נתניהו וגשר יהודית, רויטרס

רה"מ על הקפאת הקמת הגשר: לא סביר לסגור את איילון באמצע השבוע

נתניהו יצא נגד החלטתו של חבר מפלגתו ישראל כץ לדחות את העבודות להקמת גשר יהודית, בעקבות לחץ מצד החרדים • הוגשה עתירה לבג"ץ נגד שר התחבורה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס היום (חמישי) לפני המראתו לליטא להחלטת שר התחבורה ישראל כץ להקפיא את הקמת גשר יהודית בתל אביב, ואמר כי "לא סביר לסגור את התנועה באיילון באמצע השבוע, זה מובן וגם יילקח בחשבון. אני לא חושב שתהיה הפרעה כלשהי לתנועה". עורכי הדין יצחק אבירם ושחר בן מאיר עתרו לבג"ץ בבקשה לחייב את כץ להתייצב בבית המשפט ולענות על שאלות בנוגע להחלטתו.

"אני הוזמנתי לפסגת המדינות הבלטיות", הוסיף ראש הממשלה טרם המראתו. "זו הפעם הראשונה שראש ממשלת ישראל מבקר בליטא ומוזמן לפסגה הזו. זה משקף את המעמד העולה של ישראל בעולם".

 גשר יהודית שיוקם בנתיבי איילון
 

גשר יהודית שיוקם בנתיבי איילון (הדמיה: חן אדריכלים )

 

"אנחנו כמובן מעוניינים להדק את הקשרים הכלכליים והמדיניים עם המדינות הללו, כפי שהן מעוניינות לעשות איתנו", הוסיף רה"מ. "אני גם מעוניין לאזן את היחס הלא תמיד ידידותי של האיחוד האירופי אל מול מדינת ישראל, על מנת שנשיג יחס הוגן יותר ואמיתי יותר אל מדינת ישראל. אני עושה זאת באמצעות מגעים עם גושי מדינות בתוך האיחוד האירופי, מדינות מזרח אירופה, עכשיו עם המדינות הבלטיות וגם כמובן עם מדינות אחרות".

ח"כ ענת ברקו (הליכוד) צידדה הבוקר ב"בוקר אור" בעמדת נתניהו, וטענה כי יש לקיים את העבודות לבניית גשר יהודית בשבת, בניגוד לעמדת שר התחבורה.

"אני לא מעורבת בעניין הזה, אבל מה שאני יכולה לומר גם כאחת שגרה בגוש דן שצריך להימנע מלפגוע בציבור", אמרה ברקו. "אם אין ברירה אז כן סוגרים ומקיימים את העבודות, אני חושבת שזה גם פיקוח נפש, מצד שני בטח ראש העיר תל אביב מנסה לעשות ספין לפני הבחירות".

 ישראל כץ
 

ישראל כץ (חדשות עשר )

 

"אני לא מכירה את המורכבות ההנדסית של הגשר, צריך להשתדל לשמור על הסטטוס קוו" המשיכה ברקו. "שר התחבורה עושה עבודה מצוינת, יחד עם זה אם צריך לעבוד בשבת כי אין ברירה אחרת לא משתקים מדינה שלמה כי זה יכול לגרום לאסונות".

כזכור, גורמים בלשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחסו אמש להחלטת כץ להקפיא את הקמת הגשר מעל נתיבי איילון בתל אביב. "לא סביר שיעצרו את נתיבי איילון באמצע השבוע", מסרו הגורמים. 

בתוך כך, מצגות פנימיות שהגיעו לידי חדשות עשר מהשנים 2016 ו-2017, מצביעות על כך שהצורך לעבוד בשבת היה ידוע לכל גורמי המקצוע כבר מתחילת הפרויקט. כך לדוגמה, בפירוט שלבי הביצוע שבמצגת, נכתב כי "שישה מבצעים גדולים להובלת והנפת אלמנטי הגשר העיקריים מחייבים סגירה טוטלית של נתיבי איילון והרכבות בסופי שבוע".

ג', בכיר המעורה בפרטי פרויקט הגשר, אמר לחדשות עשר כי "המשמעויות היו ברורות. גם עיריית תל אביב וגם משרד התחבורה היו ערים לכך שמדובר בסגירה של שש שבתות". "לא דובר על חרדים או לא חרדים. היה ברור שזה לא משהו שיעבור בקלות. אפשר לעשות את ההנפה ביום חול, אבל זה ישתק את המדינה", הוסיף ג'.

 גשר יהודית
 

גשר יהודית ( הדמיה: חן אדריכלים)

 

מוקדם יותר אתמול ראש עיירית תל אביב-יפו, רון חולדאי, תקף גם הוא את החלטת כץ וטען כי מדובר בהחלטה פוליטית, וכי לא ניתן לבצע את העבודות בלילות, כפי שטען כץ. "לא ניתן להקים את גשר יהודית בעבודת לילה. מדובר בהחלטה מקצועית שנעשתה לאחר בדיקה מעמיקה ויסודית של חברת נתיבי איילון, חברה ממשלתית השייכת במלואה למשרד התחבורה, שבדקה את כל האפשרויות והגיעה למסקנה כי עבודה מסוג זו בלילות לא רק שתשבית את נתיבי איילון, אלא גם את רכבת ישראל ולמעשה תביא לקטסטרופה תחבורתית", אמר חולדאי.

"יתרה מכך, לא ניתן לבצע את העבודה בטווח שעות של עבודת לילה. העמדת שלושה המנופים בפני עצמה היא פעולה שלוקחת שעות ארוכות", המשיך ראש עיריית תל אביב-יפו. "ולכן, מאחר ומדובר בהחלטה שנלקחה באופן מקצועי ואושרה על ידי משטרת ישראל, משרד התחבורה ושר העבודה והרווחה חיים כץ, אין מנוס מלהבין שההחלטה של השר כץ היא פוליטית גרידא ותוצאותיה הן נזק אדיר לאזרחי המדינה בכלל ולתושבי תל אביב יפו בפרט. במידה וההחלטה לא תשתנה נגיש בג"ץ".