דונלד טראמפ, מייקל כהן ופול מאנפורט, רויטרס, getty images

הרשעות מקורבי טראמפ לא יגרמו להדחתו – אך יפגעו בו • פרשנות

בצל בחירות האמצע בארה"ב בעוד כחודשיים, הנשיא האמריקני מנסה לגרום לציבור לחשוב שהפרשיות שבהן הוא מעורב הן "ציד מכשפות" • לא סביר שיושג הרוב הדרוש להדחת טראמפ

  • פורסם ב:
  • 22/08/2018 21:10
  • |
  • עודכן ב:
  • 23/08/2018 06:09
  • |
  • כתבים:
  • גיל תמרי

למרות הרשעת שני מקורבי הנשיא טראמפ, עורך דינו לשעבר מייקל כהן ומנהל קמפיין הבחירות לנשיאות פול מנפורט, הסיכויים שהנשיא האמריקני יודח מתפקידו נמוכים. זאת, כיוון שכדי להדיח נשיא מכהן דרוש רוב מיוחד בבית הנבחרים, דבר שלא סביר שמתנגדיו יצליחו להשיג.

עם זאת, הפרשיות שבהן הוא מעורב עלולות לפגוע בו. בחירות האמצע בארה"ב יתרחשו בעוד חודשיים וחצי, וכפי שנראה כרגע, ישנו סיכוי טוב שהדמוקרטים ישתלטו על בית הנבחרים וישיגו בו רוב. במקרה כזה, הם עשויים למרר את חיי הנשיא אף יותר ולגרום לחקירות שלו בקונגרס.

הנשיא האמריקני מנסה כרגע למנוע מתחזית זו להתממש, ולכן הוא טוען שמדובר ב"ציד מכשפות" נגדו, כדי לגרום לציבור לחשוב כך ולהצביע עבור מפלגתו. על פי הסקרים, כרגע רק 40% מהאמריקנים תומכים בטראמפ, נתון שלא יספיק לו בבחירות האמצע.

 
 
 
 מייקל כהן, עורך דינו לשעבר של טראמפ, לאחר הרשעתו בבית המשפט
 

מייקל כהן, עורך דינו לשעבר של טראמפ, לאחר הרשעתו בבית המשפט (רויטרס)

 

טראמפ הכחיש פעם נוספת אמש כי הוא עצמו הורה למייקל כהן לשלם דמי שתיקה לשתי נשים שטענו כי טראמפ ניהל איתן רומן. בריאיון ל"פוקס ניוז" טען הנשיא כי נודע לו על תשלום דמי השתיקה רק בדיעבד, וכי בכל מקרה הכסף שולם מכיסו ולא מכספי קמפיין הבחירות שלו. "הכסף לא נלקח מקופת הקמפיין - הוא בא ממני", אמר טראמפ. באותו מעמד, כך טוענת המראיינת הציג טראמפ בפניה כי הוא שוקל להעניק חנינה למנהל הקמפיין שלו לשעבר, פול מנפורט, שהורשע בעבירות מס ומרמה.

כזכור, מייקל כהן, עורך הדין האישי לשעבר של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שהודה בשורת עבירות מס, מוכן להעביר מידע נוסף לתובע המיוחד רוברט מולר, החוקר את הקשרים בין הקרמלין למטה קמפיין הבחירות של טראמפ. עורך דינו של כהן, לני דייויס, אמר אתמול בריאיון לכלי תקשורת אמריקניים, כי כהן "יותר מישמח להעביר את כל המידע שברשותו". הוא הבהיר כי לכהן יש "מידע על סוגיות מסוימות שיעניינו" את מולר.

לדבריו, כהן "התחיל מחדש", והוא רוצה "החל מעכשיו, לספר את האמת". דייויס הסביר כי הפסגה השנויה במחלוקת בין טראמפ לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין הייתה "נקודת מפנה משמעותית", שעוררה עבור כהן "דאגה לעתיד המדינה". כהן מוכן, לדבריו, "לספר לא רק על האפשרות של שיתוף פעולה, במטרה להשחית את המערכת הדמוקרטית האמריקנית במערכת הבחירות של 2016, אלא גם על פריצות למחשבים, ואום טראמפ ידע מראש על הפשעים האלה ואף עודד אותם".

עורך דינו של כהן עוד אמר כי הוא חש שטראמפ הוא "אדם מפחיד, שלעתים פועל באופן נפשי מפחיד". הוא הוסיף כי כהן, שהודה בעבירות מסים, הונאה והפרה של תקנות מימון הקמפיין, יסרב לקבל חנינה מטראמפ. "לא רק שהוא לא מקווה לזה, הוא לא יקבל זאת", הסביר דייויס. "חנינה מאדם כה מושחת כמו הנשיא היא דבר שהוא לא יקבל".

בתוך כך, הנשיא טראמפ הגיב אתמול להסדר הטיעון שעליו סיכם כהן עם התביעה הפדרלית, וצייץ בטוויטר: "אם מישהו מחפש עורך דין טוב, אני ממליץ שלא תשכרו את שירותיו של מייקל כהן!". בציוץ נפרד, הוא טען כי מנהל הקמפיין שלו לשעבר, שהורשע אמש בשמונה עבירות של הונאת מס ועבירות נוספות, "סירב להישבר, בניגוד לכהן". טראמפ עוד שב וכינה את המערכה המשפטית נגד אנשיו "ציד מכשפות".