גשר יהודית, חדשות עשר

העימות בליכוד סביב הגשר בת"א: "לא צריך לשתק מדינה שלמה"

ח"כ ענת ברקו צידדה ב"בוקר אור" בעמדת הגורמים בלשכת רה"מ ואמרה כי מדובר בפיקוח נפש. עם זאת, ציינה שהתעקשותו של חולדאי לקיים את העבודות בשבת היא "ספין בחירות"

ח"כ ענת ברקו (הליכוד) צידדה הבוקר (חמישי) ב"בוקר אור" בגורמים בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו, וטענה כי יש לקיים את העבודות לבניית גשר יהודית בשבת, בניגוד לעמדת שר התחבורה ישראל כץ.

"אני לא מעורבת בעניין הזה, אבל מה שאני יכולה לומר גם כאחת שגרה בגוש דן שצריך להימנע מלפגוע בציבור", אמרה ברקו. "אם אין ברירה אז כן סוגרים ומקיימים את העבודות, אני חושבת שזה גם פיקוח נפש, מצד שני בטח ראש העיר תל אביב מנסה לעשות ספין לפני הבחירות".

ענת ברקו
 

ענת ברקו (חדשות עשר )

 
 
 
 

"אני לא מכירה את המורכבות ההנדסית של הגשר, צריך להשתדל לשמור על הסטטוס קוו" המשיכה ברקו. "שר התחבורה עושה עבודה מצוינת, יחד עם זה אם צריך לעבוד בשבת כי אין ברירה אחרת לא משתקים מדינה שלמה כי זה יכול לגרום לאסונות".

כזכור, גורמים בלשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחסו אמש להחלטת כץ להקפיא את הקמת הגשר מעל נתיבי איילון בתל אביב. "לא סביר שיעצרו את נתיבי איילון באמצע השבוע", מסרו הגורמים. 

בתוך כך, מצגות פנימיות שהגיעו לידי חדשות עשר מהשנים 2016 ו-2017, מצביעות על כך שהצורך לעבוד בשבת היה ידוע לכל גורמי המקצוע כבר מתחילת הפרויקט. כך לדוגמה, בפירוט שלבי הביצוע שבמצגת, נכתב כי "שישה מבצעים גדולים להובלת והנפת אלמנטי הגשר העיקריים מחייבים סגירה טוטלית של נתיבי איילון והרכבות בסופי שבוע".

 גשר יהודית
 

גשר יהודית ( הדמיה: חן אדריכלים)

 

ג', בכיר המעורה בפרטי פרויקט הגשר, אמר לחדשות עשר כי "המשמעויות היו ברורות. גם עיריית תל אביב וגם משרד התחבורה היו ערים לכך שמדובר בסגירה של שש שבתות". "לא דובר על חרדים או לא חרדים. היה ברור שזה לא משהו שיעבור בקלות. אפשר לעשות את ההנפה ביום חול, אבל זה ישתק את המדינה", הוסיף ג'.

מוקדם יותר אתמול ראש עיירית תל אביב-יפו, רון חולדאי, תקף גם הוא את החלטת כץ וטען כי מדובר בהחלטה פוליטית, וכי לא ניתן לבצע את העבודות בלילות, כפי שטען כץ. "לא ניתן להקים את גשר יהודית בעבודת לילה. מדובר בהחלטה מקצועית שנעשתה לאחר בדיקה מעמיקה ויסודית של חברת נתיבי איילון, חברה ממשלתית השייכת במלואה למשרד התחבורה, שבדקה את כל האפשרויות והגיעה למסקנה כי עבודה מסוג זו בלילות לא רק שתשבית את נתיבי איילון, אלא גם את רכבת ישראל ולמעשה תביא לקטסטרופה תחבורתית", אמר חולדאי.

"יתרה מכך, לא ניתן לבצע את העבודה בטווח שעות של עבודת לילה. העמדת שלושה המנופים בפני עצמה היא פעולה שלוקחת שעות ארוכות", המשיך ראש עיריית תל אביב-יפו. "ולכן, מאחר ומדובר בהחלטה שנלקחה באופן מקצועי ואושרה על ידי משטרת ישראל, משרד התחבורה ושר העבודה והרווחה חיים כץ, אין מנוס מלהבין שההחלטה של השר כץ היא פוליטית גרידא ותוצאותיה הן נזק אדיר לאזרחי המדינה בכלל ולתושבי תל אביב יפו בפרט. במידה וההחלטה לא תשתנה נגיש בג"ץ".