ג'רמי האנט, שר החוץ הבריטי, רויטרס

בריטניה קראה להחרפת הסנקציות נגד רוסיה: "לתת כתף לאמריקנים"

שר החוץ הבריטי ג'רמי האנט, הנמצא בוושינגטון, ביקש מהאיחוד האירופי ליישר קו עם ארה"ב, שהטילה הגבלות נוספות על הרוסים. לברוב: "בריטניה תופסת מעצמה יותר מדי"

  • פורסם ב:
  • 21/08/2018 17:16
  • |
  • עודכן ב:
  • 21/08/2018 19:04
  • |
  • כתבים:
  • נגה הלוי

שר החוץ הבריטי ג'רמי האנט קרא הערב (שלישי) לאיחוד האירופי להחריף את הסנקציות נגד רוסיה. בנאום שנשא בעת ביקורו בוושינגטון, אמר האנט, בין היתר, כי נשיא רוסיה, ולדימין פוטין, "הופך את העולם למקום מסוכן יותר".

"היום בריטניה מבקשת מבעלות בריתה לקרוא לאיחוד האירופי להבטיח שהסנקציות נגד רוסיה יהיו מקיפות", עוד קרא האנט, "האיחוד האירופי צריך לעמוד כתף אל כתף עם ארה"ב". זאת, ברקע פרשת הרעלת האזרחים הבריטים בסולסברי, לפני כחודש. כזכור, לפני כשבועיים ארה"ב הודיעה כי תטיל סנקציות חדשות על רוסיה לאחר שקבעה בוודאות כי מוסקבה היא זו שניסתה להרעיל בבריטניה את המרגל הרוסי לשעבר, סרגיי סקריפל, ובתו יוליה.

 תרזה מיי, דונלד טראמפ וולדימיר פוטין
 

תרזה מיי, דונלד טראמפ וולדימיר פוטין (רויטרס)

 

"עלינו להגיב על עבירות, יחד, בכל פעם שהם מתרחשות ובכל מקום, החל מרחובות סליסבורי ועד האי קרים", הוסיף שר החוץ הבריטי. חרף הדברים הקשים, גורמים רשמיים באיחוד האירופי אמרו כי בריטניה טרם הציעה סנקציות חדשות על רוסיה ל-27 מדינות האיחוד האירופי.

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, הגיב מוקדם יותר על הפרסומים בנוגע לנאומו הצפוי של האנט, ואמר כי "בריטניה תופסת מעצמה יותר מדי. היא מנסה לאכוף את מדיניותה נגד רוסיה על ארה"ב והאיחוד האירופי". לדברי לברוב, מוסקבה הציעה לבריטניה פעמים רבות לדון במחלוקות בין המדינות, אך נדחתה "בהינף יד".

 סרגיי סקריפל
 

סרגיי סקריפל (חדשות עשר)

 

כזכור, בכיר במשרד החוץ האמריקני מסר לפני כשבועיים כי הסנקציות נגד הרוסים יחולו על מוצרים רגישים הנוגעים לסוגיות ביטחון לאומי רגישות. עם זאת, הבכיר הבהיר כי יהיו הקלות בנושא טיסות לחלל ובתחומים הקשורים לבטיחות נוסעים בטיסות מסחריות. הבכיר הדגיש כי סנקציות מחמירות יותר יוטלו לאחר 90 יום, אלא אם רוסיה תעניק ביטחונות לפיהן היא לא תשתמש עוד בנשק כימי ותתיר פיקוח של האו"ם בשטחה.

לפני כחודש וחצי, חוקרי המשטרה הבריטית הודיעו כי הם מעריכים שזיהו את האחראים להרעלתם של המרגל הרוסי לשעבר סרגיי סקריפל ובתו יוליה. להערכת החוקרים, כמה רוסים אחראים לניסיון הרצח. ככל הידוע, טרם נעצרו מי מהחשודים. "החוקרים מאמינים כי זיהו את החשודים במעורבות במתקפת הנוביצ'וק, באמצעות צילומים ממצלמות אבטחה והצלבה עם נתונים בנוגע לאנשים שנכנסו למדינה באותה העת", הסביר הגורם. לדבריו, החוקרים "בטוחים" כי החשודים הם רוסים. 

 יוליה סקריפל בריאיון לכלי תקשורת בבריטניה
 

יוליה סקריפל בריאיון לכלי תקשורת בבריטניה (רויטרס)

 

סקריפל היה איש צבא רוסי שריגל עבור בריטניה, נכלא ברוסיה ושוחרר לבריטניה בעסקת חילופי אסירים לפני שמונה שנים. בחודש מארס הורעל באמצעות גז עצבים בסולסברי, שבה התגורר עם בתו והשניים אושפזו כשהם בסכנת חיים. בבריטניה האשימו את רוסיה במעשה, והתקרית הובילה למשבר דיפלומטי בין שתי המדינות במהלכו גירשו כל אחת מהמדינות עשרות נציגים אחת של השניה

לאחר ששהתה בתרדמת למשך 20 ימים, אמרה יוליה סקריפל כי "התעוררתי למשמע החדשות שייתכן והורעלנו". לדבריה, "עדיין קשה לי להאמין שהותקפנו כך. העובדה שנעשה שימוש בחומר שתוקף את העצבים היא מזעזעת. אנחנו בני מזל ששרדנו את ניסיון ההתנקשות". כשבוע לפני כן נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, התייחס אז לשחרורו ואמר כי רוסיה מאחלת לסקריפל החלמה מהירה. עוד הוסיף פוטין כי לו סקריפל היה מורעל בגז עצבים - הוא היה מת. שוחרר האב, סרגיי, מבית החולים.