מנהל קמפיין טראמפ לשעבר, פול מנפורט, רויטרס

מנהל קמפיין טראמפ לשעבר הורשע - צפוי לרצות עד 30 שנות מאסר

פול מנפורט, מהדמויות הבכירות במפלגה הרפובליקנית, הורשע ב-8 מתוך 18 אישומים וצפוי לעמוד בפני משפט נוסף בספטמבר. טראמפ הרחיק עצמו מהנושא: "אדם טוב, זה דבר עצוב"

חבר המושבעים בווירג'יניה הרשיע אמש (שלישי) את מנהל הקמפיין לשעבר של טראמפ, פול מנפורט, בשמונה מתוך 18 האישומים שהועמדו נגדו, בהם חמישה בנוגע להונאת מס. השופט הכריז על פסילת משפט בעשרת האישומים הנוספים, ככל הנראה לאחר שחבר המושבעים לא הצליח להגיע להסכמה פה אחד. הרשעתו מעניקה לתובע המיוחד, רוברט מולר, ניצחון במשפט הראשון שנבע מחקירותיו את חלקה של רוסיה במעורבות בבחירות לנשיאות האמריקנית ב-2016.
 

לאחר כמעט ארבעה ימים של דיוני הרשיעו שניים עשר המושבעים את מנפורט בשני סעיפי אישום של הונאת בנק, חמישה אישומים של הונאת מס ואישום נוסף של אי חשיפת חשבונות בבנקים זרים. מנפורט צפוי לתקופת מאסר של 30-10 שנים בעקבות הרשעתו.
 

בזמן שהאישומים נגד מנפורט הם בעיקר מתקופת הזמן שלפני עבודתו עם טראמפ על הקמפיין הנשיאותי, פרשנים משפטיים אמרו כי גזר הדין הוא ניצחון גדול לתובע המיוחד מולר, שחקירתו נמצאת תחת מתקפת גינויים וניסיונות הוקעה חוזרים ונשנים מצד הנשיא האמריקני.

 
 פול מנפורט, מנהל קמפיין טראמפ לשעבר, בדרך לבית המשפט
 

פול מנפורט, מנהל קמפיין טראמפ לשעבר, בדרך לבית המשפט ( רויטרס)

 


נשיא ארצות הברית טראמפ הגיע הלילה לעצרת שיזם במערב וירג'יניה, וניסה להרחיק את עצמו מהרשעת מנפורט, עליה אמר כי אינה קשורה אליו. "פול מנפורט הוא אדם טוב", פתח הנשיא את דבריו. "אני לא קשור לנושא, אבל אני עדיין מרגיש שקרה דבר עצוב מאוד. אין לזה שום קשר לקנוניה הרוסית (המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות), אין לזה שום קשר לכך – מדובר בציד מכשפות, בושה וחרפה".
 

בזמן שגזר דינו הוקרא על-ידי פקיד בית המשפט, עמד מנפורט בשקט, באופן שסימל בעיני רבים את נפילת אחת האושיות המוכרות בפוליטיקה הרפובליקנית בעשורים האחרונים. עורך דינו של מנפורט, קווין דאונינג, אמר לכתבים אחרי ההרשעה כי הלקוח שלו מאוכזב מאוד מגזר הדין וכי הוא שוקל כעת את המשך צעדיו.
 

התביעה האמריקנית האשימה את מנפורט בהסתרה מפני רשויות המס בארצות הברית של 16 מיליון דולר, אותם הרוויח כיועצו של פוליטיקאי אוקראיני פרו-רוסי. עוד נטען כי לאחר שיובשו מקורות ההכנסה של הפוליטיקאי, שנהג בבזבזנות ובראוותנות, מנפורט שיקר לבנקים כדי להבטיח הלוואות בשיעור של 20 מיליון דולר ללקוח שלו.
 

שני אישומי הונאת הבנקים בהם הורשע נושאים בחובם פוטנציאל למאסר של עד 30 שנה כאמור, אולם מומחים משפטיים מעריכים כי מנפורט בן ה-69 ישלח למאסר של עשר שנים "בלבד".
 

 נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ(רויטרס )

 

מארק וורנר, סגן יו"ר ועדת המודיעין של הסנאט האמריקני מטעם המפלגה הדמוקרטית, אמר לאחר ההרשעה כי מדובר בגזר דין שממסמס את טענותיו החוזרות ונשנות של טראמפ ל"ציד מכשפות" מצד התובע המיוחד מולר. וורנר הזהיר כי כל ניסיון של הנשיא האמריקני להעניק חנינה למנפורט או להפריע למולר יהווה "שימוש לרעה בכוח וידרוש פעולה מיידית על ידי הקונגרס".
 

הסנאטור הרפובליקני לינדזי גרהאם הגיב גם הוא לאחר ההרשעה. "אין עדיין אף אישום או הרשעה בעניין שיתוף פעולה עם הממשל הרוסי על ידי אף חבר כלשהו בקמפיין טראמפ לבחירות לנשיאות בשנת 2016", אמר גרהאם אך הזהיר את הנשיא מהתערבות בחקירותיו של מולר: "חשוב לתת להליך להמשך ללא הפרעה".
 

כאמור, השופט פסל את הדיון סביב עשרה אישומים נוספים. כעת לתביעה יש עד ה-29 באוגוסט להחליט האם להגיש בקשה למשפט חדש נגד מנפורט בעניין אישומים אלה. אולם גם ללא החלטה על משפט חדש, מנפורט בכל מקרה צפוי בפני משפט נוסף ב-17 בספטמבר בוושינגטון. במסגרתו, יואשם בהלבנת כספים, אי רישום כלוביסט בארצות הברית עבור הפוליטיקאי האוקראיני וכן הפרעה לצדק. מדובר במשפט שיחדור עמוק יותר לעובי הקורה בכל הנוגע למעורבותו של מנפורט עם הרוסים.
 

 מייקל כהן, עורך דינו לשעבר של טראמפ, לאחר הרשעתו בבית המשפט
 

מייקל כהן, עורך דינו לשעבר של טראמפ, לאחר הרשעתו בבית המשפט ( רויטרס)

 


בתוך כך, מייקל כהן, עורך דינו לשעבר של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, הסכים הלילה עם התביעה הפדרלית בניו יורק על הסדר טיעון, והודה בפני בית המשפט בחמישה סעיפים הונאת מס, סעיף אחד של הגשת דוחות כוזבים למוסד כספי ושני סעיפים של מעורבות בתרומה בלתי חוקית.

על פי ההערכות, כהן, שהסגיר את עצמו הערב לידי הרשויות, צפוי לשאת עונש מאסר בפועל של בין 3 ל-5 שנים. בפני בית המשפט, כהן אמר כי בהוראת "מועמד למשרה פדרלית" - בהתייחסות לטראמפ - הוא ארגן תשלום "למטרה העיקרית של השפעה על הבחירות". כהן הוסיף כי קיבל הוראה מטראמפ לארגן תשלומים לשתי נשים על מנת להבטיח את שתקיתן בנוגע ליחסים, שהיו להן לדבריהן, עם הנשיא.

הסדר הטיעון עשוי להגביר את הסיכוי לכך שכהן יעביר מידע נוסף לתובע המיוחד רוברט מולר, שחוקר את המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ב-2016 ותיאום אפשרי בין הקרמלין לקמפיין טראמפ, ובכך לחשוף את הנשיא לאיומים משפטיים נוספים. טראמפ שב והכחיש כל שיתוף פעולה עם הרוסים במסגרת הקמפיין, וכינה את חקירת מולר "ציד מכשפות". זאת, בניגוד להערכת כמה גופי מודיעין בארה"ב, שקבעו כי הייתה מעורבות רוסית בבחירות. חקירתו של מולר, שנפתחה בחודש מאי 2017, הובילה ליותר מ-30 כתבי אישום וחמש הודאות.