נתניהו: "הסיוע האירופי הוא כמו כדור רעל לעם האיראני"

ראש הממשלה טען במהלך ביקור בפסגת ראשי המדינות הבלטיות כי מענק הפיתוח שאישר האיחוד הוא "טעות גדולה". הוא קרא למדינות אירופה "לחדש את הסנקציות על איראן"

ראש הממשלה בנימין נתניהו טען היום (שישי) כי מענק פיתוח בסך 18 מיליון אירו שאישר האיחוד האירופי להעביר לאיראן הוא "כמו כדור רעל לעם האיראני ולניסיון לבלום את התוקפנות האיראנית". במסיבת עיתונאים משותפת עם ראשי הממשלות של המדינות הבלטיות בליטא, קרא נתניהו לראשי ממשלות ליטא, אסטוניה ולטביה "לעזור בתיקון עמדה מעוותת על ישראל באיחוד האירופי".

"ההחלטה מאתמול של האיחוד האירופי להעביר 18 מיליון אירו היא טעות גדולה", טען נתניהו, "הרי לאן ילך הכסף? לטילים ולמשמרות המהפכה. על כל המדינות לפעול יחד כדי לחדש את הסנקציות על איראן". לטענתו, " מתן כספים למשטר הזה, בזמן הזה, זו טעות גדולה ויש לעצור זאת. הם לא ינצלו אותו לטובת פתרון בעיית המים של איראן, הוא לא יסייע לנהגי המשאיות האיראניים".

 
 
 

מענק הפיתוח שאישר האיחוד האירופי, נועד לסייע לכלכלה האיראנית להתמודד עם ההשלכות של הסנקציות המחודשות שהטיל הממשל האמריקני על טהראן, בעקבות הפרישה מהסכם הגרעין. נתניהו טען כי "על כל המדינות לפעול יחד כדי לחדש את הסנקציות על איראן, כדי להפעיל עליהם לחץ על מנת שיפסיקו את התוקפנות ויחדלו מפעילות הטרור שלה".

"הסכם הגרעין עם איראן איים גם על אירופה, משום שהיא לא ממש בלמה את המרוץ להשיג נשק גרעיני", הוסיף ראש הממשלה. "למעשה, היא אפשרה לאיראן לעסוק בהעשרת אורניום בצורה בלתי מוגבלת. בתוך מספר שנים זה היה מוביל אותם לא לפצצה גרעינית אחת אלא לארסנל גרעיני שלם. באותו הזמן, הוא הכניס לאיראן מיליארדים של דולרים שאותם ניצל המשטר כדי לדכא את עמו בתוך איראן, שסובל תחת משטר העריצות, וכמובן כדי להרחיב את ההשתלטות האיראנית במזרח התיכון - בעיראק, בסוריה, בתימן, בלבנון ובמקומות רבים אחרים".

מטוס של חברת בריטיש איירוויס
 

מטוס של חברת בריטיש איירוויס (getty images)

 

אתמול הודיעו חברת התעופה הלאומית של צרפת, "אייר פראנס" וענקית התעופה הגדולה ביותר בבריטניה, "בריטיש אירוויז", כי יפסיקו בעוד כחודש את הטיסות הישירות לטהראן. גם חברת התעופה הממלכתית של הולנדת, "KLM", הודיעה כי תפעל באופן דומה. זאת, בצל הסנקציות שהטיל הנשיא טראמפ על איראן אשר נכנסו לתוקף לפני כשבועיים.

"הפעלת הקו אינה מעשית מבחינה כלכלית", מסרה "בריטיש אירוויז", "הטיסה האחרונה לטהראן תתרחש ב-22 בספטמבר". ענקית הטיסה הבריטית חידשה את הטיסות לאיראן לפני כשנתיים, וכעת כאמור, היא מפסיקה אותן פעם נוספת. חמיד ביידינג'ד, שגריר איראן בבריטניה, טען שהחלטת בריטיש אירוויז "מצערת". בחשבון הטוויטר שלו כתב ביידיניג'ד: "בהתחשב בביקוש הגבוה, החלטת חברת התעופה מצערת".

אתמול טען נתניהו כי החלטת חברות התעופה היא דבר "טוב". "היום שמענו ששלוש חברות תעופה גדולות הפסיקו את הפעילות שלהן באיראן. זה טוב. עוד רבות צריכות ללכת בעקבותיהן, עוד רבות ילכו בעקבותיהן. זאת כיוון שאיראן לא צריכה לקבל פרס על התוקפנות שלה באזור, על הניסיונות שלה לזרוע טרור ברחבי המזרח התיכון, באירופה ובמקומות רבים אחרים בעולם כפי שהם עשו לפני מספר שבועות".