משתתף בהלוויית המחבל באום אל-פחם: "הם בחרו לצעוק, וזו זכותם"

אחמד אמין אלג'אבר, חבר הוועד העממי בעיר, הגיב לביקורת על הקריאות שנשמעו בהלוויה: "הוא נורה בידי המשטרה, אלה קריאות זעם". לדבריו, "היה חיבוק למשפחה שאיבדה בן"

אחמד אמין אלג'אבר, חבר הוועד העממי באום אל-פחם, שהשתתף אמש (שני) בהלוויית המחבל שניסה לדקור לוחם מג"ב בעיר העתיקה בירושלים ביום שישי האחרון, הגיב לביקורת על הקריאות שנשמעו במהלך ההלוויה, ואמר כי "הם בחרו לצעוק, וזו זכותם". בריאיון ל"חמש עם רפי רשף", הבהיר אלג'אבר כי "בהלוויה הייתה אווירת חיבוק למשפחה שאיבדה את בנה, הוא יצא להתפלל ולא חזר אליהם".

מאות בני אדם השתתפו בהלוויתו של אחמד מחאמיד, ובמהלכה קראו חלק מהמשתתפים "ברוח ודם נפדה אותך שהיד". כמו כן, המשטרה הודיעה כי תפתח בחקירה בחשד להפרת צו ותחלט את הערבות הכספית בסך 50,000 שקלים מבני משפחת המחבל, בעקבות הפרת התנאים שקבעה המשטרה לקיום ההלוויה, לפיהם נאסר על השתתפותם של יותר מ-150 בני אדם בהלוויה.

"זהו אדם שנורה על ידי המשטרה בשעה שהיה אפשר אחרת, אלו קריאות זעם", הבהיר אלג'אבר. הוא עוד טען כי "ההחלטה הפוליטית", לדבריו, לעכב את מסירת הגופה לידי המשפחה הלהיטה את הרוחות. 

לטענתו, בהתייחסות לניסיון הפיגוע עצמו, על השוטרים "היה לירות בו רק בידיים או ברגליים". הוא הוסיף כי "לשוטרים יש יד קלה על ההדק כלפי ערבים", וציין כי תושב אום אל-פחם מעורער בנפשו שדקר אזרחים בעיר נעצר ללא ירי, ולכן, לדעתו, "צריך לחקור את האירוע הזה". 

מחאמיד נורה למוות ביום שישי לאחר שניסה לדקור שוטר סמוך לשער האריות בבירה. התקרית החלה כשמחאמיד בן ה-31, יצא משטח הר הבית בשער המג'לס, לאחר מטרים ספורים פגש בצוות שוטרים כחולים המוצבים במקום, וניסה לדקור אחד מהם באמצעות סכין שאחז בידו. לאחר מאבק בין השוטרים לחשוד, הוא נורה על ידם ונהרג.

השר לביטחון פנים גלעד ארדן התייחס היום להלוויה, וטען כי "ההלוויה באום אל-פחם הייתה המונית ומסיתה". לדבריו, "יש כאן תקלה שהמשטרה צריכה לתחקר. היה צריך לעכב את מסירת הגופה עד שהתנאים שהמשטרה קבעה יתמלאו, שלא נראה שוב מופעי הסתה בזויים שמהללים מפגע ומשבחים את מעשי הטרור שלו".

מוקדם יותר היום, התייחס שר הביטחון אביגדור ליברמן להלוויה במהלך סיור שערך ברמת הגולן. "זה מצער מאוד לראות את אזרחי ישראל שנהנים מחופש, משגשוג ומצמיחה כלכלית, אלפים, מדובר ביותר מאלף איש", אמר ליברמן. "היו פרסומים שאמרו 'מאות רבות', בדקתי, יותר מאלף איש לפחות לפי נתוני המשטרה, מלווים מחבל עם דגלי פלסטין ועם קריאות 'בדם ובאש נפדה את השהיד'". לדברי ליברמן, "הדבר הזה רק מעיד שכנראה האנשים האלו לא שייכים לחברה הישראלית, וגם האזרחות הישראלית שלהם היא מקרית לחלוטין וכנראה שגויה לחלוטין".