נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, רויטרס

מנהל הקמפיין שהורשע, העו"ד שהודה: השבוע הסוער של הנשיא טראמפ

שתיים מהפרשיות המשפטיות שאופפות את נשיא ארה"ב הגיעו לנקודת רתיחה. החקירות סביב טראמפ הולכות ומסתבכות, אך הדרך להדחת הנשיא לא עוברת בבית המשפט

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ חווה השבוע את אחד הרגעים הקשים בנשיאות סוערת ממילא. טראמפ מוקף בצרות משפטיות, אבל חשוב לזכור שעל פי החוקה האמריקנית, הדחת נשיא מכהן דורשת רוב מיוחס בקונגרס. מדובר בהחלטה פוליטית קשה, ועד היום לא הודח נשיא אמריקני מתפקידו.

ביום שלישי הגיעו שתיים מהפרשיות המשפטיות שבהן מעורב טראמפ לנקודת רתיחה. הראשונה היא הודאתו של מייקל כהן, עורך דינו האישי של טראמפ, ששילם דמי שתיקה לנשים שקיימו יחסי מין עם הנשיא, ובכך הפר את כללי מימון הבחירות. זאת, לטענתו, בהוראה ובתיאום עם המועמד לנשיאות.

פרשה זו לא צפויה לסבך את טראמפ ישירות, אך כהן אמר שישתף פעולה עם חקירת הקשרים האפשריים בין מסע הבחירות של טראמפ וגורמים בממשלת רוסיה. התובע המיוחד רוברט מולר, שמנהל את חקירה הזו, לא יכול להגיש כתב אישום נגד הנשיא, אך הוא בהחלט יכול להציג תשתית משפטית פלילית שתשמש הליכי הדחה בבתי הקונגרס.

 
 
 
 
מייקל כהן, עורך דינו של הנשיא דונלד טראמפ
 

מייקל כהן, לשעבר עורך דינו של הנשיא דונלד טראמפ (רויטרס)

 

באותו יום, פול מנפורט, שהיה מנהל מסע הבחירות של טראמפ ב-2016, הורשע בשני סעיפי אישום של הונאת בנק, חמישה אישומים של הונאת מס ואישום נוסף של אי חשיפת חשבונות בבנקים זרים. מנפורט צפוי לתקופת מאסר של 30-10 שנים בעקבות הרשעתו. גם פרשיה זו לא מערבת ישירות את הנשיא, אך מנפורט עשוי פוטנציאלית להציע מידע מפליל על הנשיא כדי להמתיק את עונשו. הנשיא, מצידו, יכול להחליט לחנון את מנפורט – סמכות מוחלטת הניתנת לו מתוקף תפקידו.

הצרות של טראמפ לא נגמרות בשתי פרשיות אלו, כי חקירה נוספת מתקיימת נגד העמותה של משפחת טראמפ. נוסף לכך, מנהל הכספים של הארגון של טראמפ, ואיש סודו מזה שנים רבות, זומן להעיד בפני חבר מושבעים מיוחד. כל ההתפתחויות האלה הן סבך פלילי הולך מחמיר, שכמותו לא נראה מאז פרשת ווטרגייט, אך כאמור, הדחתו של נשיא מכהן אינה החלטה של מערכת המשפט, אלא של בתי הקונגרס.