בעולם שבו טראמפ לא היה נשיא - הוא כבר היה עומד לדין • פרשנות

הודאתו של כהן בכתב האישום שהוגש נגדו מבססת את האפשרות שהנשיא האמריקני ביצע מעשה פלילי • אם היו קשרים אסורים עם רוסיה, הפרקליט יודע על כך. האם "ימכור" את טראמפ?

הודאתו אמש (שלישי) של מייקל כהן, לשעבר עורך דינו שלך הנשיא האמריקני, בכתב האישום שהוגש נגדו, מבססת את האפשרות כי הנשיא האמריקני ביצע מעשה פלילי. למעשה, אם טראמפ לא היה מכהן כנשיא, הוא כבר היה עומד לדין בעקבות החשדות נגדו.

כהן הודה כי שילם לשחקניות הפרונו סטורמי דניאלס וקרן מקדוגל דמי שתיקה כדי למנוע את פרסום קשריהן עם טראמפ, שהיה באותה תקופה מועמד לנשיאות. כיוון שהתשלום נעשה בעקבות החשש שפרסום העדויות יפגע בסיכוייו של טראמפ להיבחר, מדובר בכספים של קמפיין הבחירות, שעליהם הנשיא האמריקני היה צריך לדווח.

 
 
 
 דונלד טראמפ, מייקל כהן ופול מאנפורט
 

דונלד טראמפ, מייקל כהן ופול מאנפורט (רויטרס, getty images )

 

סביר להניח שבמקרה שהייתה מעורבות רוסית כלשהי בבחירות, בידיעת טראמפ, כהן יודע על כך, שהרי הוא שימש כפרקליטו האישי. כעת, השאלה העיקרית, שלאיש אין תשובה עליה, היא האם כהן יהיה מוכן "למכור" את טראמפ לתובע מולר בכל הקשור לחקירת המעורבות הרוסית בבחירות.

בעיה נוספת שעלולה לסבך את הנשיא טראמפ, היא הרשעתו של פול מנפורט, מנהל קמפיין הבחירות של הנשיא. מנפורט אומנם הורשע בדברים שאינם קשורים לחקירת היחסים עם רוסיה, אל לא מן הנמנע כי הסתבכותו תפגע גם בטראמפ.

מוקדם יותר, אמר לני דיוויס, פרקליטו של כהן, שהודה בשורת עבירות מס, כי מרשו "יותר מישמח להעביר את כל המידע שברשותו" לתובע המיוחד רוברט מולר, החוקר את הקשרים בין הקרמלין למטה קמפיין הבחירות של טראמפ. בריאיון לכלי התקשורת בארה"ב, הבהיר דייויס כי לכהן יש "מידע על סוגיות מסוימות שיעניינו" את מולר.

לדבריו, כהן "התחיל מחדש", והוא רוצה "החל מעכשיו, לספר את האמת". דייויס הסביר כי הפסגה השנויה במחלוקת בין טראמפ לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין הייתה "נקודת מפנה משמעותית", שעוררה עבור כהן "דאגה לעתיד המדינה". כהן מוכן, לדבריו, "לספר לא רק על האפשרות של שיתוף פעולה, במטרה להשחית את המערכת הדמוקרטית האמריקנית במערכת הבחירות של 2016, אלא גם על פריצות למחשבים, ואום טראמפ ידע מראש על הפשעים האלה ואף עודד אותם".

 מייקל כהן, עורך דינו לשעבר של טראמפ, לאחר הרשעתו בבית המשפט
 

מייקל כהן, עורך דינו לשעבר של טראמפ, לאחר הרשעתו בבית המשפט (רויטרס)

 

עורך דינו של כהן הוסיף כי הוא חש שטראמפ הוא "אדם מפחיד, שלעתים פועל באופן נפשי מפחיד". הוא הוסיף כי כהן, שהודה בעבירות מסים, הונאה והפרה של תקנות מימון הקמפיין, יסרב לקבל חנינה מטראמפ. "לא רק שהוא לא מקווה לזה, הוא לא יקבל זאת", הסביר דייויס. "חנינה מאדם כה מושחת כמו הנשיא היא דבר שהוא לא יקבל".

בתוך כך, הנשיא טראמפ הגיב להסדר הטיעון שעליו סיכם כהן עם התביעה הפדרלית, וצייץ בטוויטר: "אם מישהו מחפש עורך דין טוב, אני ממליץ שלא תשכרו את שירותיו של מייקל כהן!". בציוץ נפרד, הוא טען כי מנהל הקמפיין שלו לשעבר "סירב להישבר, בניגוד לכהן". טראמפ עוד שב וכינה את המערכה המשפטית נגד אנשיו "ציד מכשפות".

כהן הודה בפני בית המשפט בחמישה סעיפים הונאת מס, סעיף אחד של הגשת דוחות כוזבים למוסד כספי ושני סעיפים של מעורבות בתרומה בלתי חוקית. על פי דיווחים בכלי התקשורת האמריקניים, הוא צפוי לשאת עונש מאסר בפועל של בין 3 ל-5 שנים. בפני בית המשפט, כהן אמר כי בהוראת "מועמד למשרה פדרלית" - בהתייחסות לטראמפ - הוא ארגן תשלום "למטרה העיקרית של השפעה על הבחירות". כהן הוסיף כי קיבל הוראה מטראמפ לארגן תשלומים לשתי נשים על מנת להבטיח את שתקיתן בנוגע ליחסים, שהיו להן לדבריהן, עם הנשיא.