יעלון על המתיחות בקבינט: "אסור לערב פוליטיקה זולה וילדותית"

שר הביטחון לשעבר תקף את השרים ליברמן ובנט ברקע החיכוך ביניהם בנוגע להסדרה: "לקבינט יש אחריות קולקטיבית" • "אם ניתן להגיע למצב יציב מבלי לכבוש את הרצועה – עדיף"

המתיחות בקבינט: שר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון, תקף הערב (שלישי) בריאיון לתוכנית "לונדון את קירשנבאום" את התנהלות חברי הקבינט המדיני-ביטחוני שר הביטחון אביגדור ליברמן ושר החינוך נפתלי בנט, ברקע העימותים ביניהם בנוגע להסכם ההסדרה המתגבש בין ישראל לחמאס.

"דיונים שיש בהם חיי אדם, אסור לערב בהם פוליטיקה זולה, שטחית, ילדותית אפילו", אמר יעלון, "פה אני רואה דז'ה וו. עכשיו ליברמן בעמדת האחראי, ופתאום הוא מותקף מבחוץ על ידי מישהו שמנסה להיראות יותר תקיף. בסוף יש גם אחריות קולקטיבית לקבינט. בסופו של דבר, יש פה התנהגות פסולה".

 
 
 
 הערכת מצב בהשתתפות נתניהו וליברמן בקריה בנושא עזה
 

הערכת מצב בהשתתפות נתניהו וליברמן בקריה בנושא עזה ( אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

בנוגע ל"צוק איתן", אמר יעלון כי "ניהלנו את המערכה עם מדיניות מאוד ברורה שאי אפשר לקבל עליה לייק בפייסבוק, כי אתה לא הולך 'לחסל את חמאס'". הוא הוסיף: "בואו נקיים דיון על חיסול חמאס, זו שאלה של עלות, תועלת ושל היום שאחרי. את זה מקיימים בתוך הקבינט, בחוץ אפשר להפריח סיסמות. זו התנהגות חסרת אחריות".

נוסף על כך, תקף יעלון את השר ליברמן, על כך שבזמן "צוק איתן", הפך את שליח האו"ם דאז, רוברט סרי, לאישיות בלתי רצויה, בעת שכיהן כשר החוץ. "אני שמח שכרגע הוא מגלה אחריות יותר גדולה, אבל זה מצביע על התנהגות פוליטית פסולה", אמר יעלון.

אודות ההסדרה, אמר יעלון כי "מאחר ואני יודע שצה"ל יכול לכבוש את הרצועה, יש מחיר כמובן למלחמה מהסוג הזה. אם ניתן להגיע למצב יציב לפחות כמו שהיה עד לפני ארבעה חודשים, כשחמאס מאז 'צוק איתן' לא ירה כדור אחד לשטחנו, בלי מלחמה, עדיף כך". "יש פה שאלה גם אילו מחירים משלמים, באופן שלא ייראה כמו כניעה שלנו, וכמובן ללא להוריד מהשולחן סוגיות שחשובות לנו", חתם שר הביטחון לשעבר.

  רה"מ והקבינט המדיני בטחוני בסיור ברמת הגולן
 

רה"מ והקבינט המדיני בטחוני בסיור ברמת הגולן ( קובי גדעון, לע"מ)

 

כזכור, בנט מתח ביקורת על ההחלטה להגיע להסדרה עם חמאס: "מי שנכנע לפרוטקשן, יביא עלינו מלחמה. אסור לישראל להיכנע לאיומי הפרוטקשן של חמאס". אמר חבר הקבינט בטקס חנוכת בית הספר לרפואה באוניברסיטת אריאל.
 

בנט הוסיף כי "חמאס חייב להבין שהוא ישלם מחיר אימתני על כל פגיעה באזרחי ישראל. חמאס חייב לפחד לפגוע בנו, לא להרוויח מזה. לא כל פגיעה בחמאס מחייבת כניסה קרקעית לעזה. אני מתנגד בשלב הזה לכניסה כזו. ישראל חזקה מאויביה ואין לי ספק שבידינו להשיב את הביטחון לתושבי הדרום".