אחרי הביקורת: מנהלת ביה"ס בו לימד המורה הפדופיל תסיים תפקידה

אשת החינוך הודיעה כי החליטה לעזוב את המוסד, לאחר מחאת הורים שתקפו את התנהלותה בפרשה. לאחר שבמשרד החינוך נמנעו מהדחתה, היא תמונה לתפקיד ללא מגע ישיר עם תלמידים

מנהלת בית הספר שבו לימד המורה הפדופיל, שאול שמאי, הודיעה היום (שלישי) שתעזוב את תפקידה. זאת לאחר מחאת ההורים בבית הספר בתל אביב שמחו על תפקודה ועתרו כדי להביא לסיום תפקידה.

"בעצה אחת עם בני משפחתי, אני נפרדת מבית הספר וממשיכה הלאה לתפקיד חינוכי חדש", כתבה המנהלת להורים. "אני גאה על השנים בהן הגענו להישגים והצלחות משמעותיות של הילדים בתחומים רבים".

שאול שמאי
 

שאול שמאי (חדשות עשר )

 

"אירועי השנה האחרונה על כל חלקיה היו קשים, מורכבים ומטלטלים", אמרה. "כואבת עדיין עד עמקי הנשמה את אשר אירע. אני רוצה להודות לצוות המסור והמקצועי שצעד איתי לכל אורך הדרך, ולכל ההורים שעודדו, תמכו, פרגנו וסייעו גם ברגעים הקשים".
 

המנהלת צפויה להתמנות למדריכת מורים ומנהלים, כך שלא יהיה מגע בינה לבין תלמידים. במשרד החינוך התעכבו עם הדחתה מסיבות משפטיות, שכן המשטרה לא קבעה שהיה חשד כלפיה, והיה חשש שהיא תוכל לעתור נגד הפיטורים. רק לאחר החלטת בית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב לפני כחודש על סיום העסקתה, קידמו במשרד את הפשרה. 

השופט ארז יקואל מבית המשפט לעניינים מנהליים כתב בפסק הדין כי לא ניתן לשלול את המאמצים שעשו ההורים, "שמטרתם להתגבר על המשבר הקשה שעובר בית הספר ולשקם את היחסים עם ההנהלה".

 

"הילדים וההורים בבית הספר הזה עברו גיהינום אישי וקהילתי", אמרה חברת הכנסת איילת נחמיאס ורבין בתגובה להחלטה, "מעבר לצורך המיידי לטפל בילדים שנפגעו הם מצאו את עצמם מתמודדים מול משרד החינוך אשר מאן להקשיב לטענותיהם בדבר התנהלות המנהלת".

"יחד עם ההורים של ילדות וילדים שנפגעו והורים נוספים מבית הספר נאבקנו על הדבר הכי טריוויאלי - שבית הספר יהיה המקום הבטוח והעוטף ביותר עבור הילדים שלנו", הוסיפה נחמיאס ורבין, "לצערנו בית הספר הזה לא היה בטוח עבורם לפני ולא היה עוטף אחרי".

כזכור, לפני כחודשיים עתרו לבג"ץ עשרות הורים מבית הספר בתל אביב נגד גורמים במשרד החינוך, ודרשו להעביר את מנהלת בית הספר מתפקידה. ההורים עתרו נגד מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, מנהלת מחוז תל אביב במשרד החינוך, חיה שיטאי, מנהלת אגף החינוך בעיריית ת"א, שירלי רימון ומנהלת בית הספר. ההורים טוענים כי יש להעביר את המנהלת מתפקידה כתוצאה מ"אובדן אמון מוחלט ובלתי הפיך".

שר החינוך נפתלי בנט עם הורים שהפגינו מחוץ לבית הספר שבו לימד שאול שמאי
 

שר החינוך נפתלי בנט עם הורים שהפגינו מחוץ לבית הספר שבו לימד שאול שמאי (צילום מסך)

 

העותרים פירטו שורה של מעשים ומחדלים לכאורה של מנהלת ביה"ס, בנוגע לתקופה שקדמה להעסקתו של הפדופיל המורשע, להחלטה לשבץ אותו כמורה מחנך קבוע לכיתה ב' והן ולהימנעותה מסילוקו לאלתר של שמאי גם לאחר שחזתה על פי עדותה שלה במשטרה בהתנהגויותיו הפסולות עם הילדות בחצר בית הספר.

"הכיצד יתכן שמנהלת בית הספר, המחויבת בשמירת שלומם וביטחונם הפיזי והנפשי של הילדים במוסד החינוכי, תראה מראות כאלו, של מורה המצמיד אליו ילדות בחצר ובמקום לפעול כמתחייב על פי דין ועל פי המצפון והמוסר ולעצור מידית את העסקתו, תוך הגשת תלונה דחופה במשטרה, היא 'פונה אליו' ואומרת לו שהדבר 'לא מקובל עליה' משום שזה 'יכול להתפרש לא טוב', כתבו ההורים. "לו הייתה פועלת לעצור את העסקתו, כל הטירוף הזה היה נפסק זמן רב קודם לכן ולא נמשך, יום אחר יום, במשך שתי שנות לימוד כמחנך".

כזכור, בית המשפט גזר בחודש מאי שבע שנות מאסר ו-18 חודשי מאסר על תנאי על שמאי, שהורשע בעבירות מין בתלמידותיו. עוד גזר השופט צבי גורפינקל כי שמאי יפצה כל מתלוננת ב-25 אלף שקלים.