ערמת מסמכים שתיעדו את השחיתות, אילוסטרציה, חדשות עשר

"שומרי הסף" החדשים של השחיתות הציבורית - נשארו ללא הגנה

רואה חשבון ב"שיכון ובינוי" חשף את פרשת השחיתות בחברה - והוא לא היחיד שיצא נגד מנהל לא תקין, אך רבים מעדיפים לשתוק: "חושף שחיתויות צריך לשמור 200 דולר לקבר שלו"

חושפי שחיתויות שעובדים בשירות הציבורי, ומתריעים על שוחד ומנהל לא תקין, נשארים בדרך כלל ללא הגנה מפיטורים או מהתנכלויות. פתיחת החקירה נגד שרי אריסון וחברת "שיכון ובינוי" בשבוע שעבר חוללה רעש גדול, ואלמלא רואה חשבון בודד שתיעד את תשלומי השוחד וחשף אותם, כנראה שלא היינו מודעים לכך.

חקירתו של ראש עיריית רמת גן, ישראל זינגר, החלה בעקבות דיווחה של סיגל חורש. "מיד איך שנבחר השלטון, בישיבת ועדת בניין העיר הראשונה", סיפרה חורש, שמשמשת כסגנית מהנדסת העיר. "זו הייתה ישיבה של להכניס כמה שיותר מהר פרויקטים שהם בעייתיים". יומיים בלבד לאחר שהפרשה התפרסמה, בדצמבר 2014, ביקשה מהנדסת העיר להביא לפיטוריה של סיגל. במכתב הזימון לשימוע, הנימוקים היו מגוונים - החל מביטול התקן שלה, דרך טענות בדבר תפקוד לקוי וחוסר התאמה למשרות ניהוליות, שסותר את מכתב ההמלצה שקיבלה שנה קודם לכן.

נצ"מ בדימ' אפרים ארליך, "קרמשניט", חשף את פרשת האחים פריניאן במשטרה. מבחינתו, "כשנחשפים לדברים לא תקינים ברמות שהן מעבר לקו האדום, אתה לא יכול להחריש". גם רפי רותם, התריע על שוחד ברשות המיסים. "חושף שחיתויות בממסד צריך לשמור לעצמו 200 דולר כדי שיהיה שיש לקבר שלו", אמר.

עד להחלטת מבקר המדינה בדבר הוצאת צו הגנה עליהם, חושפי השחיתויות סבלו מהתנכלות, וגם אחריה במקום העבודה מסרבים לשתף איתם פעולה. התוצאה היא שרבים מעדיפים לשתוק במקום לחשוף את העוולות. "ללא חושפי השחיתויות, אין לנו הציבור בישראל כמעט סיכוי לדעת כמעט על שום שחיתות פלילית", הדגיש עו"ד תומר נאור, מהתנועה לאיכות השלטון. "לכן הם גיבורים של ממש. החברה האזרחית בישראל חבה להם חוב אדיר".