גשר יהודית, חדשות עשר

בגלל לחץ החרדים: השר כץ הורה להקפיא לאלתר את הקמת הגשר בת"א

שר התחבורה הודיע כי ההחלטה לבצע עבודות בשבת "מקוממת ומיותרת" וכי הן עלולות "לפגוע בכלל הציבור במהלך סופי השבוע". חולדאי: "זו שערוריה, הממשלה איבדה את הבושה"

שר התחבורה, ישראל כץ, הודיע הבוקר (רביעי) על הקפאת בניית גשר יהודית מעל נתיבי איילון בתל אביב. זאת לאחר מחאה מצד פוליטיקאים וכלי תקשורת חרדים נגד העבודות שאמורות היו להיות בשבת.

מטעמו של שר התחבורה נמסר כי ההודעה לסגור חלק מנתיבי איילון במשך שישה סופי שבוע לצורך העבודות הייתה "מקוממת ומיותרת". "גם דרך הביצוע שנבחרה להקמת הגשר נראית כבעייתית ועלולה לפגוע פגיעה קשה ולא מידתית בכלל הציבור במהלך סופי השבוע", נמסר מטעם כץ.

שר התחבורה, ישראל כץ
 

שר התחבורה, ישראל כץ ( שחר מגל)

 
 
 


כץ הורה לחברת נתיבי איילון, המבצעת את הפרויקט עבור עיריית תל אביב - יפו, להקפיא לאלתר את ביצוע כל העבודות המתוכננות להקמת הגשר ולהגיש לו בהקדם תכנית לביצוע העבודות בדרכים אחרות, "כולל במהלך שעות הלילה המאוחרות, כפי שנעשה במקרים דומים בעבר וכמקובל בארץ ובעולם". מחברת נתיבי איילון נמסר בתגובה: "אנו פועלים בהתאם להנחיות משרד התחבורה, ונבחן החלופות".

יו״ר האופוזיציה ציפי לבני התייחסה להחלטת כץ ואמרה: ״אין חדש בממשלת הכניעה. לא על השבת נתניהו שומר אלא על עצמו. בבחירה בין הציבור להישרדות פוליטית - נתניהו בוחר בהישרדות אישית על חשבון כלל הציבור. מול קואליצית הקיצונים צריך להעמיד קואליצית חירום".

ראש העיר תל אביב רון חולדאי כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "החלטת שר התחבורה היא שערורייה. סגירת נתיבי איילון באמצע השבוע תיצור קטסטרופה תחבורתית לציבור, שתהיה גדולה פי כמה מהשיבושים שהיו ברכבת בעקבות הפסקת העבודה בשבת. הממשלה איבדה את הבושה ועושה זאת הפעם לא מהמקפצה כי אם מהגשר ולנו הציבור אסור לוותר.

הנחתי את הלשכה המשפטית לבדוק עתירה לבג"ץ בנושא. כמו בהחלטה על סגירת המרכולים בשבת, זהו חלק מנסיון לשנות את צביון המדינה והעיר".

 רון חולדאי בעצרת המחאה נגד חוק הלאום
 

"החלטת שר התחבורה היא שערורייה". חולדאי (חדשות עשר )

 

מפלגת מרצ הודיעה שתוביל דיון פגרה מיוחד בעקבות החלטת כץ, ופנתה בשל כך לסיעות האופוזיציה בדרישה לקיים את הדיון. יו״ר מרצ, ח״כ תמר זנדברג: ״במדינה דמוקרטית-ליברלית ב-2018 עבודות תשתית צריכות להתנהל בהתאם לצרכים ובאופן שהכי פחות פוגע באזרחים, ולא לפי גחמות חשוכות של פוליטיקאים שמשרתים רבנים ולא את הציבור. הכניעה הבלתי נסבלת של כץ לחרדים מוכיחה כמה הממשלה הזאת מרחיקה את ישראל מהדמוקרטיה הליברלית״.

העיתונים החרדיים "יתד נאמן" ו"המודיע" המזוהים עם המפלגה החרדית יהדות התורה, הביעו מחאה הבוקר על ההודעה על הקמת הגשר. "יתד נאמן" ציטט פוליטיקאים חרדים שזעמו על העבודות הצפויות. "זו שערורייה, לא ניתן לעבור לסדר היום, לאשר כך חילולי שבת נרחבים תוך הפיכת יום השבת ליום חול", צוטט ח"כ משה גפני (יהדות התורה) בעיתון.

 גשר יהודית שיוקם בנתיבי איילון
 

גשר יהודית שיוקם בנתיבי איילון (הדמיה: חן אדריכלים )

 

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) התעקש כי השבת צריכה להיות מחוץ ללוחות הזמנים של העבודה: "אנו נדרוש זאת בכל תוקף". מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, צוטט כאומר לגפני ש"זה לא פיקוח נפש, המשטרה תדע להתמודד עם כל החלטה".

"המודיע" ציטט את סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן (יהדות התורה), ששיגר מכתב לשר התחבורה, לראש העיר תל אביב ולמנכ"ל נתיבי איילון: "מדובר בחילול שבת המוני המהווה הפרה חמורה של הסטטוס קוו תוך פגיעה קשה במסורת ישראל וברגשות רוב הציבור הישראלי – חרדי, דתי ומסורתי כאחד".

כאמור, התנועה בנתיבי איילון אמורה הייתה להיחסם בסופי השבוע בקרוב, זאת בעקבות העבודות להקמת גשר יהודית בתל אביב. העבודות אמורות היו להתבצע במהלך 6 סופי שבוע, כשהראשון שבהם תוכנן ל-31 באוגוסט. לפי התכנית, בכל פעם אמור היה להיחסם החל מהשעה 18:00 בערב רק כיוון אחד של נתיבי איילון (צפון או דרום) למשך 24 שעות. 

במסגרת הפרויקט, שיזמו משרד התחבורה ועיריית תל אביב-יפו, יונפו 6 קורות פלדה מסיביות שמשקלן הכולל מעל 1,000 טון. הנפת כל קורה מתוכננת להימשך כ-24 שעות, כאשר 6 שעות מתוכן יידרשו לפריסת המנופים, ועבודת ההנפה עצמה והריתוכים בין האלמנטים יימשכו כ-15 שעות. 

אורכו של הגשר, שיחבר בין רח' יגאל אלון לשדרות יהודית, יהיה כ-110 מטרים, גובה השיא כ-18 מטרים ורוחבו כ-11 מטרים. הגשר יהיה מחולק למסלול אופניים ושביל הולכי רגל עם ריצוף עץ. בין השניים יפריד אזור ישיבה עם ריהוט רחוב ומתקני חנייה לאופניים. חלקו העליון של הגשר יהיה מקורה.

הפרויקט יחבר את מזרח העיר למערבה, יעודד תחבורה ירוקה ובטוחה ברגל ובאופניים, יאפשר לתושבי רמת גן וגבעתיים להגיע ללא רכב למרכז תל אביב, וצפוי לסייע בהפחתת מס' כלי הרכב בגוש דן.