רפורמת ארדן: המשטרה תאסוף מידע מודיעיני על המבקשים לשאת נשק

פגיעה בפרטיות? בלהב 433 הוקמה יחידה שתאסוף מודיעין על כל מבקש רישיון. בין היתר, ייבדק אם מבקש הרישיון קשור לארגוני פשיעה או עבר עבירות שעדיין לא נתפס עליהן

במסגרת רפורמת הנשק החדשה של השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, המשטרה מתכוונת לאסוף מידע מודיעיני על האנשים שיבקשו היתרים לנשיאת נשק. זאת, בנוסף לאישור מהמשטרה וממשרד הבריאות, שעל מבקש הרישיון לספק.

ב"להב 433" הוקמה יחידה חדשה לצורך איסוף המידע. בין היתר, תאסוף היחידה מידע אודות קשר אפשרי בין המבקש לארגוני פשיעה ותבדוק גם האם המבקש עובר עבירות - שעדיין לא נתפס עליהן. צעד זה, עלול לפגוע כמובן בפרטיות של אזרחים אלה.

אקדח
 

אקדח (fotolia - אילוסטרציה)

 

מוקדם יותר, התייחס השר ארדן לרפורמת הנשק החדשה, שעשויה להגדיל משמעותית את מספר נושאי האקדחים בישראל. "בהתייעצות עם המשטרה הבנו שאזרחים שמיומנים בהפעלת כלי נשק מנעו פעמים רבות פיגועים", אמר ארדן, "אותן דקות עד הגעת המשטרה או הצבא הן קריטיות, ולכן עדיף להפקיד נשק בידי אזרחים מיומנים שעברו בדיקות רקע לגבי העבר הפלילי והבריאותי שלהם, כדי שיהוו מכפיל כוח לכוחות הביטחון".

"אין ספק שבכל מדיניות יש גם סיכונים", הוסיף השר לביטחון פנים, "אבל כשמסתכלים מצד אחד על הבדיקות שהמשטרה מבצעת על מי שמבקש רישיון נשק, על עברו הפלילי, על המודיעין לגביו ומה מצבו הבריאותי והנפשי, ומצד שני את הסיכוי בעידן של טרור בהשראה של הסתות ברשתות החברתיות כאשר כל רגע יכול מחבל לתקוף אזרחים - ההכרעה הייתה שעדיף להרחיב את המדיניות ולאפשר ליותר לוחמים להחזיק ברישיון נשק".

במסגרת הרפורמה, יוכלו יוצאי יחידות חי"ר לקבל רישיון לנשק אישי ללא עילה מיוחדת לכך. נוסף על כך, קצינים ונגדים יוכלו להחזיק אקדח גם בתום שירותם הפעיל במילואים. על פי ההערכות, בעקבות המדיניות החדשה של המשרד לביטחון פנים, למעלה מחצי מיליון אנשים, שעד כה לא היו רשאים להוציא רישיון לאקדח, יהיו זכאים לעשות זאת.

על הרפורמה, כזכור, נמתחה ביקורת רבה,על כך שהיא עלולה להגדיל את פוטנציאל האלימות במשפחה. "הרפורמה לא תגביר את 'המענה לסיכול פיגועים', כפי שהשר ארדן מתרץ באופן פופוליסטי וחסר ביסוס עובדתי", אמרה חברת הכנסת מיכל רוזין (מרצ), "לעומת זאת, מה שכן ודאי, הוא שהרפורמה תגביר משמעותית את סיכון חייהן של נשים וילדים". רוזין אף ביקשה לכנס דיון דחוף בנושא, בוועדה לקידום מעמד האישה.

משדולת הנשים בישראל נמסר כי "16 נשים נרצחו רק השנה על רקע מגדרי, 3 מתוכן בנשק חם. זהו המחיר הנורא שנשים משלמות על הגדלת מספר כלי הנשק במרחב האזרחי. במקום לעשות בדק בית מעמיק ולפעול לצמצום כלי הרצח, השר ארדן החליט להחריף כעת את הסיכון לחייהן של אלפי נשים בישראל. אישור תבחיני כלי הירייה - תוך כדי הפגרה וללא כל דיון ציבורי - הוא הפקרות מוחלטת ויריקה בפרצופן של הנשים החיות במציאות של פחד ואלימות בישראל".