בצל הסנקציות: אייר פראנס ובריטיש איירוויז יפסיקו לטוס לאיראן

חברות התעופה הלאומיות של צרפת ובריטניה הודיעו כי בחודש הבא תצא טיסתן האחרונה לטהראן. גם "KLM" ההולנדית תפעל באופן דומה. "הפעלת הקו אינה מעשית מבחינה כלכלית"

  • פורסם ב:
  • 23/08/2018 17:01
  • |
  • עודכן ב:
  • 23/08/2018 20:31
  • |
  • כתבים:
  • יוסף ישראל

מכה נוספת לאיראן: חברת התעופה הלאומית של צרפת, "אייר פראנס" וכן ענקית התעופה הגדולה ביותר בבריטניה, "בריטיש אירוויז", הודיעו היום (חמישי) כי יפסיקו בעוד כחודש את הטיסות הישירות לטהראן. גם חברת התעופה הממלכתית של הולנדת, "KLM", הודיעה כי תפעל באופן דומה. זאת, בצל הסנקציות שהטיל הנשיא טראמפ על איראן אשר נכנסו לתוקף לפני כשבועיים.

"הפעלת הקו אינה מעשית מבחינה כלכלית", מסרה "בריטיש אירוויז", "הטיסה האחרונה לטהראן תתרחש ב-22 בספטמבר". ענקית הטיסה הבריטית חידשה את הטיסות לאיראן לפני כשנתיים, וכעת כאמור, היא מפסיקה אותן פעם נוספת. חמיד ביידינג'ד, שגריר איראן בבריטניה, טען שהחלטת בריטיש אירוויז "מצערת". בחשבון הטוויטר שלו כתב ביידיניג'ד: "בהתחשב בביקוש הגבוה, החלטת חברת התעופה מצערת". ראש הממשלה, בנימין נתניהו, טען כי החלטת חברות התעופה היא דבר "טוב". "היום שמענו ששלוש חברות תעופה גדולות, BA, KLM וה Air France-פסיקו את הפעילות שלהן באיראן. זה טוב. עוד רבות צריכות ללכת בעקבותיהן, עוד רבות ילכו בעקבותיהן. זאת כיוון שאיראן לא צריכה לקבל פרס על התוקפנות שלה באזור, על הניסיונות שלה לזרוע טרור ברחבי המזרח התיכון, באירופה ובמקומות רבים אחרים בעולם כפי שהם עשו לפני מספר שבועות".

 
 
 
טראמפ ורוחאני
 

טראמפ ורוחאני (רויטרס)

 

כזכור, ביום שני הודיע שר הנפט האיראני, ביג'אן זאנגנה, כי ענקית הנפט הצרפתית "טוטאל", עזבה באופן רשמי את המדינה, בשל איומי האמריקנים כי יוטלו סנקציות על חברות שיסחרו עם איראן. "התהליך שבו טוטאל תתחלף עם חברה אחרת נמצא בעיצומו", אמר השר.

מוקדם יותר החודש, התייחס שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, לסנקציות שהטילה ארה"ב, ואמר כי "החבילה שהציעו האירופים כוללת המשך הקשרים הפיננסיים עם איראן ושימור ייצוא הנפט האיראני ברמה הנוכחית". עוד הבהיר כי הסקנציות על מוסדות פיננסיים איראניים ועל מגזר הנפט ייכנסו לתוקפן רק בנובמבר.

סגן נשיא המדינה האיראנית, אסחאק ג'האנגירי, אמר בתחילת השבוע כי ממשלתו מחפשת פתרונות על מנת לעקוף את הסנקציות שהטילה ארצות הברית על תחום הבנקאות והאנרגיה. "אנחנו מקווים שהמדינות האירופיות יעמדו במחויבותן להסכם הגרעין", אמר לסוכנות הידיעות הממשלתית IRNA. "אך גם אם לא, אנחנו מחפשים פתרונות אלטרנטיביים שיאפשרו לנו לייצא ולמכור את הנפט שלנו".

  מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ של איראן
 

מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ של איראן (getty images)

 

במסגרת מאמצי המדינה לשמור על יציבות הכלכלה, פנה דיפלומט איראני בכיר אל מזכ"ל ארגון המדינות המייצאות נפט, והתריע בפניו שלא יאפשר לחברות הארגון לפעול על סמך מניעים פוליטיים. קזאם ג'הריבאבדי, הנציג האיראני בארגון היושב בווינה, ביקש מחברות הארגון לספק למדינתו תמיכה נגד הסנקציות החדשות שהוטלו עליה.

לאחר כניסת הסנקציות לתוקף, נטלי טוצ'י, יועצת שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, אמרה ל-BBC כי ייתכן והאיחוד האירופי יטיל סנקציות על חברות שיפסיקו את המסחר עם איראן בעקבות הסנקציות האמריקניות. טוצ'י הגדירה את המהלך האפשרי כניסיון "להגן" על חברות אירופאיות. "המהלך נחוץ על מנת לאותת באופן דיפלומטי לאיראנים, על כוונותינו הרציניות של האיחוד האירופי", אמרה טוצ'י.