טראמפ: בגלל העברת השגרירות לי-ם, ישראל תשלם מחיר במו"מ לשלום

הנשיא האמריקני הוסיף בעצרת שערך כי "ההכרה בבירה היא הסרת מכשול משיחות השלום". בנאומו לא התייחס לחתימה של עורך דינו על הסדר טיעון שעות ספורות לפני כן

הנשיא האמריקני, דונלד טראמפ, התייחס במהלך עצרת שערך הלילה (רביעי) בווירג'יניה המערבית להעברת השגרירות האמריקנית לירושלים והשפעת המהלך על תהליך השלום: "בעקבות העברת השגרירות ישראל תצטרך לשלם מחיר גבוה יותר במשא ומתן לשלום - בגלל שהם רצו דבר גדול". טראמפ אמר את הדברים שעות ספורות לאחר שעורך דינו לשעבר הודה באשמת עבירות מס וגיוס תרומות לא חוקיות וכן הרשעת מנהל הקמפיין שלו לשעבר במספר רב של עבירות.
 

"הכרתי בירושלים כבירת ישראל ופתחתי שם את שגרירות ארצות הברית", הכריז טראמפ בפני הקהל לקראת סוף נאומו. "הרבה נשיאים אמרו לפני שהם יעשו את זה ויעבריו את השגרירות לירושלים, שתהיה בירת ישראל, ואז הם לא עשו את זה. עכשיו אני מבין מה קרה - קיבלתי הרבה מאוד שיחות ממנהיגים זרים שאמרו לי לא לעשות את זה, ביקשו ממני לא להעביר את השגרירות. אז הפסקתי לענות להם ואמרתי שאחזור אליהם בשבוע שלאחר מכן".

נתניהו ופרידמן בטקס העברת שגרירות ארה"ב לירושלים
 

נתניהו ופרידמן בטקס העברת שגרירות ארה"ב לירושלים (רויטרס )

 
 
 


 

בהמשך התייחס טראמפ, כאמור, למשא ומתן לשלום בין ישראל והפלסטינים. "העברת השגרירות הייתה צריכה להתרחש לפני שנים, כל פעם שהיו שיחות שלום, הן לא עברו את השלב שבו מדברים על ירושלים כבירת ישראל ועכשיו אנחנו הורדנו את זה מהשולחן, אי אפשר היה לעבור את המכשול הזה. תמיד אמרו לי שזו העסקה הקשה שבעסקאות – השלום בין ישראל והפלסטינים, עכשיו בואו נראה מה יקרה".

בתוך כך, היועץ לביטחון לאומי האמריקני ג'ון בולטון, שנמצא בביקור בישראל, אמר כי "ארה"ב אינה שוקלת להכיר בריבונות ישראל ברמת הגולן". עוד אמר כי "הסיבה להימצאות כוחותינו בסוריה היא נוכחות של כוחות איראניים ושל המדינה האיסלאמית" וכי "פוטין אמר לנו שרוסיה לא תוכל להביא לנסיגה איראנית מסוריה".

 ראש הממשלה נתניהו נפגש עם ג'ון בולטון
 

ראש הממשלה נתניהו נפגש עם ג'ון בולטון ( חיים צח \ לע"מ)

 

שלשום פורסם בחדשות עשר כי ג'ייסון גרינבלט, שליחו של טראמפ לתהליך השלום הישראלי-פלסטיני, נפגש בחשאי בחודש ספטמבר האחרון עם טארק עבאס, בנו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. בכירים ישראלים שמעורים בתכני הפגישה, שנערכה בשולי כינוס העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק, אמרו כי עבאס הבן הבהיר לגרינבלט כי הוא אינו סבור שיש סיכוי ליישום פתרון שתי המדינות, ולכן הוא תומך בפתרון של מדינה אחת עם שוויון זכויות לכלל האזרחים. 

הבכירים הישראלים, שביקשו לשמור על עילום שם, אמרו כי השליח האמריקני רצה לנסות וליצור קשר עם אחד האנשים הקרובים ביותר לאבו מאזן, ולהיעזר בו לקידום מאמצי השלום של הבית הלבן. לדבריהם, גרינבלט הציג בפני עבאס הבן את עמדות הממשל האמריקני בנושא הישראלי-פלסטיני וביקש לשמוע את דעתו.

אלא שבמהלך הפגישה טארק עבאס הפתיע את גרינבלאט ואמר לו שבניגוד לאביו, הוא בכלל מתנגד לפתרון שתי המדינות, שלדעתו אינו ישים יותר לאור התרחבות הבנייה בהתנחלויות. "אני תומך בפתרון של מדינות אחת בין הירדן לים התיכון, עם שוויון זכויות לכל האזרחים", אמר בנו של אבו מאזן לשליח האמריקני. 

שלט תנועה המורה על מיקום שגרירות ארה"ב בירושלים
 

שלט תנועה המורה על מיקום שגרירות ארה"ב בירושלים (רויטרס )

 

הפגישה בין גרינבלט לבנו של אבו מאזן התקיימה כמה ימים אחרי הפגישה בין הנשיא טראמפ לאבו מאזן עצמו בשולי כינוס עצרת האו"ם. באותה פגישה עדיין היו היחסים בין ממשל טראמפ לפלסטינים טובים, ובאותה פגישה אף הדגיש טראמפ אל מול המצלמות כי הוא נחוש להביא להסכם שלום בין ישראל לפלסטינים. 

אלא ששלושה חודשים לאחר מכן נתן טראמפ את "הכרזת ירושלים", בה הכיר בעיר כבירת ישראל והודיע כי יעביר אליה את שגרירות ארה"ב. הכרזת טראמפ גרמה לנשיא הפלסטיני להורות על ניתוק כל הקשרים עם הבית הלבן, חרם שנמשך עד היום.

בעוד כחודש, גם טראמפ וגם אבו מאזן יגיעו לכינוס נוסף של עצרת האו"ם בניו יורק, אך קרוב לוודאי שלא ייפגשו. טראמפ ויועציו טוענים כי הם עדיין נחושים להציג את תכנית השלום שלהם, אך עוד לא החליטו מתי וכיצד יעשו זאת.  

ביום ראשון נחשפו במהדורה המרכזית של חדשות עשר תכני השיחה בין מלך ירדן עבדאללה והנשיא טראמפ, במהלכה דנו באיום המדינה הדו-לאומית. טראמפ אמר למלך כי אם הישראלים והפלסטינים יחיו במדינה אחת, תוך כמה שנים יקראו לראש ממשלת ישראל מוחמד. מהפגישה בין בנו של אבו מאזן לגרינבלט עולה כי זו לא היתה הפעם הראשונה בה הנשיא האמריקני ויועציו הבכירים קיבלו מסרים דומים – גם מהאנשים הכי קרובים לנשיא הפלסטיני.