בירה, רויטרס

מחקר ענק קבע: "צריכת אלכוהול בכל כמות מסכנת את הבריאות"

החוקרים מצאו כי 2.8 מיליון מקרי מוות בשנה נגרמו כתוצאה מהטיפה המרה, ולפיכך הסיקו כי כל כמות של אלכוהול אינה בטוחה • הצרכנים הגדולים של משקאות חריפים - האירופים

מחקר מקיף שפורסם אמש (חמישי) בכתב העת הרפואי "לנסט" קבע כי כל כמות של אלכוהות מסוכנת לבריאות. החוקרים, שערכו בדיקה מקיפה של הסכנות שבשתיית משקאות חריפים, על בסיס נתונים מכ-700 מחקרים קודמים, מצאו כי אלכוהול מעורב ב-2.8 מיליון מקרי מוות מסביב לעולם בשנה, וסקירה של מאות מחקרים הביאו למסקנת החוקרים כי אין רמה "בטוחה" לצריכת אלכוהול.

בבדיקה מקיפה שערכו החוקרים מאוניברסיטת וושינגטון שבארה"ב, אחד מתוך עשרה מקרי מוות של אנשים בני 15 עד 49 מסביב לעולם, קשורים לצריכת אלכוהול. הגורמים המרכזיים למוות הקשור לצריכה אלכוהול כוללים שחפת, פציעות שונות ופגיעה עצמית. עבור אנשים בני 50 ומעלה, הגורם העיקרי למוות הקשור לצריכת אלכוהול הוא סרטן.

"המסקנות של המחקר ברורות וחד משמעיות - אלכוהול הוא בעיה בריאותית עולמית אדירה", אמר רובין ברטון מקינגס קולג' שבלונדון, שהשתתף במחקר. הוא הסביר כי יש פתרון לצריכה העולמית הגבוהה של האלכוהול: "העלאת מסים, שגם יוצרת הכנסה למשרד הבריאות, והפחתת החשיפה של ילדים לשיווק מוצרי אלכוהול".

החוקרים הסבירו כי צריכת אלכוהול במתינות עשויה לסייע בהגנה מפני מחלות עורקים, למשל, בקרב נשים, אולם הסיכונים שבצריכת אלכוהול גוברים, לטענתם, על היתרונות הבריאותיים שבו. 

במסגרת המחקר המקיף, החוקרים העריכו גם את שיעור צריכת אלכוהול במדינות שונות. נמצא כי מדינות אירופה מובילות בצריכת משקאות חריפים, וכך, למשל, על פי נתונים משנת 2016, הגבר הרומני הממוצע שותה כשמונה בקבוקי בירה ליום. מנגד, במדינות בהן יש רוב מוסלמי, לרוב יש צריכה מינימלית של משקאות אלה.