מייקל כהן, עורך דינו לשעבר של טראמפ, לאחר הרשעתו בבית המשפט, רויטרס

פרקליט טראמפ לשעבר: "אספר הכול"; הנשיא: "הוא לא עו"ד טוב"

מייקל כהן, שהודה בשורת עבירות כשהיה בשירותו של נשיא ארה"ב, "יותר משמח להעביר את כל המידע שברשותו" לחקירת המעורבות הרוסית בבחירות. טראמפ בטוויטר: "הוא נשבר"

מייקל כהן, עורך הדין האישי לשעבר של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שהודה בשורת עבירות מס, מוכן להעביר מידע נוסף לתובע המיוחד רוברט מולר, החוקר את הקשרים בין הקרמלין למטה קמפיין הבחירות של טראמפ. עורך דינו של כהן, לני דייויס, אמר היום (רביעי) בריאיון לכלי תקשורת אמריקניים, כי כהן "יותר מישמח להעביר את כל המידע שברשותו". הוא הבהיר כי לכהן יש "מידע על סוגיות מסוימות שיעניינו" את מולר.

לדבריו, כהן "התחיל מחדש", והוא רוצה "החל מעכשיו, לספר את האמת". דייויס הסביר כי הפסגה השנויה במחלוקת בין טראמפ לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין הייתה "נקודת מפנה משמעותית", שעוררה עבור כהן "דאגה לעתיד המדינה". כהן מוכן, לדבריו, "לספר לא רק על האפשרות של שיתוף פעולה, במטרה להשחית את המערכת הדמוקרטית האמריקנית במערכת הבחירות של 2016, אלא גם על פריצות למחשבים, ואום טראמפ ידע מראש על הפשעים האלה ואף עודד אותם".

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ (רויטרס )

 

עורך דינו של כהן עוד אמר כי הוא חש שטראמפ הוא "אדם מפחיד, שלעתים פועל באופן נפשי מפחיד". הוא הוסיף כי כהן, שהודה בעבירות מסים, הונאה והפרה של תקנות מימון הקמפיין, יסרב לקבל חנינה מטראמפ. "לא רק שהוא לא מקווה לזה, הוא לא יקבל זאת", הסביר דייויס. "חנינה מאדם כה מושחת כמו הנשיא היא דבר שהוא לא יקבל".

בתוך כך, הנשיא טראמפ הגיב להסדר הטיעון שעליו סיכם כהן עם התביעה הפדרלית, וצייץ בטוויטר: "אם מישהו מחפש עורך דין טוב, אני ממליץ שלא תשכרו את שירותיו של מייקל כהן!". בציוץ נפרד, הוא טען כי מנהל הקמפיין שלו לשעבר, שהורשע אמש בשמונה עבירות של הונאת מס ועבירות נוספות, "סירב להישבר, בניגוד לכהן". טראמפ עוד שב וכינה את המערכה המשפטית נגד אנשיו "ציד מכשפות".

כהן הודה בפני בית המשפט בחמישה סעיפים הונאת מס, סעיף אחד של הגשת דוחות כוזבים למוסד כספי ושני סעיפים של מעורבות בתרומה בלתי חוקית. על פי דיווחים בכלי התקשורת האמריקניים, הוא צפוי לשאת עונש מאסר בפועל של בין 3 ל-5 שנים. בפני בית המשפט, כהן אמר כי בהוראת "מועמד למשרה פדרלית" - בהתייחסות לטראמפ - הוא ארגן תשלום "למטרה העיקרית של השפעה על הבחירות". כהן הוסיף כי קיבל הוראה מטראמפ לארגן תשלומים לשתי נשים על מנת להבטיח את שתקיתן בנוגע ליחסים, שהיו להן לדבריהן, עם הנשיא.

 פול מנפורט, מנהל קמפיין טראמפ לשעבר, בדרך לבית המשפט
 

פול מנפורט, מנהל קמפיין טראמפ לשעבר, בדרך לבית המשפט ( רויטרס)

 


לאחר הודאתו של כהן, אמר עורך דינו דייויס, כי הנשיא האמריקני הורה לכהן לבצע פשע ותקף אותו. "היום הוא עמד והעיד תחת שבועה שהנשיא הנחה אותו לבצע פשע על ידי תשלום לשתי נשים במטרה להשפיע על קמפיין הבחירות", הצהיר דיוויס. "אם התשלומים האלו הם פשע עבור מייקל כהן, מדוע הם לא פשע עבור דונלד טראמפ?". עוד הוסיף כי כהן הודה בהאשמות נגדו "על מנת שמשפחתו תוכל להמשיך הלאה לפרק הבא בחייהם".

עורך דינו של הנשיא האמריקני, רודי ג'וליאני, אמר בעקבות ההודאה כי אין בה האשמות נגד טראמפ וכי "ברור כעת שמעשיו של כהן משקפים תבניתיות של שקרים וחוסר יושר מצידו לאורך תקופת זמן ארוכה".