הנייה בדרשה לחג הקורבן: "עסקת המאה" מתה מוות קליני

ראש הלשכה המדינית של חמאס קרא להפסקת התיאום הביטחוני שמתקיים בין הרשות לישראל וטען כי "אנו קרובים לסיום המצור הלא צודק שהוטל על רצועת עזה"

אסמאעיל הנייה אמר הבוקר (שלישי) כי "עסקת המאה" מתה מוות קליני. הדברים נאמרו במהלך דרשה מיוחדת לחג הקורבן שנשא בעזה ראש הלשכה המדינית של חמאס. נוסף לכך, קרא הנייה להפסקת התיאום הביטחוני שמתקיים בין הרשות הפלסטינית לישראל וטען כי "צעדות השיבה" החזירו למרכז הבמה את הסוגייה הפלסטינית וכי "אנו קרובים לסיום המצור הלא צודק שהוטל על רצועת עזה".

אמש פורסם בחדשות עשר כי בנו של אבו מאזן, יו"ר הרשות הפלסטינית, אמר לג'ייסון גרינבלט, שליחו של נשיא ארה"ב למזרח התיכון לתהליך השלום הישראלי-פלסטיני, כי הוא סבור ש"אין סיכוי לפתרון שתי המדינות".

גרינבלט נפגש בחשאי בחודש ספטמבר האחרון עם טארק עבאס. בכירים ישראלים שמעורים בתכני הפגישה, שנערכה בשולי כינוס העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק, אמרו כי עבאס תומך בפתרון של מדינה אחת עם שוויון זכויות לכלל האזרחים.

הבכירים הישראלים, שביקשו לשמור על עילום שם, אמרו כי השליח האמריקני רצה לנסות וליצור קשר עם אחד האנשים הקרובים ביותר לאבו מאזן, ולהיעזר בו לקידום מאמצי השלום של הבית הלבן. לדבריהם, גרינבלט הציג בפני עבאס הבן את עמדות הממשל האמריקני בנושא הישראלי-פלסטיני וביקש לשמוע את דעתו.

אלא שבמהלך הפגישה עבאס הפתיע את גרינבלט ואמר לו שבניגוד לאביו, הוא בכלל מתנגד לפתרון שתי המדינות, שלדעתו אינו ישים יותר לאור התרחבות הבנייה בהתנחלויות. "אני תומך בפתרון של מדינות אחת בין הירדן לים התיכון, עם שוויון זכויות לכל האזרחים", אמר בנו של אבו מאזן לשליח האמריקני.

 
 
יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ודונלד טראמפ
 

אבו מאזן וטראמפ (רויטרס )

 

הפגישה בין גרינבלט לבנו של אבו מאזן התקיימה כמה ימים אחרי הפגישה בין הנשיא טראמפ לאבו מאזן עצמו בשולי כינוס עצרת האו"ם. באותה פגישה עדיין היו היחסים בין ממשל טראמפ לפלסטינים טובים, ובאותה פגישה אף הדגיש טראמפ אל מול המצלמות כי הוא נחוש להביא להסכם שלום בין ישראל לפלסטינים. אלא ששלושה חודשים לאחר מכן נתן טראמפ את "הכרזת ירושלים", בה הכיר בעיר כבירת ישראל והודיע כי יעביר אליה את שגרירות ארה"ב. הכרזת טראמפ גרמה לנשיא הפלסטיני להורות על ניתוק כל הקשרים עם הבית הלבן, חרם שנמשך עד היום.

ביום ראשון נחשפו במהדורה המרכזית של חדשות עשר תכני השיחה בין מלך ירדן עבדאללה והנשיא טראמפ, במהלכה דנו באיום המדינה הדו-לאומית. טראמפ אמר למלך כי אם הישראלים והפלסטינים יחיו במדינה אחת, תוך כמה שנים יקראו לראש ממשלת ישראל מוחמד. מהפגישה בין בנו של אבו מאזן לגרינבלט עולה כי זו לא היתה הפעם הראשונה בה הנשיא האמריקני ויועציו הבכירים קיבלו מסרים דומים - גם מהאנשים הכי קרובים לנשיא הפלסטיני.

מהבית הלבן נמסר בתגובה: "איננו מתייחסים לתכני פגישות שאינן בלוח הזמנים הפומבי של הנשיא טראמפ".