בשל הקריאה לשרוף את חולצות מסי: פיפ"א השעתה את רג'וב

יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית הושעה לשנה ונקנס בכ-20 אלף פרנקים שוויצרים בעקבות ההסתה נגד נבחרת ארגנטינה לפני המשחק נגד ישראל שתוכנן להתקיים בחודש יוני - ובוטל

ועדת המשמעת של פיפ"א, הפדרציה הבינלאומית לכדורגל, השעתה היום (שישי) את יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית, ג'יבריל רג'וב, לתקופה של שנה וקנסה אותו בכ-20 אלף פרנקים שוויצרים (כ-74 אלף שקלים), בעקבות הסתה נגד התאחדות הכדורגל של ארגנטינה וקריאה לשריפת חולצות ותמונות של כוכב הנבחרת, ליונל מסי, לפני המשחק שתוכנן להתקיים נגד ישראל בחודש יוני - ובוטל בעקבות המחאה.

ארגון הכדורגל העולמי הודיע כי ההחלטה התקבלה לאור הפרה של סעיף 53 בקוד המשמעת של פיפ"א, המתייחס להסתה לאלימות. ההשעיה תיכנס לתוקפה היום, ובמהלכה תיאסר השתתפותו של רג'וב בכל תחרות שתתקיים במהלך השנה הקרובה. לכן, רג'וב לא יוכל להיות נוכח באצטדיונים שבהם יערכו משחקי הנבחרת הפלסטינית או במסיבות עיתונאים רשמיות של הנבחרת.

 
 
 
ליונל מסי ומירי רגב
 

ליונל מסי ומירי רגב (רויטרס, דוברות הכנסת )

 

השרה רגב בירכה על ההחלטה: "פיפ"א הסירה את המסכה מעל פניו של הטרוריסט רג'וב וקבעה כי הוא מסית!", אמרה. עוד הוסיפה כי " לאורך כל הדרך אמרתי שהסיבה לביטול המשחק היא מסכת האיומים וההסתות כנגד מסי וחבריו לנבחרת ולא ההחלטה על קיום המשחק בירושלים". לדבריה, "האמת יצאה לאור - הגיע הזמן שרג'וב ישב מאחורי סורג ובריח ולא בתאי הכבוד של אצטדיוני הכדורגל ובמשרדי פיפ"א".

רגב הודתה לפיפ"א ש"עשתה את המצופה ממנה ופסקה שאין מקום לטרוריסטים הקוראים להסתה ואלימות בעולם הכדורגל". השרה לא שכחה לעקוץ את הגורמים שהאשימו אותה בהחלטה של הארגנטינאים לבטל את הגעתם לישראל: "לכל הנשמות הטובות זה הזמן להתנצל על הביקורת והשמחה לאיד שנתנה רוח גבית לאלה שמסיתים  ועושים דה-לגיטימציה למדינת ישראל".

מטעם הההתאחדות הפלסטינית לכדורגל נמסר כי הם "מופתעים" מהחלטת פיפ"א. לדבריהם, הם למדו על ההחלטה מהפרסומים בכלי התקשורת.

 שער האתר "לה נסיון" הארגנטיני לאחר ביטול המשחק בישראל
 

חולצתו המגואלת בדם של ליונל מסי (חדשות עשר)

 

כזכור, נבחרת ארגנטינה תכננה להגיע למשחק בישראל נגד הנבחרת הלאומית, כחלק ממסע הכנות למונדיאל, שנפתח יומיים לאחר מכן. המשחק שהגיע בעקבות יוזמה פרטית, תוכנן להתקיים בתחילה באצטדיון "סמי עופר" שבחיפה. עם זאת, שרת התרבות והספורט מירי רגב, בעידודו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החליטה להעביר את המשחק לאצטדיון טדי בירושלים, כחלק מחגיגות ה-70 למדינה והרצון לבסס את מעמדה של ירושלים כבירת ישראל. 

בעקבות ההחלטה של רגב החל רג'וב בקמפיין שמטרתו לשכנע את ראשי הההתאחדות הארגנטינאית ואת שחקני האלביסלסטה לא להגיע לישראל, וכאמור הפעיל גם לחץ כבד על כוכב הנבחרת ליונל מסי וקרא למעריציו לשרוף את חולצותיו ותמונותיו. מספר ימים לאחר תחילת מסע ההכפשה החליטו ראשי הנבחרת הדרום אמריקנית לבטל את ההגעה לישראל ולטוס ישירות ממחנה האימונים בספרד לתחילת משחקי הגביע העולמי ברוסיה.

ההחלטה הארגנטינאית הובילה לסערה במערכת הפוליטית בישראל, כשהשרה רגב הדגישה כי הסיבה הישירה לכך הייתה איומי טרור על חייו של מסי ובני משפחתו. במסיבת עיתונאים שערכה רגב אמרה "ראינו את התמונות המגואלות בדם שהופנו כלפי שחקני הנבחרת באימון שלהם. אלו תמונות של גורמי טרור. מדובר בטרור חדש-ישן שמפחיד, מרתיע ומהלך אימים על ספורטאים. אותו טרור שהביא לרצח י"א חללי מינכן באולמיפאדה ב-1972, אז היו אלו מרצחים מארגון 'ספטמבר השחור', היום, ג'יבריל רג'וב, התלמיד של ערפאת, ממשיך להפעיל את קנה הטרור שלו. הסיפור האמיתי פה הוא לא חיפה או ירושלים. הסיפור האמיתי הוא האיומים על מסי".