רגע לפני תחילת השנה: עשרות תלמידים על הספקטרום בהמתנה לשיבוץ

משרד החינוך לא מצליח לעמוד בעלייה בשיעור הילדים המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי ועשרות תלמידים עדיין מחכים לגלות היכן ילמדו. משרד החינוך בתגובה: "השיבוץ בעיצומו"

בעוד עשרה ימים תיפתח שנת הלימודים תשע"ט, אך חלק קטן מהתלמידים ימצאו את עצמם בבית בלי שיבוץ לבתי הספר. גם השנה משרד החינוך מתקשה למצוא מקום במסגרות החינוך המיוחד לתלמידים שמאובחנים על הספקטרום האוטיסטי. 

מדי שנה, הורים לילדים שמאובחנים על הספקטרום האוטיסטי מוצאים את עצמם מגיעים לשלהי החופש הגדול בלי לדעת היכן ילמדו ילדיהם. התסריט הלא ידידותי הזה הוא חייו של עודד מחבובי, שבתו אביגיל שעולה לכיתה ז', עדיין לא קיבלה שיבוץ לבית הספר. "זה מאוד קשה", סיפר עודד, "חזרנו אחורה כמה שנים. לקח לה המון זמן לבנות את עצמה".

עשרות ילדים מחכים כיום לשיבוץ בבית ספר, וזאת בשל עלייה חדה בשיעור המאובחנים. אם בעבר, סטטיסטיקת האבחון הייתה 1 למאה ילדים, כיום היא עומדת על 1 ל-88, ומערכת החינוך לא עומדת בקצב. "בכל שנה קורה המצב בו ילדים נמצאים ללא שיבוץ", אמר שחר בר יהודה, מנהל תחום החינוך בעמותת אלו"ט, הפועלת למען ילדים על הספקטרום האוטיסטי. "משרד החינוך יודע, והוא פשוט לא נערך נכון". אחד הפתרונות לבעיה, הוא שילובם של הילדים בבתי ספר רגילים והקצאת כיתות מיוחדות בתוכם, אבל גם שם אין מספיק תקציבים.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "תהליך השיבוץ למוסדות החינוך המיוחד בעיצומו, ואנו מבטיחים שעם פתיחת שנת הלימודים כולם יהיו משובצים".