"קדחת הנילוס" מתפשטת: צעיר מהדרום אושפז במצב קשה

ברקע אזהרת המשרד להגנת הסביבה, בדואי תושב הנגב, בן 18, סובל מהנגיף והוא מורדם ומונשם בבית החולים סורוקה. 57 איש אושפזו עד כה, 7 מהם במצב קשה, לאחר שנדבקו במחלה

התפרצות קדחת הנילוס המערבי: צעיר בן 18, תושב הנגב, מאושפז בבית החולים סורוקה במצב קשה, כשהוא מורדם ומונשם. הצעיר הגיע ביום ראשון לבדיקה בבית החולים, ותוצאותיה העלו כי הוא סובל מקדחת הנילוס.

בשבועות האחרונים חלה עלייה משמעותית במספר האנשים שנדבקו מהנגיף. הצעיר מהנגב הוא האדם השביעי שמאושפז במצב קשה בעקבות המחלה הנגיפית. 50 אנשים נוספים אושפזו במצב פחות חמור, רובם מאזור מישור החוף.

 יתוש
 

יתוש (חדשות עשר)

 

לפני כשבוע, הזהיר המשרד להגנת הסביבה כי במוקדים שונים בארץ אותרו יתושים הנגועים ב"קדחת מערב הנילוס", וקראו לרשויות לפעול להפחתת הנזק. המשרד קרא לתושבים להתגונן מפני היתושים.

בין היתר, התגלו היתושים הנגועים בקיסריה, פרדס חנה, בנימינה, ובמועצות האזוריות מנשה, מטה יהודה, גזר, מזכרת בתיה ורשויות נוספות. העובדה כי היתושים נמצאו במקומות שאינם סמוכים מבחינה גיאוגרפית, מעלה את הסבירות כי התפשט למקומות נוספים, ובהם כאמור, הנגב. 

אלון זס"ק, סמנכ"ל בכיר למשאבי טבע במשרד להגנת הסביבה אמר כי "עם קבלת תוצאות המעבדה ממשרד הבריאות, עדכן המשרד את הרשות שבתחומה נמצאו היתושים הנגועים ואת הרשויות הסמוכות להן בממצאים והנחה אותן להרחיב את היקף הפיקוח וההדברה של היתושים שבשטחן. בכל אזור שבו מתגלה הנגיף, עורך המשרד פיקוח מוגבר, כדי להפחית ככל האפשר את הסיכוי להעברה של הנגיף לאדם".

"קדחת מערב הנילוס" נגרמת על ידי נגיף המצוי בעיקר בעופות, ומועבר לאדם על ידי עקיצת יתושים. בין היתר, תסמיני המחלה מתבטאים בחום ובכאבי ראש ושרירים. בחלק קטן מהמקרים, המחלה עלולה להסתבך. מאחר ולא קיים חיסון לבני אדם, מניעת מפגעי יתושים היא הדרך העיקרית למנוע את התפשטות המחלה.