בית הספר הפך לאזור סכנה: "הילדים לא רוצים להיכנס לפה"

הורים סיפרו כי מקרי אלימות והטרדה במוסדות החינוך, שמובילים לרוב להרחקה בלבד, יוצרים טראומה אצל ילדיהם. "יומיים הרחקה זה לא דבר שאפשר לשים בקנה מידה של עונש"

בית ספר לאלימות: מקרי אלימות של ילדים בבתי הספר מביאים להרחקה זמנית של התוקף, או במידת הצורך אף גורמים לסילוקו, אולם אירוע בו ילד בן חמש מכה את חבריו לגן, נגיעה אסורה באיברי מין בכוח ללא מודעות למשמעות המעשים, או אירוע אלים בודד שיוצר טראומה – גורמים לקורבנות להתרחק ממקום שאמור היה להיות בטוח עבורם, ועכשיו מהווה אזור סכנה.

"הילדים לא רוצים להיכנס לפה", אמרה אם לילדה שחוותה אלימות בגן. "זה בכי, זה צרחות, זה כל יום 'לא רוצים ללכת לגן'". אמו של תלמיד בן תשע, שילדה בת 12 סטרה לו והפילה אותו לקרקע, ובעקבות כך הוא נחבל בפניו ובשאר חלקי גופו ואושפז, סיפרה: "הוא פשוט פחד. הוא אמר לי, 'אימא, אני פוחד לחזור לבית הספר כי אני פוחד מהילדה הזאת'". הילדה הושעתה ליומיים מבית הספר, אך לאחר פרק זמן קצר היא פגשה בתלמיד בשנית, דבר שגרם לו לטראומה לטענת ההורים. "יומיים הרחקה זה דבר שאי אפשר לשים אותו בקנה מידה של עונש", ציין אביו של הילד.

אביב קינן הקים את תיכוני ההזדמנות האחרונה של ברנקו וייס, אלה שקלטו את התלמידים שבתי הספר הרגילים ויתרו עליהם. הוא מבין כיצד יש להתמודד עם מצבי אלימות ותלמידים שנחשבים "קשים". "מערכת שרוצה לתת מענה למאה האחוז שלה, חייבת שיהיו לה בצד את המענים התפורים לילדים שצריכים משהו אחר", הסביר קינן שמשמש כעת כראש מנהל החינוך בירושלים.