"לא לחזור אחורה": חזרה לרגעי החילוץ של אם ובנה ממנהרה באכזיב

"ראיתי פתח של מנהרה, וכשנכנסתי שמעתי את הילד צועק לי", סיפרה יערה לוי, שרחצה עם בנה בחוף - שכבר גבה קורבנות. מוטי אקוקה, שסייע בחילוצה: "האימא הזאת אמיצה"

במשך יותר מחצי שעה היתה יערה לוי לכודה, יחד עם בנה תלם בן השמונה, במנהרה בחוף אכזיב, כשהם בסכנת חיים ומבלי שום יכולת לצאת. דייג בסביבה קרא לכוחות חילוץ, ואדם נוסף שהיה במקום סייע לחלץ את לוי, יחד עם כוחות ההצלה. "אם הוא לא היה מציל אותי ולא היה נמצא בחוף באותם רגעים, לא היינו מקיימים היום את השיחה", סיפרה בריאיון ל"חמש עם רפי רשף".

לוי חשבה שבנה משתעשע בחוף, והסבירה כי הוא הוא יודע לשחות ולצלול. ברגע שהבחינה כי הוא חמק מעיניה, היא קראה לדייג, ומיהרה לכיוון שבו ראתה את בנה. "פתאום אני רואה פתח של מנהרה", אמרה. "אני נכנסת ושומעת את הילד צועק לי, 'אימא, אימא'". היא סיפרה כי בנה נאחז בסלע, ואחד מהעובדים בחוף, מוטי אקוקה, שהגיע למקום לפני כוחות ההצלה, הסביר לה כי אסור לה לחזור אחורה. "הבנתי שהחילוץ הוא רק מלמעלה", סיפרה.

 
 
 

"ביקשתי שיביאו לי את החבל הכחול ואת חגורות ההצלה שלי", סיפר אקוקה, שנחלץ לסייע לאם ולבנה, תלם. "זרקתי לתלם חבל שבו עשיתי קשר הצלה, והנחתי מתחת לבית שחי", הסביר. לדבריו, בשלב זה הבן יצא מסכנת חיים, אך נדרש עדיין חילוץ דחוף לאמו באמצעות סולם. "כשהכבאים מגיעים, הם חותכים את הגדר מלמעלה ולאחר שחילצו את תלם, הם מורידים סולם, שלו אני עושה קשר הצלה כדי לקבע את הסולם לגדר, וכך מוציאים את האימא", תיאר.

 מוטי אקוקה שחילץ את האם ובנה בחוף אכזיב, נעזר בחבל שבתמונה
 

מוטי אקוקה שחילץ את האם ובנה בחוף אכזיב, נעזר בחבל שבתמונה (חדשות עשר)

 

אקוקה מכיר את תנאי הים בנקודה זו. בפעם הקודמת שאירע מקרה דומה, החילוץ לא צלח, והוא נאלץ להוציא מאותה מנהרה גופה. "האימא הזאת אמיצה", הבהיר. לדבריו, "יצאתי משם עם דמעות". 

הוא הסביר כי במנהרה יש חללים ריקים. לדבריו, "כשהיא שואבת את המים מתוך הלגונה, היא מכניסה גל עצום לחלק המערבי שלה". אקוקה עוד ציין כי באותו היום הים היה סוער במיוחד. "המנהרה הזו מעלה את מי שנכנס כלפי מעלה, וחובטת להם את הראש בקיר", הסביר.