"שפה פשוטה": שירה של הרוגת אסון הערבה הוכנס לתוכנית הלימודים

בשנה שלפני מותה של גלי בללי בנחל צפית, היא כתבה עשרות שירים במסגרת "ספוקנוער". מפקחת לימודי הספרות החליטה ללמד אותו בבתי הספר, ודניאל סולומון הוסיף לחן • האזינו

משרד החינוך החליט להכניס את השיר "שפה פשוטה" שכתבה גלי בללי, שנהרגה בחודש אפריל באסון השיטפון בערבה, לתוכנית הלימודים בספרות, ואף לפתוח בו את שנת הלימודים בעוד כשבוע וחצי. בללי, שנהרגה באסון יחד עוד עם תשעה בני נוער שיצאו לטיול עם מכינת "בני ציון", נהגה לכתוב שירים במסגרת מיזם "ספוקנוער".

"אי אפשר היה להתעלם מהשיר 'שפה פשוטה'", אמרה מירב בראוטבר-פסט, המפקחת על לימודי הספרות במשרד החינוך. ההחלטה להוסיף את השיר לתוכנית הלימודים, מלבד מתן כבוד לתוצרה של בללי, לטענת המפקחת, הוא גם השיקוף שהוא מאפשר לתחושות בני נוער בגילה. "גלי כתבה את המחשבות שלה, את הרגשות שלה", הסבירה. "כל הרגשות האלה לא אופייניים רק לגלי עצמה, כי אם לכל בני הנוער".

האזינו לשיר המלא:

בני נוער המשתתפים ב"ספוקנוער" הסבירו כי מדובר בסגנון של שירה מדוברת. "בלי ציניות, בלי שיפוטיות. אנשים פשוט יכולים לשים את הלב שלהם במרכז החדר", אמר אחד מהם. אייל בללי, אביה של גלי, זוכר כי הכתיבה הייתה חשובה מאוד לגלי: "היא נתקלה בתחום הזה של 'ספוקן וורד' ולמדה לבד, היא חיפשה ומצאה, ומיד נרשמה לחוג". אמה, אתי, סיפרה כי בפרק זמן של קצת יותר משנה, בתה "השאירה מחברת של מעל מאה שירים".

המוסיקאי דניאל סלומון התרגש משירה של גלי, ובימים האחרונים חיבר לחן למלים של "שפה פשוטה". "זה עושה לי צמרמורת", אמר הזמר. הוא בחר במשפט "אז תכתוב פשוט, פשוט זה טוב, פשוט תכתוב", להיות הפזמון של השיר, שמעתה יילמד בכל בתי הספר במערכת החינוך.