"מחלה ללא טיפול ספציפי": כל מה שצריך לדעת על קדחת הנילוס

הנגיף מועבר על ידי עקיצת יתושי קולקס, שפועלים בעיקר בלילה, ודוגר במשך כשבוע-שבועיים. השנה, הקדחת התפרצה מוקדם מהרגיל וכרבע אחוז מהנדבקים עלולים לפתח מחלה קשה

קדחת הנילוס המערבי כבר גרמה לאשפוזם של שבעה אנשים במצב קשה וללמעלה מ-60 בני אדם נוספים להגיע לטיפול בבתי החולים בארץ. ד"ר יעל פארן, מומחית למחלות זיהומיות בבית החולים איכילוב, הסבירה בריאיון ל"חמש עם רפי רשף" על הנגיף המסוכן.

"המחלה קיימת כבר שנים רבות. היא עוברת דרך עקיצה של יתושי הקולקס, שפעילים בעיקר בלילה", הסבירה פארן, "לא לכל יתושי הקולקס יש את הנגיף, רק למעטים, אבל אי אפשר לדעת אם נעקצת על ידי יתוש שיש בו את הנגיף או לא".

 
 יתוש
 

יתוש (חדשות עשר)

 

"תקופת הדגירה, כלומר מרגע שאדם נדבק בנגיף ועד שהגוף מפתח סימנים, היא בין חמישה ימים ל-14 יום, ובמקרים יותר נדירים עד שלושה שבועות", הוסיפה המומחית למחלות זיהומיות, "אצל רוב החולים לא יראו סימפטומים, והמחלה תחלוף מעצמה תוך כמה ימים. אולם, בערך רבע אחוז מהאנשים ופחות מכך, מפתחים מחלה קשה, שבה הנגיף חודר למערכת העצבים, ואז הם יכולים לפתח דלקת קרום המוח, דלקת מוח חדה או דלקת של חוט השדרה, ואז מדובר במחלה קשה יותר עם סימנים נוירולוגיים קשים יותר".

"זו מחלה שאין לה טיפול ספציפי, אלא רק מה שנקרא טיפול תמיכתי. קשישים, אנשים עם דיכוי חיסוני ומי שעבר טיפולים לסרטן או טיפולים מדכאי חיסון אחרים, הם בסיכון גבוה יותר לפתח את המחלה הקשה", הזהירה ד"ר פארן.

לפי דברי פארן, משרד הבריאות מנסה למנוע את התפשטות המחלה, שהחלה מוקדם השנה ביחס לשנים שעברו, על ידי הדברות וייבוש מאגרי מים עומדים. עבורנו, ממליצה המומחית להימרח בחומר דוחה יתושים, להקפיד להשאיר את הרשתות בחלונות סגורים ולהימנע ממאגרי מים עומדים.