נתניהו בפתח ישיבת הממשלה, פייסבוק

גורמים בלשכת רה"מ: "לא סביר שיעצרו את איילון באמצע השבוע"

בסביבת נתניהו נקטו בעמדה מנוגדת לזו של השר כץ, שהחליט להקפיא את הקמת הגשר מעל נתיבי איילון בתל אביב. מצגות פנימיות מוכיחות: הצורך לעבוד בשבת היה ידוע מראש

גורמים בלשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחסו הערב (רביעי) להחלטת שר התחבורה ישראל כץ להקפיא את הקמת הגשר מעל נתיבי איילון בתל אביב, לאחר מחאת חרדים שהתנגדו לעבודות הבנייה שאמורות היו להתקיים גם בשבת.
"לא סביר שיעצרו את נתיבי איילון באמצע השבוע", מסרו הגורמים. 

בתוך כך, מצגות פנימיות שהגיעו לידי חדשות עשר מהשנים 2016 ו-2017, מצביעות על כך שהצורך לעבוד בשבת היה ידוע לכל גורמי המקצוע כבר מתחילת הפרויקט. כך לדוגמה, בפירוט שלבי הביצוע שבמצגת, נכתב כי "שישה מבצעים גדולים להובלת והנפת אלמנטי הגשר העיקריים מחייבים סגירה טוטלית של נתיבי איילון והרכבות בסופי שבוע".

ג', בכיר המעורה בפרטי פרויקט הגשר, אמר לחדשות עשר כי "המשמעויות היו ברורות. גם עיריית תל אביב וגם משרד התחבורה היו ערים לכך שמדובר בסגירה של שש שבתות". "לא דובר על חרדים או לא חרדים. היה ברור שזה לא משהו שיעבור בקלות. אפשר לעשות את ההנפה ביום חול, אבל זה ישתק את המדינה", הוסיף ג'.

 גשר יהודית שיוקם בנתיבי איילון
 

גשר יהודית שיוקם בנתיבי איילון (הדמיה: חן אדריכלים )

 

מוקדם יותר היום ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, תקף גם הוא את החלטת כץ וטען כי מדובר בהחלטה פוליטית, וכי לא ניתן לבצע את העבודות בלילות, כפי שטען כץ. "לא ניתן להקים את גשר יהודית בעבודת לילה. מדובר בהחלטה מקצועית שנעשתה לאחר בדיקה מעמיקה ויסודית של חברת נתיבי איילון, חברה ממשלתית השייכת במלואה למשרד התחבורה, שבדקה את כל האפשרויות והגיעה למסקנה כי עבודה מסוג זו בלילות לא רק שתשבית את נתיבי איילון, אלא גם את רכבת ישראל ולמעשה תביא לקטסטרופה תחבורתית", אמר חולדאי.

"יתרה מכך, לא ניתן לבצע את העבודה בטווח שעות של עבודת לילה. העמדת שלושה המנופים בפני עצמה היא פעולה שלוקחת שעות ארוכות", המשיך ראש עיריית תל אביב-יפו. "ולכן, מאחר ומדובר בהחלטה שנלקחה באופן מקצועי ואושרה על ידי משטרת ישראל, משרד התחבורה ושר העבודה והרווחה חיים כץ, אין מנוס מלהבין שההחלטה של השר כץ היא פוליטית גרידא ותוצאותיה הן נזק אדיר לאזרחי המדינה בכלל ולתושבי תל אביב יפו בפרט. במידה וההחלטה לא תשתנה נגיש בג"ץ".

מהודעה שמסרה אתמול חברת נתיבי איילון ניתן להבין כי שעות הלילה לא יספיקו על מנת להניף את הקורות העצומות שירכיבו את הגשר: "הנפת כל קורה מתוכננת להימשך כ-24 שעות, כאשר 6 שעות מתוכן יידרשו לפריסת המנופים, ועבודת ההנפה עצמה והריתוכים בין האלמנטים יימשכו כ-15 שעות. על מנת להבטיח את בטיחות העובדים, מוקדש זמן משמעותי לפריסת המנופים, כך שהעבודות ייעשו בבטיחות מקסימלית ותימנע כל פגיעה בחיי אדם".

 ישראל כץ
 

ישראל כץ (חדשות עשר )

 

ממשרד העבודה והרווחה נמסר כי אושר לבצע את העבודות באמצעות עובדים לא יהודים. "משרד התחבורה פנה וביקש לאשר את עבודות בניית גשר איילון במהלך השבת. גורמי המקצוע בחנו את הבקשה עפ"י הקריטריונים הקבועים בתקנות. בסופו של דבר אושרה העבודה בסופי שבוע עם עובדים שיום מנוחתם אינו שבת, תוך התחשבות בחגי תשרי ואי קיום העבודות בשבת תשובה  בין ראש השנה ליום הכיפורים התשע"ט. הבוקר משרד התחבורה ביקש למשוך את בקשת ההיתרים לבחינה מחודשת".