מחאה על זכויות בקשי מקלט באוסטריה, רויטרס

אוסטריה: בקשת מקלט של אזרח עיראק נדחתה - כי הוא "נשי מדי"

בן 27 שנמלט ממולדתו ביקש להישאר באופן חוקי במדינה האירופית, אך התנהגותו, לפי הרשויות, הייתה מוגזמת. במקרה אחר, מבקש מקלט אפגני נדחה כי "לא התלבש כמו הומו"

הרשויות באוסטריה דחו השבוע בקשת מבקש של פליט עיראקי הומו, בטענה כי התנהגותו "נשית מדי". לפי הנימוקים שהוצגו לדחיית בקשתו של הגבר, בן 27, הוא מתנהג "באופן סטריאוטיפי ומציג חזות 'נשית' מופרזת", שלטענתם הפקידים, נראתה מזויפת.

מבקש המקלט, שנמלט מעיראק מחשש לחייו בשנת 2015, טען בפני הרשויות כי הוא משתייך לקהילה הלהט"בית ואף היה פעיל בארגוני הקהילה, אולם הפקידים סירבו לקבל את דבריו. בקשתו לערעור על ההחלטה ממתינה להכרעה, אולם דובר המשרד הממשלתי לבחינת בקשות מקלט מסר כי ההחלטה נעשתה לאחר שיקולים שונים ודחה את הטענות על ליקויים בהליך הבדיקה.

ימים ספורים לפני החלטת הרשויות ארגון זכויות האדם "אמנסטי אינטרנשיונל" השמיע ביקורת על תהליך אישורן של בקשות מקלט באוסטריה, בטענה כי בקשות רבות סורבו מנימוקים לא רלוונטיים. מהארגון הבין-לאומי נמסר כי "נימוקי דחיות בקשת המקלט באוסטריה אינם תואמים את זכותו של אדם להליך הוגן, כפי שכתוב בחוק הבין-לאומי". כך, במקרה דומה שאירע לאחרונה, בקשתו של אפגני בן 18 להכרה כפליט בשל נטייתו המינית נדחתה מכיוון שלא "התנהג או התלבש" כמו הומו.

הממשלה האוסטרית, מצדה, המזוהה עם הימין השמרני ומתנגדת לרוב לכניסת מהגרים, שבה וטענה השבוע כי פקידיה פועלים על פי הנהלים הקבועים בחוק, וכי אין פגם בעבודתם. דובר משרד הפנים כריסטוף פולזל דחה גם הוא את ההאשמות בנושא, והסביר כי עובדי המשרד קיבלו את ההכשרה הראויה לאשר בקשות מקלט שונות.