי למנוע את פירוק הקואליציה. עם זאת, במקרה הנוכחי הוא לא צפוי לעשות זאת.

מנגד, השר ישראל כץ מכוון לתקופת פוסט-נתניהו ומקווה להיות האדם שיירש את ראש הממשלה בתפקידו. ההיגיון שעומד מאחורי ההחלטה של כץ נובע מכך שהשר לא מאמין שהוא ישלם מחיר אם יפנה עורף לציבור החילוני ויתקע את כל נתיבי איילון, כיוון שהיחסים עם החרדים חשובים לו יותר. כץ יודע שבמערכת הפוליטית הישראלית הוא חייב את החרדים כדי להרכיב ממשלה, ולכן נכנע ללחץ החרדי והורה על דחיית העבודות.