עיריית ת"א לנתיבי איילון: אסור לכם להיענות לדרישות השר כץ

מנכ"ל העירייה פנה במכתב חריף לחברת הפרויקטים התחבורתיים. "אין חברת נתיבי איילון בע"מ רשאית להיכנע ללחצים פוליטיים". לשכת רה"מ: נתניהו סומך על שר התחבורה

עיריית תל אביב-יפו. הציבה הערב (חמישי) אולטימטום בפני חברת נתיבי איילון. העירייה לא תשלים עם עיכובים בלתי ענייניים בהשלמת הגשר והעמדתו לרשות הציבור", נכתב במכתב שעליו חתום מנחם לייבה, מנכ"ל העירייה. עקב התערבות של שר התחבורה, החסר כל היכרות מקצועית עם הנושא, הודעתם לנו אתמול על כוונתכם לבחון מחדש את העניין, במטרה למצוא פתרון כלשהו. כמו כן מסרתם, כי עמדתכם בעניין תועבר עד לבוקר יום ראשון הקרוב, ה-26 באוגוסט 2018. לאור לוח הזמנים הדוחק, הרינו מודיעים שככל שלא יימצא פתרון לנושא עד לבוקר יום ראשון, הנכם נדרשים לבצע את העבודה, כפי שסוכם וכפי שהתחייבה החברה, במועדים שפורטו לעיל והחל מיום ה-31 באוגוסט 2018".

"כידוע לך, לשר התחבורה אין כל סמכות לצוות על החברה כיצד לפעול בעניין עבודה בשבת, והוא אינו רשאי להורות לחברה להימנע מעבודה ביום זה. לא רק שאינכם חייבים להינות לרצונותיו, אלא שהדבר אף אסור עליכם לפי דין. ברור אפוא שהטענה שהנכם נשמעים למשאלותיו של השר אינה יכולה להתקבל, ואסור שתהווה שיקול מבחינת נתיבי איילון בע"מ", נכתב עוד במכתב. כמו כן, ההתנהלות של חברת נתיבי איילון בע"מ ופעולותיה להסדיר את העבודות בשבת עד כה מפורטות במכתב.

בד בבד, מלשכת ראש הממשלה נמסר הערב כי "ראש הממשלה נתניהו סומך על השר ישראל כץ שיטפל בנושא העבודות על הגשר ושימצא את הפתרון המיטבי". מוקדם יותר התייחס ראש הממשלה לנושא לפני המראתו לליטא, ואמר כי "לא סביר לסגור את התנועה באיילון באמצע השבוע, זה מובן וגם יילקח בחשבון. אני לא חושב שתהיה הפרעה כלשהי לתנועה". במקביל, עורכי הדין יצחק אבירם ושחר בן מאיר עתרו לבג"ץ בבקשה לחייב את כץ להתייצב בבית המשפט ולענות על שאלות בנוגע להחלטתו.

 
 
 

בתוך כך, יו"ר ועדת הכספים משה גפני תקף היום את ראש הממשלה בעקבות התנגדותו להקפאת בניית גשר יהודית בתל אביב בשל העבודות בשבת. "הוא אמר 'אי אפשר לסגור את נתיבי איילון'. הוא כנראה לא כל כך מודע למה שקורה במדינה", אמר גפני בכנס מנהלי "מאוחדת" הארצי. "אני חושב שראש הממשלה טעה במה שהוא אמר, הוא לא היה צריך להתערב בזה. בפעם הקודמת שהוא התערב - זה לא עזר לנו. הוא לא היה צריך להתערב לא לטוב ולא לרע".

 גשר יהודית שיוקם בנתיבי איילון
 

גשר יהודית שיוקם בנתיבי איילון (הדמיה: חן אדריכלים )

 

"סגרו את איילון לא מזמן כשעשו מצעד, סגרו את נתיבי איילון לתחרות ספורטיבית, סגרו את נתיבי איילון, ולא רק את נתיבי איילון - גם כבישים מרכזיים אחרים, בשביל לעשות פעילויות ואף אחד לא דיבר מילה", הוסיף הח"כ, שגם שיבח את שר התחבורה ישראל כץ על ההחלטה להקפיא את העבודות. "לא רציתי שזה יהפוך למאבק בין דתיים לחילונים, אז העדפנו שזה יהיה במסגרת השיחות עם השרים. אני מברך את ישראל כץ שהחליט לדחות את זה בחצי שנה - ובמשך הזמן הזה עוד נדבר מה ניתן לעשות בעניין".

"יש שינוי דרמטי בנושא של העבודות בשבת, המחאה עוזרת אם היא נעשית בתום לב, המציאות הזו שאנחנו מדברים עם שרים, מדברים עם ראש הממשלה על רקע ערכי ולא פוליטי. ברקע זה רבים מהעבודות לא נעשות בשבת אלא נעשות ביום חול", סיכם הח"כ.

אתמול, כזכור, הודיע השר כץ על הקפאת בניית גשר יהודית מעל נתיבי איילון בתל אביב. זאת לאחר מחאה מצד פוליטיקאים וכלי תקשורת חרדים נגד העבודות שאמורות היו להיות בשבת. מטעמו של שר התחבורה נמסר כי ההודעה לסגור חלק מנתיבי איילון במשך שישה סופי שבוע לצורך העבודות הייתה "מקוממת ומיותרת". "גם דרך הביצוע שנבחרה להקמת הגשר נראית כבעייתית ועלולה לפגוע פגיעה קשה ולא מידתית בכלל הציבור במהלך סופי השבוע", נמסר מטעם כץ.

כץ הורה לחברת נתיבי איילון להקפיא לאלתר את ביצוע כל העבודות המתוכננות להקמת הגשר ולהגיש לו בהקדם תוכנית לביצוע העבודות בדרכים אחרות, "כולל במהלך שעות הלילה המאוחרות, כפי שנעשה במקרים דומים בעבר וכמקובל בארץ ובעולם". מחברת נתיבי איילון נמסר בתגובה: "אנו פועלים בהתאם להנחיות משרד התחבורה, ונבחן החלופות".