"אין פה שום אנושיות": המדינה רוצה לגרש את אלמנתו של אדי

לאחר שאב משפחת קוגן הלך לעולמו, קיבלה רעייתו השנייה, אזרחית מולדובה, מכתב המבקש את יציאתה מהארץ בשל "חוסר זיקה". כעת המשפחה יצאה למאבק: "יש לה חיים שלמים כאן"

משפחת קוגן נאבקת בימים אלה כדי להשאיר בארץ את ויקה שרפה, אלמנתו של אב המשפחה אדי שהלך לעולמו לפני חצי שנה – רגע לפני שהצליחה ויקה לקבל מעמד בישראל. המדינה רוצה לגרש את האלמנה, שנולדה במולדובה, בהיעדר בני משפחה ביולוגיים שנותרו בארץ. אשתו הראשונה וילדיו של אדי, החליטו להתייצב לצידה של ויקה וערערו על ההחלטה.

בשנת 2007, כשהיה אדי בן 60, גרוש עם שני ילדים, הכיר את ויקה, עובדת סיעוד ממולדובה. "לפני שלוש שנים אבא נישא לוויקה", סיפר אסי קוגן, בנו של אדי. "בשלב מסוים הוא חלה בסרטן והלך לעולמו בחודש ינואר. לפני שהצלחנו להבין מה קורה, נשלח אלינו מכתב המבקש ממנה לצאת מהארץ בתוך 14 ימים", הוסיף.

כשקיבלו בני המשפחה המתאבלים את ההודעה המבקשת מוויקה לצאת מהמדינה, מיהרו שני בניו, אסי ואלכס, להגיש בקשה מיוחדת לוועדה בין-משרדית לעניינים הומניטריים. הוועדה דחתה את בקשתם ודרשה שוויקה תחזור למולדובה, במועד שבו נקבו. "היא חיה עם אבא שלי במשך יותר מעשר שנים", אמר אלכס. "יש לה חיים שלמים פה. איך אני אמור להגיד לבתי בת השבע שמגרשים את סבתא ויקה?", תהה.

 ויקה לצידו של אסי קוגן, בנו של אדי
 

ויקה לצידו של אסי קוגן, בנו של אדי (חדשות עשר)

 

לפי בני המשפחה, הוועדה תלתה את החלטתה בהיעדר הזיקה של ויקה למדינת ישראל. "אני לא מבינה, אנחנו המשפחה שלה, זו לא זיקה לישראל?", תהתה יהודית, אשתו הראשונה של אדי. "אני אוהבת את ישראל, זה הבית שלי, אני אוהבת את המשפחה שלי שנמצאת פה", סיפרה ויקה בכאב.

בימים אלו ממתינה המשפחה לתשובת המדינה על הערעור שהגישו, ובניה מתקשים לדמיין מצב שבו ויקה, שליוותה את אביהם עד יומו האחרון, תגורש מישראל. "אין שום אנושיות במה שהמדינה עושה, אם ויקה תגורש זה כמו להרוג את אבא בפעם השנייה", סיפרו בני המשפחה. "אני בחור גיי, שהמדינה לא רוצה לתת לו לאמץ ולהקים משפחה. אבל למה הם לוקחים לי את מה שכבר יש לי?", הוסיף בכאב הבן אסי.

תגובת המדינה למקרה המיוחד של ויקה, כפי שנמסרה לתכנית "אורלי וגיא", היא כי "זמן שהות של זר בישראל אינו מהווה מדד למתן מעמד. לגברת ויקה שרפה אין משפחה בארץ, אולם יש לה משפחה במולדובה מולדתה, כולל בנה. הגברת תוכל לשוב למולדתה ולהתאחד עם בני משפחתה".