בכיר איראני: "אם ארה"ב תתקוף אותנו - נפגע בישראל"

איש הדת אחמד חתאמי אמר כי במקרה של תקיפה אמריקנית, טהראן תתקוף את בעלות בריתה באזור. על הצעת טראמפ לשיחות ישירות: "הם ירצו שנקבל כל מה שיאמרו - זו דיקטטורה"

אחמד חתאמי, איש דת בכיר באיראן, הזהיר היום (רביעי) את ארה"ב שבמידה ותתקוף את איראן, בעלות בריתה באזור, ביניהן ישראל, יסבלו מההשלכות.

עוד אמר הבכיר כי ההצעה לשיחות ישירות עם טראמפ היא "בלתי מתקבלת על הדעת". "האמריקנים אומרים שעלינו לקבל את מה שיאמרו בשיחות. זה לא משא ומתן, אלא דיקטטורה. איראן תעמוד נגד דיקטטורה", הדגיש.

איש הדת האיראני, אחמד קטאמי
 

איש הדת האיראני, אחמד חתאמי (רויטרס )

 
 
 
 

בתוך כך, היועץ האמריקני לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, התייחס הבוקר בעת ביקורו בישראל למאמצים האמריקניים להוצאת הכוחות האיראניים מסוריה, והבהיר כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שנפגש עם טראמפ ביולי האחרון בהלסינקי, אמר כי מוסקבה לא יכולה לחייב את האיראנים לעזוב את המדינה המשוסעת. "עם זאת, הוא אמר לנו גם כי האינטרסים שלו ושל איראן לאו דווקא עולים בקנה אחד, כך שאין ספק שנדון עמו על התפקיד שיכול להיות להם (בהוצאת הכוחות האיראנים).

אנחנו נראה לאילו הסכמות אנחנו יכולים להגיע עם גורמים אחרים כדי לפתור את המשבר בסוריה, אך התנאי המקדים היחיד מבחינתנו הוא הסגת כל הכוחות האיראניים בחזרה לאיראן".

הוא ציין כי לוושינגטון יש יתרון בשיחותיה עם מוסקבה בגלל ש"הרוסים תקועים שם כרגע". לדבריו, "אני לא חושב שהם רוצים להישאר שם. אני סבור שהפעילות הדיפלומטית שלהם באירופה מצביעה על כך שהם רוצים למצוטא מישהו אחר כדי שיישא בעלות שיקום סוריה. ייתכן שהם יצליחו בכך, וייתכן שלא".

  ראש הממשלה נתניהו וג'ון בולטון
 

ראש הממשלה נתניהו וג'ון בולטון ( רויטרס)

 

בולטון הדגיש גם כי הסנקציות שהטילה ארצות הברית על איראן לאחר פרישתה מהסכם הגרעין היו יעילות יותר מהצפוי. "אהיה ברור, ההטלה מחדש של הסנקציות כבר משפיעה על הכלכלה האיראנית ועל דעת הקהל בתוך איראן", אמר. במקביל, התייחס לנוכחות האיראנית באזור, ואמר: "הפעילות של איראן באזור ממשיכה להיות לוחמנית – מה שהם עושים בעיראק, מה שהם עושים בסוריה, מה שהם עושים עם חיזבאללה בלבנון, מהכ שהם עושים בתימן, מה שהם מאיימים לעשות במצרי הורמוז". עוד אמר בולטון כי "הנשיא הבהיר שהוא מעוניין בלחץ מקסימלי על איראן אנו רוצים לפתור זאת בדרכי שלום, אך מוכנים לכל אירוע שאיראן תיצור".

על הביקורת האירופית על הסנקציות אמר: "אנו מקווים שהאירופים יבינו את מה שהעסקים ברחבי היבשת כבר מבינים, שהבחירה בין עסקים עם איראן לעסקים עם ארצות הברית ברורה".

עוד אמר כי ממשל טראמפ לא דן באפשרות של הכרה בריבונות הישראלית ברמת הגולן. זאת, בניגוד לדברים שאמר גורם ישראלי בכיר במאי האחרון, לפיהם וושינגטון עשויה להכיר בשלטון ישראל בגולן בתוך חודשים, ולאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כמה פעמים בחודשים האחרונים כי העלה את הנושא מול הממשל האמריקני.

"שמעתי שהרעיון עלה, אך אנחנו לא דנים בכך", ציין בריאיון לסוכנות הידיעות רויטרס. "אין החלטה על העניין בתוך הממשל האמריקני. כמובן שאנחנו מבינים את הטענה הישראלית לפיה היא סיפחה את רמת הגולן, אנחנו מבינים את עמדתם, אך בשעה זו אין שינוי בעמדה האמריקנית".

 נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ
 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ( רויטרס)

 

אתמול נפגשו בולטון וראש הממשלה, בנימין נתניהו. בפתח הפגישה, מסרו השניים הצהרות לתקשורת. "תענוג לקבל את פניך בירושלים במיוחד אחרי ההחלטה ההיסטורית של הנשיא טראמפ. אנחנו מכירים עשורים רבים והיית אוהד מושבע של הברית בינינו בתוך ומחוץ לממשל. אין לישראל בת ברית טובה יותר מארה"ב", פתח נתניהו. "אנחנו מתעקשים להגן על עצמנו בכוחות עצמנו ומעריכים תמיכה אמריקאית. תחת הנשיא טראמפ הברית חזקה מתמיד והביקור הזה נותן הזדמנות לתאם עמדות על איראן, סוריה, עזה ונושאים רבים אחרים".

"הרשה לי לנצל את ההזדמנות הזו כדי להודות לנשיא טראמפ בשנית על היציאה מההסכם הנורא עם איראן. ההסכם הגרעיני לא חסם את דרכה של איראן לפצצה. הוא סלל את דרכה של איראן לארסנל גרעיני שלם. על ידי הסרת הסנקציות, ההסכם אפשר לאיראן להזרים מאות מיליארדי דולרים לכספות שלה, מה שרק שתדלק את מכונת המלחמה בתימן, בסוריה ובלבנון. החלטת הנשיא לעזוב את ההסכם היא רגע היסטורי. ישראל מצדיעה לנכונותו של הנשיא טראמפ להטיל סנקציות על איראן ואני מדבר בשם מדינות רבות באזור. כל המדינות צריכות ללכת בעקבות ארה"ב ולהגביר את הלחץ על איראן כדי להפסיק את תוקפנותה. פניתי מספר פעמים לעם האיראני והם צריכים להבין שאנחנו לא נלחמים בהם אלא במשטר שלהם שעוצר נשים ומדכא את שאיפות החופש של מיליוני איראנים", הוסיף נתניהו.

בולטון עלה לדבר אחרי ראש הממשלה. "זה תענוג להיות כאן בבירת ישראל ואני מצפה לבקר בשגרירות החדשה. הניתוח שלך מדויק. הצורך למנוע מאיראן נשק גרעיני הוא בעדיפות גבוהה מאוד עבור ארה"ב. לכן הנשיא פרש מהסכם הגרעין הרע, לכן אנחנו מטילים מחדש סנקציות, ומנסים לשכנע את חברינו באירופה לקחת צעדים חזקים יותר בתחום הטילים הבליסטיים מימון טרור והפעילות בתימן, בלבנון בסוריה ובאזור. אלה איומים עולמיים לא רק אזוריים. הברית בין ישראל וארה"ב ובין העמים שלנו מעולם לא הייתה חזקה יותר. הנשיא טראמפ הפך את זה לאבן בסיס במדיניות שלו ואתה הפכת את זה לאבן בסיס של המדיניות שלך".

מאוחר יותר נפגש בולטון גם עם שר הביטחון, אביגדור ליברמן. השניים דנו במגוון סוגיות ביטחוניות, כולל המצב באיראן, בסוריה, בלבנון וברצועת עזה. ליברמן אמר לבולטון: "יש לנו נשיא אוהד בבית הלבן וממשל אוהד וזה מאפשר לנו יכולת תמרון משמעותית מול האויבים שלנו מצפון ומדרום". הוא הוסיף, בפנייה לבולטון, כי "יש לך תרומה גדולה לביטחון מדינת ישראל".

ביקורו של בולטון בארץ הוא הראשון מאז מונה לתפקיד בחודש מארס האחרון, ובתומו ימשיך היועץ לז'נבה, בה ייפגש עם מזכיר מועצת הביטחון הרוסית, ניקולאי פטרושב, במה שהוגדר על ידי הבית הלבן כהמשך ישיר לפגישת טראמפ-פוטין, שנערכה בהלסינקי בחודש שעבר. השניים צפוים לדון במצבה בסוריה וביחסי ארצות הברית-איראן. אתמול, לאחר הגעתו לישראל, התראיין בולטון ל-"ABC" ואמר: "המטרה של ארה"ב, של ישראל ולפי פוטין - של רוסיה, היא להוציא את איראן - כוחות איראנים, מיליצות איראניות, שלוחות איראניות - מהמבצעים ההתקפיים שהם נמצאים בהם גם בסוריה וגם בעיראק ולסיים את תמיכת איראן בחיזבאללה".

בולטון, שכיהן בעבר גם כשגריר ארצות הברית באו"ם, ידוע בגישתו הנוקשה כלפי איראן, ונחשב לבורג מרכזי בפרישה האמריקנית מהסכם הגרעין עמה. טרם מינויו לתפקיד הרגיש, אף קרא לנשיא טראמפ לתקוף את קוריאה הצפונית.