ליברמן על ההסכם עם חמאס: "יציבות כלכלית מבטיחה שקט ביטחוני"

שר הביטחון התייחס בביקור בצפון למאמצי ההסדרה ואמר שהחזרת השבויים והנעדרים היא תנאי. על ההמונים בהלוויית המחבל באום אל-פחם אמר: "הם לא שייכים לחברה הישראלית"

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר היום (שלישי) כי יש ליצור זיקה בין שפע כלכלי לבין שקט ביטחוני בהתייחסו למאמצים להגעה להסכם עם חמאס. דבריו נאמרו בעת ביקור במחנה צבאי ברמת הגולן.

"צריך ליצור זיקה מוחלטת בין שפע כלכלי לבין שקט ביטחוני ולראות עשר שנים קדימה", אמר שר הביטחון. "יציבות כלכלית מבטיחה שקט ביטחוני. אני שומע אינספור דיבורים וסיפורים בין מדינת ישראל לבין החמאס. מבחינתי יש הסדרה אחת והיא המציאות השטח. אנחנו אכן מדברים עם המצרים, עם האו"ם ועם הגורמים בזירה הבין-לאומית. מבחינתי יש רק הסדרה אחת והיא המציאות בשטח, ואם רוצים להגיע לאיזושהי הסדרה כללית, אז תנאי מוגדר זה ההסדר בנושא שבויים ונעדרים. אנחנו מתנהלים באופן חד צדדי בהתאם למציאות בשטח וכנראה כך גם יימשך".

 פלסטינים בהפגנות יום השישי בגדר הגבול בעזה
 

פלסטינים בהפגנות יום השישי בגדר הגבול בעזה ( חדשות עשר)

 
 
 
 

"אנו מדברים על העובדות בשטח, יש ללא ספק ירידה דרמטית באירועים", אמר ליברמן. "גם בהתייחס לירי אתמול, מדובר באדם בודד שלא משויך לאף ארגון. אי אפשר למנוע לחלוטין טרור של מפגע בודד. יש ירידה דרמטית אבל זה לא מספיק".

נוסף לכך, שר הביטחון התייחס להלוויה ההמונית שנערכה למחבל שניסה לדקור שוטר בירושלים ביום שישי. "מצער מאוד לראות אזרחי ישראל שנהנים מחופש ושגשוג כלכלי, יותר מאלף איש מלווים מחבל עם דגלי פלסטין", אמר, "זה מעיד שהאנשים האלה לא שייכים לחברה הישראלית, ואזרחות הישראלית שלהם כנראה שגויה. מעולם לא הסתרתי באותה הסתכלות שלי על הסדר הקבע עם הפלסטינים, אם היא אי פעם תהיה, אין שום סיבה שאום אל- פחם תמשיך להיות חלק ממדינת ישראל אלא חלק מפלסטין. אצל אבו מאזן הם בטוח יזכו לאותן זכויות אדם שיש להם היום".

על חשיפת המטוס האיראני אמר: "תגובה טבעית על המצוקה הכלכלית, בעקבות הלחץ האמריקני. הם שולפים כל מיני פטנטים. לא צריך להילחץ אבל גם לא לזלזל". ליברמן הוסיף: "אמנם תשומת הלב עדיין בדרום אבל לא שכחנו את הצפון. מבחינת יכולת וביצוע זה הצבא הטוב ביותר והכי חזק במזרח התיכון. יכול להגיע בוודאי לכל מקום במזרח התיכון. אנחנו עוקבים אחרי השינויים בסוריה ולבנון".

 הלוויית המחבל מאום אל-פחם
 

הלוויית המחבל מאום אל-פחם ( חדשות עשר)

 

מוקדם יותר אמר אסמאעיל הנייה כי "עסקת המאה" מתה מוות קליני. הדברים נאמרו במהלך דרשה מיוחדת לחג הקורבן שנשא בעזה ראש הלשכה המדינית של חמאס. נוסף לכך, קרא הנייה להפסקת התיאום הביטחוני שמתקיים בין הרשות הפלסטינית לישראל וטען כי "צעדות השיבה" החזירו למרכז הבמה את הסוגייה הפלסטינית וכי "אנו קרובים לסיום המצור הלא צודק שהוטל על רצועת עזה".

אמש פורסם בחדשות עשר כי בנו של אבו מאזן, יו"ר הרשות הפלסטינית, אמר לג'ייסון גרינבלט, שליחו של נשיא ארה"ב למזרח התיכון לתהליך השלום הישראלי-פלסטיני, כי הוא סבור ש"אין סיכוי לפתרון שתי המדינות".

גרינבלט נפגש בחשאי בחודש ספטמבר האחרון עם טארק עבאס. בכירים ישראלים שמעורים בתכני הפגישה, שנערכה בשולי כינוס העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק, אמרו כי עבאס תומך בפתרון של מדינה אחת עם שוויון זכויות לכלל האזרחים.

הבכירים הישראלים, שביקשו לשמור על עילום שם, אמרו כי השליח האמריקני רצה לנסות וליצור קשר עם אחד האנשים הקרובים ביותר לאבו מאזן, ולהיעזר בו לקידום מאמצי השלום של הבית הלבן. לדבריהם, גרינבלט הציג בפני עבאס הבן את עמדות הממשל האמריקני בנושא הישראלי-פלסטיני וביקש לשמוע את דעתו.

 אסמאעיל הנייה בדרשה לרגל חג הקורבן
 

אסמאעיל הנייה בדרשה לרגל חג הקורבן (חדשות עשר )

 

אלא שבמהלך הפגישה עבאס הפתיע את גרינבלט ואמר לו שבניגוד לאביו, הוא בכלל מתנגד לפתרון שתי המדינות, שלדעתו אינו ישים יותר לאור התרחבות הבנייה בהתנחלויות. "אני תומך בפתרון של מדינות אחת בין הירדן לים התיכון, עם שוויון זכויות לכל האזרחים", אמר בנו של אבו מאזן לשליח האמריקני.

הפגישה בין גרינבלט לבנו של אבו מאזן התקיימה כמה ימים אחרי הפגישה בין הנשיא טראמפ לאבו מאזן עצמו בשולי כינוס עצרת האו"ם. באותה פגישה עדיין היו היחסים בין ממשל טראמפ לפלסטינים טובים, ובאותה פגישה אף הדגיש טראמפ אל מול המצלמות כי הוא נחוש להביא להסכם שלום בין ישראל לפלסטינים. אלא ששלושה חודשים לאחר מכן נתן טראמפ את "הכרזת ירושלים", בה הכיר בעיר כבירת ישראל והודיע כי יעביר אליה את שגרירות ארה"ב. הכרזת טראמפ גרמה לנשיא הפלסטיני להורות על ניתוק כל הקשרים עם הבית הלבן, חרם שנמשך עד היום.

כאמור, מאות נכחו הלילה בהלוויתו של אחמד מחאמיד, המחבל שניסה לדקור לוחם מג"ב בעיר העתיקה בירושלים ביום שישי האחרון. במהלך ההלוויה, שנערכה באום אל-פחם, קראו המשתתפים "ברוח ודם נפדה אותך שהיד".

בתוך כך, המשטרה הודיעה כי בחקירה בחשד להפרת צו ותחלט את הערבות הכספית בסך 50,000 שקלים מבני משפחת המחבל, בעקבות הפרת התנאים שקבעה המשטרה לקיום ההלוויה.

על פי החשד, תנאי הצו שקבעה המשטרה הופרו לאחר שנצפו מאות רבות של משתתפים בניגוד לצו אשר הגדיר ותחם את זמני ההלוויה, ציר התנועה וכמות המשתתפים (עד 150 בני משפחה). במשטרה ציינו שהתנאים לקיום ההלוויה נקבעו ע"י המשטרה מול המשפחה ולא בהליך משפטי או במו"מ מול ארגון זה או אחר.